"Tą wystawą próbujemy wypełnić pewną lukę" - powiedziała jej kuratorka, Anna Duńczyk-Szulc: "Zdecydowaliśmy się połączyć te różne wymiary, to znaczy archeologiczny, czyli właśnie tę pamięć wstecz, z tym, co się wydarzyło. Dlaczego jest ta dziura, co było w tej części, jak społeczność żydowska sobie wtedy radziła. Potem co się z nią stało i czemu to miasto wygląda teraz tak, jak wygląda" - wyjaśniła kuratorka.
Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, która przypada 19 kwietnia. Pierwsze obchody organizowano na gruzach getta. Wówczas śladem po getcie były ruiny, na nich zaczęły się upamiętnienia jako próba zaznaczenia pamięci na samym tym cmentarzu. Na powojennych fotografiach z obchodów można zobaczyć Antka Cukiermana, Marka Edelmana i Adolfa.
Na wystawie "Świadectwa z getta warszawskiego" zostaną zaprezentowane nieliczne wydobyte spod gruzów pamiątki: fragmenty naczyń, sztućce, guziki. Trzon stanowią jednak fotografie wykonane przez żołnierzy niemieckich i mieszkańców getta oraz powojenny film "My, którzy przeżyliśmy".
Dzisiejszemu otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie wokół publikacji "Antologia spojrzeń. Getto warszawskie - fotografie i filmy", w której znaleźć można część prezentowanych zdjęć i kadry z filmu.
Początek spotkania w Muzeum Warszawy - o godzinie 18.00.