Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału…
2024-04-08, 14:29 Autor: IAR/Beata Płomecka/Bruksela/w Siekaj

Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka

Stanisław Maczek. [fot. IPN]
Stanisław Maczek. [fot. IPN]
Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany w wyjątkowym miejscu, bo w wojennym bunkrze.
O terminie otwarcia powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, Beacie Płomeckiej, przedstawiciele władz Roeselare. To miasto w zachodniej, niderlandzkojęzycznej części Belgii, które wyzwoliła spod niemieckiej okupacji I Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka. Dokładnie w 80.rocznicę wyzwolenia miasta, 7 września, Memoriał będzie otwarty dla zwiedzających - poinformował Nick Demets z rady miasta Roeselare, odpowiedzialny za stworzenie Memoriału.

"Opowiemy różne historie. Opowiemy historię I Dywizji Pancernej, jej drogę przez Europę. Oczywiście podkreślimy rolę generała Maczka i jego dywizji w wyzwalaniu Roeselare i części Flandrii."

Będzie też wystawa opowiadająca historię "pancerniaków", którzy po wojnie nie mogli wrócić do ojczyzny, bo zabroniły im tego komunistyczne władze odbierając obywatelstwa. Powrót mógł się też wiązać z więzieniem lub zsyłką na Sybir.

"Wyzwolili część Europy, ale później Europa została podzielona w Jałcie i drzwi się dla nich zatrzasnęły. Kiedy wojna się skończyła, nie mieli domu, do którego mogliby wrócić. To był dla nich dramatyczny koniec. Tę historię też chcemy opowiedzieć." - dodaje Nick Demets

Na wystawach w bunkrze będą zdjęcia, filmy, dokumenty, osobiste rzeczy żołnierzy wyzwalających Roeselere, ich pamiętniki, części umundurowania. Bunkier będzie otwarty dla indywidualnych osób, ale też dla grup wraz z przewodnikami.

Generał Maczek i jego żołnierze z I Dywizji Pancernej zajmują szczególne miejsce w sercach Belgów. Historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Podkreśla się przede wszystkim, że wyzwalając miasta, generał miał tak opracowane plany strategicznie i taktyczne, by unikać zniszczeń i chronić ludność cywilną. IAR/Beata Płomecka/Bruksela/w Siekaj

Zobacz także

2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej 2024-06-18, godz. 09:25 W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 czerwca » więcej 2024-06-17, godz. 15:43 Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu poobozowego bloku Muzeum Auschwitz poinformowało o unieważnieniu w poniedziałek przetargu, który miał wyłonić wykonawcę remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie… » więcej 2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 09:29 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej
5152535455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »