Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych…
2024-04-13, 20:14 Autor: IAR/#Lis/w Siekaj

W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu

ks. Zdzisław Peszkowski. [fot: IPN, źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/99051,Ks-Zdzislaw-Peszkowski-swiadek-prawdy-o-Katyniu.html]
ks. Zdzisław Peszkowski. [fot: IPN, źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/99051,Ks-Zdzislaw-Peszkowski-swiadek-prawdy-o-Katyniu.html]
"Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą" - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lech Parell. W Warszawie uczczono pamięć kapłanów, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w południe odprawiona została uroczysta msza święta w intencji zamordowanych duchownych oraz wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej. Po mszy delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w Kaplicy Katyńskiej, znajdującej się w katedrze.

W trakcie uroczystości szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wspominał kapłanów, którzy trafili do sowieckich obozów po klęsce we wrześniu 1939 roku. Minister zaznaczył, że pomimo wielu namów niewielu jeńców zgodziło się na współpracę z sowietami. "Prawie nikt nie dał się urobić na sowiecką modłę i niemal każdy odniósł zwycięstwo nad samym sobą. Nad własnym strachem, który przecież odczuwał, nad fizyczną słabością" - powiedział szef UdsKiOR.

Lech Parell podkreślił także, że posługa kapłanów w tak nieludzkich warunkach była niezwykle ważna dla innych więźniów. Wiara dawała wielu siłę oraz nadzieję, zwłaszcza w momencie śmierci. "Zastrzyk wiary zawsze dawał siłę, w chwilach kryzysu, zwątpienia, a zwłaszcza w chwili ostatecznej. Wiara jest przecież źródłem nadziei, że dobro ostatecznie zwycięży" - powiedział minister Lech Parell. Podczas uroczystości szef UdsKiOR odznaczył zasłużone osoby medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”. Przyznano też inne odznaczenia, w tym medal "Vinctis Non Victis", którym uhonorowany został między innymi Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wiosną 1940 roku sowieci zamordowali polskich jeńców, wziętych do niewoli po klęsce we wrześniu 1939 roku. W wielu miejscach na terenie byłego ZSRR sowieci zamordowali blisko 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego oraz przedstawicieli polskiej inteligencji.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »