O terminie otwarcia powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, Beacie Płomeckiej, przedstawiciele władz Roeselare. To miasto w zachodniej, niderlandzkojęzycznej części Belgii, które wyzwoliła spod niemieckiej okupacji I Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka. Dokładnie w 80.rocznicę wyzwolenia miasta, 7 września, Memoriał będzie otwarty dla zwiedzających - poinformował Nick Demets z rady miasta Roeselare, odpowiedzialny za stworzenie Memoriału.
"Opowiemy różne historie. Opowiemy historię I Dywizji Pancernej, jej drogę przez Europę. Oczywiście podkreślimy rolę generała Maczka i jego dywizji w wyzwalaniu Roeselare i części Flandrii."
Będzie też wystawa opowiadająca historię "pancerniaków", którzy po wojnie nie mogli wrócić do ojczyzny, bo zabroniły im tego komunistyczne władze odbierając obywatelstwa. Powrót mógł się też wiązać z więzieniem lub zsyłką na Sybir.
"Wyzwolili część Europy, ale później Europa została podzielona w Jałcie i drzwi się dla nich zatrzasnęły. Kiedy wojna się skończyła, nie mieli domu, do którego mogliby wrócić. To był dla nich dramatyczny koniec. Tę historię też chcemy opowiedzieć." - dodaje Nick Demets
Na wystawach w bunkrze będą zdjęcia, filmy, dokumenty, osobiste rzeczy żołnierzy wyzwalających Roeselere, ich pamiętniki, części umundurowania. Bunkier będzie otwarty dla indywidualnych osób, ale też dla grup wraz z przewodnikami.
Generał Maczek i jego żołnierze z I Dywizji Pancernej zajmują szczególne miejsce w sercach Belgów. Historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Podkreśla się przede wszystkim, że wyzwalając miasta, generał miał tak opracowane plany strategicznie i taktyczne, by unikać zniszczeń i chronić ludność cywilną. IAR/Beata Płomecka/Bruksela/w Siekaj