Rzecznik prasowy Muzeum Michał Przeperski przypomina, że są trzy kategorie konkursowe: wystawa, wydarzenie, edukacja. "Każdy ze zgłaszających w każdej z tych trzech kategorii może zgłosić jednego kandydata. Nie ma ograniczenia do dużych placówek, w ogóle do placówek czy do osób prawnych. Zgłosić może każdy, kto coś zrobił, kto był w coś zaangażowany, zainicjował coś interesującego, wartościowego" - dodaje.
W poprzednich latach swoje projekty zgłaszały także organizacje polonijne. Michał Przeperski mówi, że przez te lata organizowania plebiscytu udało się Muzeum zbudować społeczność ludzi zainteresowanych historią "To piękna społeczność i piękne cele jej przyświecające, a cel jest niezmiennie jeden - żeby podziękować wszystkim tym, którzy się zaangażowali, którym się chciało, bo bardzo ważne jest, by docenić ich pracę" - podkreśla rzecznik.
Do 22 maja jury wybierze po pięć projektów z każdej kategorii, na które będą mogli głosować internauci. Wszelkie informacje o Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku można znaleźć na stronie whr.muzhp.pl.