Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk wyjaśnia, że to wydawnictwo dotyka zupełnie niezbadanego dotąd elementu tragedii Polaków, którzy po traktacie Ryskim pozostali na terenach wcielonych do Związku Sowieckiego i byli mordowani w latach 1937 - 38. "To są dokumenty właściwie do tej pory niepublikowane, to są sprawy, o których w dotychczasowej literaturze przedmiotu naprawdę niewiele można było przeczytać. Sporo już wiemy o operacji polskiej, ale o tym, jaki był los członków rodzin ofiar zbrodni, jaką była operacja polska, do tej pory powiedziano niewiele i napisano niewiele. Oczywiście z uwagi na ograniczony dostęp do dokumentów było to niemożliwe".
Marzena Kruk dodaje, że niezwykle cennym elementem publikacji jest bogata ikonografia ukazująca dramat Polaków. "Ikonografia, która jest w przypadku tego typu spraw bardzo trudna do zdobycia, zdjęcia, które w kopiach pozyskaliśmy, są wielkości czasem paznokcia i wykorzystanie takiego zdjęcia, pokazanie go czytelnikom wymaga bardzo dużo pracy. Ogromnie się cieszymy, że takie materiały w ogóle mamy, ponieważ są niezwykłą rzadkością. Udało nam się też pozyskać zdjęcia miejsc, gdzie ci ludzie żyli, gdzie byli aresztowani, przetrzymywani i gdzie byli mordowani".
W wieczornej dyskusji udział wezmą autorzy książki, pracownicy Archiwum IPN: Iwan Kozłowski, Mariusz Kwaśniak, Bożena Witowicz i Paweł Zielony.
Publikacja "Bez winy i bez przyszłości" przedstawia genezę, przebieg i tragiczne konsekwencje operacji, przeprowadzonej na mocy rozkazu sowieckiego NKWD z 1937 roku, skierowanej przeciwko rodzinom Polaków uznanych za "zdrajców ojczyzny", w głównej mierze kobietom i ich dzieciom. W wyniku zbrodniczych działań zamordowanych zostało co najmniej 111 tysięcy Polaków.
Przy opracowywaniu książki wykorzystano materiały archiwalne pozyskane ze współpracujących z Archiwum IPN ukraińskich obwodowych archiwów państwowych w Chmielnickim, Odessie i Winnicy.