Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 5. rocznica śmierci Zofii Pociłowskiej-Kann…
2024-05-08, 18:34 Autor: IAR/K.Koziełł/dok.

Mija 5. rocznica śmierci Zofii Pociłowskiej-Kann, rzeźbiarki, poetki, więźniarki Ravensbrück

Zofia Pociłowska-Kann w latach 60 [fot. wikipedia/domena publiczna]
Zofia Pociłowska-Kann w latach 60 [fot. wikipedia/domena publiczna]
5 lat temu, 8 maja 2019 roku, zmarła Zofia Pociłowska-Kann, rzeźbiarka, poetka, była więźniarka Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Autorka przejmujących rzeźb o tematyce wojennej i obozowej.
Uprawiała głównie rzeźbę kameralną, w której wykorzystywała różnorodne materiały - korę drzewa, ceramikę, szkło, kamień. Wykonywała prace konserwatorskie, miedzy innymi w Warszawie, Pińczowie i Kazimierzu Dolnym.

W dorobku Zofii Pociłowska-Kann znajdują się między innymi: realizacje pomnikowe, w tym w Warszawie - obelisk ku czci ofiar Pawiaka w Muzeum Więzienia Pawiak, w Inowrocławiu - pomnik Powstańca Wielkopolskiego, w Magdalence - pomnik "Pamięci rozstrzelanych" w 1942 roku więźniów z Pawiaka i Ravensbrück, a także duże realizacje parkowe w Rusinowej koło Wałbrzycha i w Wałbrzychu - "Starodzieje", "Słoneczko".

Brała udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Prace artystki można było oglądać między innymi w: Izraelu, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych. Sześć rzeźb znajduje się w Muzeum Więzienia Pawiak, w tym: "Krąg pamięci", "Korczak", "Droga zagłady" i "U kresu". Rzeźbiarska jest również autorką opracowania plastycznego oraz dwóch rzeźb, z lat 1959 i 1992, dla polskiego pawilonu muzeum obozu w Ravensbrück.

W czasie okupacji Zofia Pociłowska należała do Związku Walki Zbrojnej. Była kurierką w Warszawie, później działała na terenie wschodniej Generalnej Guberni. Aresztowana w marcu 1941 roku trafiła na Pawiak, a następnie do więzienia na Zamku Lubelskim. Za działalność w konspiracji została skazana na karę śmierci i 23 września tego samego roku wywieziona do Ravensbrück.

W obozie podjęła pierwsze próby rzeźbiarskie. W ukryciu wykonywała miniaturowe rzeźby z najróżniejszych materiałów - guzików, kawałków drewna, szyszek, koralików. Swoimi pracami, nazywanymi "sabotażykami", obdarowywała współwięźniarki. Rzeźbienie stało się jej pasją. Po wojnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przez wiele lat Zofia Pociłowska-Kann działała w środowisku byłych więźniarek Ravensbrück. Brała także udział w spotkaniach z młodzieżą podczas organizowanych przez Muzeum Więzienia Pawiak lekcji muzealnych czy Dni Pamięci Pawiaka, dając świadectwo prawdzie o obozowej rzeczywistości.

W 2018 artystka została uhonorowana medalem „Pro Patria” przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przyznawanym "w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny”. W tym samym roku otrzymała medal "Pro Masovia" za całokształt działalności zawodowej, społecznej, publicznej na rzecz województwa mazowieckiego.

(więcej)

Zofia Pociłowska urodziła się 3 marca 1920 roku w Charkowie. Po zdaniu matury rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował jej plany.

W styczniu 1940 roku złożyła przysięgę i wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej. 19 marca 1941 roku, w wieku 21 lat, została aresztowana w Ursusie pod Warszawą przez lubelskie gestapo. Przewieziono ją na Pawiak, potem do więzienia na Zamku w Lublinie.

Po kilkudniowym śledztwie i przesłuchaniach w lubelskiej siedzibie gestapo "Pod Zegarem" została skazana na karę śmierci i 23 września 1941 roku wysłana do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Tam zaczęła rzeźbić. Napisała też sztukę teatralną "Noc wigilijna (obraz symboliczny)", która została odczytana z podziałem na role przez jej współwięźniarki w Wigilię 1942 roku.

Po wojnie zamieszkała w Warszawie. W 1954 ukończyła stołeczną Akademię Sztuk Pięknych. Tworzyła rzeźby, w większości odzwierciedlające jej przeżycia wojenne i obozowe. Zofia Pociłowska-Kann zmarła 8 maja 2019 roku. Miała 99 lat. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz także

2024-05-09, godz. 13:00 79. rocznica wyzwolenia KL Stutthof 79 lat temu, 9 maja 1945 roku, wojska radzieckie wkroczyły do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Założony w 1939 roku w Sztutowie… » więcej 2024-05-09, godz. 11:30 Dziś Dzień Europy Dziś świętujemy Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił swoją wizję nowoczesnej… » więcej 2024-05-09, godz. 11:00 W Muzeum Niepodległości zaprezentowało „Portret zesłańca” Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentowało unikatowy obraz - „Portret zesłańca” Aleksandra Sochaczewskiego z 1885 roku. To portret starszego mężczyzny… » więcej 2024-05-09, godz. 09:00 Archiwum IPN zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Wydawnictwo… » więcej 2024-05-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 9 maja » więcej 2024-05-08, godz. 19:41 Prof. G. Berendt o zakończeniu II wojny światowej Profesor historyk Grzegorz Berendt przypomina, że zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polsce wolności i suwerenności. 79 lat temu, 8 maja 1945… » więcej 2024-05-08, godz. 18:38 69 lat temu zmarł Kazimierz Wajda, słynny Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali" 69 lat temu, 8 maja 1955 roku, zmarł Kazimierz Wajda, aktor radiowy i filmowy, niezwykle popularny przed II wojną światową. W słynnej audycji Polskiego Radia… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 IPN zaprezentuje publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w operacji antypolskiej NKWD Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje dziś publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Spotkanie… » więcej 2024-05-08, godz. 09:00 Dzień Zwycięstwa 8 maja jest obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »