Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Do polskich kin wchodzi 'Przysięga Ireny' - historia…
2024-04-19, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek /w kry

Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów

Irena Gut-Opdyke - fotografia z archiuwm rodzinnego [Fot. źródło: wroclaw.ipn.gov.pl/]
Irena Gut-Opdyke - fotografia z archiuwm rodzinnego [Fot. źródło: wroclaw.ipn.gov.pl/]
W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkunastu Żydów ukrywających się po likwidacji getta.
Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce. Uratowany przez Irenę Gut-Opdyke przed aborcją w czasie drugiej wojny światowej Roman Haller mówił, że film ma pokazać nam drogę do pokoju.

"Ten film powstaje właśnie w tych czasach, też ze względu na to, co się dzieje na świecie - mamy przykład Ukrainy czy Izraela, gdzie cały czas toczą się walki. To bardzo ważne teraz, żeby ludzie zrozumieli, że ludzkość ma żyć razem w pokoju, zakończyć wojny. To nie jest krew żydowska, ani chrześcijańska, ani muzułmańska - tylko ludzka” - podkreślił Roman Haller.

Odtwórca roli dowódcy obozu koncentracyjnego esesmana Rokity - Maciej Nawrocki powiedział, że tytuł filmu stanowi przysięgę Ireny o obronie każdego życia - do której się zobowiązała. „Decyzja o uratowaniu żydowskich przyjaciół i poczętego dziecka jest tytułową przysięgą Ireny, która widząc straszliwe wydarzenia podczas okupacji niemieckiej i widząc śmierć przysięgła, że nie pozwoli nigdy do tego, by jakiekolwiek kolejne życie zostało stracone” - mówił Maciej Nawrocki.

Jedną z głównych ról gra Andrzej Seweryn. Kreuje postać majordomusa Schultza pomagającego zatrudnionej w posiadłości majora SS - w roli gosposi - Irenie. W tym domu byli przechowywani Żydzi. "To jest film o zwycięstwie dobra nad złem, który powinien zobaczyć świat" - mówił aktor. "Ważne, żeby pokazać światu heroizm tych Polaków, którzy ratowali Żydów. Byli też tacy, którzy ich nie ratowali, ale sytuacja była bardzo trudna, ponieważ za ratowanie Żydów można było narazić rodzinę i siebie na śmierć. Ale byli tacy, którzy uważali, że należy ryzykować - i pomagali” - podkreślił Andrzej Seweryn.

Reżyserka filmu Louise Archambault podkreśliła, że obraz opowiada o niezwykłej odwadze bardzo młodej osoby, która nie godziła się na zabijanie niewinnych. "Stworzyliśmy ten film, aby historia o ratowaniu ludzi mogła wspaniale ożyć. Z wielką przyjemnością prezentujemy niesamowitą ale prawdziwą historię Ireny Gut, młodej polskiej kobiety, która w sposób altruistyczny, odważny i zdecydowany ratowała niewinnych ludzi. To historia o przeciwnościach losu, o miłości, nadziei i godności” - wyjaśniła Louise Archambault.

Zdjęcia do filmu zrobił Paul Sarossy. Scenariusz napisał Dan Gordon - autor sztuki o Irenie Gut-Opdyke. Światowa premiera filmu odbyła się na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. W głównych rolach zobaczymy między innymi: Sophie Nelisse i Dougray Scott. W obsadzie znaleźli się również Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.

8 lipca 1982 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Irenę Gut-Opdyke tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła 17 maja 2003 roku w Kalifornii. 25 września 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Irenę Gut-Opdyke Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także

2024-04-30, godz. 11:00 95 lat temu urodził się Zygmunt Kubiak, znawca kultury antycznej 95 lat temu, 30 kwietnia 1929 roku, urodził się Zygmunt Kubiak, eseista, tłumacz, znawca i propagator kultury oraz literatury antycznej, autor „Mitologii… » więcej 2024-04-30, godz. 09:00 Piknik w Muzeum Wojska Polskiego [DŹWIĘK] Grupy rekonstrukcyjne zajmujące się drugą wojną światową i osiemnastym wiekiem oraz współczesny sprzęt wojskowy - to wszystko można było zobaczyć podczas… » więcej 2024-04-30, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 30 kwietnia » więcej 2024-04-29, godz. 15:00 105 lat temu Sejm Ustawodawczy ogłosił 3 maja świętem narodowym 105 lat temu - 29 kwietnia 1919 roku - Sejm Ustawodawczy ogłosił dzień 3 maja świętem narodowym odrodzonej po zaborach Polski, na pamiątkę uchwalenia w… » więcej 2024-04-29, godz. 13:00 Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego 29 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, jest obchodzony Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Upamiętnia… » więcej 2024-04-29, godz. 11:00 Mija 79 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau 79 lat temu, 29 kwietnia 1945 roku, amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau pod Monachium. Znajdowało się w nim ponad 30 tysięcy… » więcej 2024-04-29, godz. 09:00 Rozmowa z W.Kalwatem o wileńskiej wystawie "Powstali 1863-1864" [DŹWIĘK] Do 19 maja na dziedzińcu Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie można oglądać interaktywną wystawę "Powstali 1863-1864" przygotowaną przez Muzeum… » więcej 2024-04-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 29 kwietnia » więcej 2024-04-28, godz. 11:00 77 lat temu rozpoczęła się akcja "Wisła" 77 lat temu, 28 kwietnia 1947 roku, rozpoczęła się akcji "Wisła" - przesiedlanie ludności ukraińskiej z terenów południowo-wschodniej Polski. Operacja… » więcej 2024-04-28, godz. 09:00 Sto lat temu rozpoczął działalność Bank Polski Spółka Akcyjna Sto lat temu, 28 kwietnia 1924 roku, rozpoczął działalność Bank Polski Spółka Akcyjna, bank centralny odrodzonej Rzeczpospolitej. Jego utworzenie było… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »