1794 – Ukazało się pierwsze wydanie "Gazety Wolnej Warszawskiej", oficjalnego organu władz Powstania Kościuszkowskiego.
1809 – Wojna polsko-austriacka: zwycięstwo wojsk Księstwa Warszawskiego w bitwie pod Grochowem.
1860 - W Wilamowicach urodził się Józef Bilczewski, arcybiskup metropolita lwowski, teolog, profesor i rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie; kanonizowany w 2005 r.
1867 – W siedzibie Towarzystwa Naukowego Krakowskiego odbył się pierwszy pokaz obrazu "Alchemik Sędziwój" autorstwa Jana Matejki.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, publicysta; współtwórca i jeden z głównych teoretyków PPS; więzień carski, członek PPS-Frakcji Rewolucyjnej; redaktor naczelny "Robotnika" (1915-1927).
1882 - W Warszawie urodził się Stanisław Car, polityk obozu piłsudczykowskiego, prawnik, jeden z głównych twórców Konstytucji kwietniowej.
1883 - W Warszawie zmarł Napoleon Orda, malarz, muzyk; więzień carski, uczestnik Powstania Listopadowego; autor licznych akwareli i rysunków przedstawiających zabytki z terenów obecnej Białorusi, Ukrainy, Litwy i Polski.
1886 - Uchwała sejmu pruskiego o powołaniu Komisji Kolonizacyjnej w celu wykupu własności ziemskiej z rąk Polaków w celu germanizacji tych obszarów.
1902 - W Warszawie urodził się Władysław Daniłowski, pianista, śpiewak, kompozytor, współzałożyciel i kierownik Chóru Dana.
1920 - Wyprawa kijowska: Wojska polskie zajęły Żytomierz i Berdyczów.
1921 - W Radomsku urodził się Zbigniew Dłubak, teoretyk sztuki, malarz i fotograf; więzień niemieckich obozów Auschwitz i Mauthausen, gdzie organizował pokazy artystyczne.
1923 - W Suchej Beskidzkiej urodził się Andrzej Szczepkowski, aktor, reżyser teatralny, pedagog.
1937 - W Warszawie urodził się Jan Pietrzak, aktor, satyryk, kierownik artystyczny warszawskich kabaretów "Hybrydy" i "Pod Egidą".
1942 - W Warszawie urodziła się Jadwiga Staniszkis, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Nauk;. w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. członek Komisji Ekspertów MKS; autorka wielu książek m.in. "Polska. Samoograniczająca się rewolucja", "Ontologia socjalizmu", "Postkomunistyczne państwo: w poszukiwaniu tożsamości", "Postkomunizm: próba opisu".
1943 - W nocy z 26 na 27 kwietnia z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, oficer KG AK; w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; uczestnik Powstania Warszawskiego; od 1945 r. w 2. Korpusie Polskim we Włoszech; po powrocie do Polski aresztowany przez władze komunistyczne, po brutalnym śledztwie skazany na śmierć i stracony.
1943 - Powstanie w warszawskim getcie: na ulicach Warszawy pojawiły się obwieszczenia okupacyjnych władz niemieckich, przypominające o karze śmierci za pomoc Żydom.
1944 - Prezydent RP Władysław Raczkiewicz mianował Delegata Rządu na Kraj Jana S. Jankowskiego wicepremierem i podpisał dekret o tymczasowej organizacji władz na obszarze Rzeczypospolitej.
1944 - Żołnierze oddziału "Pegaz" Kedywu Komendy Głównej AK zastrzelili w Warszawie na ul. Chocimskiej Erwina Groessera - pułkownika niemieckiej policji.
1950 - 1 Maja ustanowiono świętem państwowym.
1950 - Rozpoczęto budowę zakładów metalurgicznych "Nowa Huta".
1950 - W Gdańsku urodził się Piotr Szulkin, reżyser, scenarzysta, autor filmów "Golem", "Wojna światów - następne stulecie", "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", "Ga, ga. Chwała bohaterom" i "Ubu Król".
1952 - W Warszawie urodziła się Ewa Podleś, śpiewaczka.
1955 - W Jenisejsku urodził się Tadeusz Słobodzianek, dramatopisarz, reżyser, krytyk teatralny; współzałożyciel Towarzystwa Wierszalin-Teatr; autor m.in. dramatów "Car Mikołaj", "Turlajgroszek", "Prorok Ilja", "Merlin. Inna historia", "Sen pluskwy" i "Nasza klasa"; od 2012 r. dyrektor warszawskiego Teatru Dramatycznego.
1959 - W Żorach urodził się Stanisław Sojka, wokalista i kompozytor jazzowy, pianista, poeta.
1971 - W Nowym Dworze Mazowieckim urodziła się Elżbieta Urbańczyk-Baumann, kajakarka, wielokrotna medalistka mistrzostw świata, 43-krotna mistrzyni Polski.
1985 - W Warszawie przywódcy partii komunistycznych Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i Związku Sowieckiego podpisali protokół przedłużający istnienie Układu Warszawskiego na kolejne 20 lat.
1986 - Wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie; była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej.
1988 - Strajk w Hucie im. Lenina w Krakowie; poza postulatami płacowymi protestujący żądali ponownego przyjęcia do pracy zwolnionych działaczy Solidarności.
1994 - Prezydent Lech Wałęsa podpisał w czasie wizyty na Litwie traktat polsko-litewski "O przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy".
1996 - Premiera filmu "Szabla od komendanta" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
2001 – W Winnipeg zmarł Michał Maciejowski, pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, as myśliwski, autor około 10 zestrzeleń niemieckich samolotów w latach 1940-1943.
2004 – Producent filmowy Lew Rywin został skazany nieprawomocnie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku pozbawienia wolności oraz 100 tys. zł grzywny za oszustwo polegające na złożeniu oferty płatnej protekcji Adamowi Michnikowi.