Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy…
2024-04-12, 11:00 Autor: IAR/ #Banach/w hm

Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. [Fot. Agnieszka Gieroń]
Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. [Fot. Agnieszka Gieroń]
Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne wręczył medale przyznawane przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie rodzinom pięciu osób, które w czasie drugiej wojny światowej pomagały Żydom skazanym przez Niemców na Zagładę.
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Michał Trębacz mówił, że czyny i postawa ludzi z narażeniem życia pomagających Żydom była i jest inspirująca dla kolejnych pokoleń. "Sprawiedliwi, którzy wówczas działali, motywowani byli zapewne podobnymi względami jakimi, motywowani byli później ci, którzy nieśli pomoc w innych miejscach konfliktów, masowych zbrodni. Nadal w świecie potrzebne są takie osoby, które potrafią znaleźć w sobie siłę moralną, znaleźć w sobie odwagę do tego, żeby przeciwstawić się złu, cierpieniu, które spotyka ludzi, zaryzykować nawet bardzo dużo żeby nieść pomoc" - dodał.
Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne mówił, że zawsze będziemy pamiętać o ludziach ratujących Żydów. "Sprawiedliwi dawali świadectwo najpiękniejszych ludzkich wartości, a do tego niezwykłej odwagi. Ratując swoich żydowskich sąsiadów ryzykowali nie tylko własnym życiem, ale całych swoich rodzin. Niech pamięć o bohaterstwie naszych przodków sprawi, że będziemy stawali się lepszymi ludźmi. Będziemy o nich zawsze pamiętać. Niech przykład, jaki dali nam Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, prowadzi nas ku większemu współczuciu, zrozumieniu i wierności zasadom humanizmu" - podkreślił.
Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymała pośmiertnie Józefa Turska, która w czasie wojny pomagała Ryszardowi, Henrykowi i Franciszce Grynbergom. W jej imieniu medal odebrała jej wnuczka Danuta Wojcieszek-Górecka, która podkreśliła, że to wyróżnienie jest uhonorowaniem wszystkich, którzy pomagali potrzebującym. "Zebraliśmy się tu, by oddać hołd Sprawiedliwym. Józefa Turska pokazała wielką odwagę i człowieczeństwo, podjęła próbę ratowania nieznanej sobie rodziny żydowskiej. Zrobiła wszystko, żeby zapewnić jej schronienie i zaspokoić podstawowe potrzeby. Pamięć o niej będzie trwała, a jej imię umieszczone w ogrodzie Jad Waszem, będzie przypominało, że byli i są ludzie, którzy dając przykład zmieniają świat na lepszy i dają nadzieję następnym pokoleniom" - mówiła.
Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymały także: Irena Tabaczyńska, która uratowała Alfreda Zielonego oraz Maria Markowska, Natalia Matysiak z domu Markowska i Cecylia Łosik z domu Markowska.
Instytut Jad Waszem w Jerozolimie przyznał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 27 tysiącom 921 osobom. Wśród nich Polacy stanowią najliczniejszą grupę - naszych rodaków uhonorowanych tym zaszczytnym tytułem jest 7 tysięcy 235.

Zobacz także

2024-04-27, godz. 09:00 Mija 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII Dziesięć lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, zostali kanonizowani dwaj papieże: Polak - Jan Paweł II i Jan XXIII - Włoch. Po raz pierwszy w historii, jednocześnie… » więcej 2024-04-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 kwietnia » więcej 2024-04-26, godz. 15:00 81 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz 81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »