Ideą, która początkowo przyświecała założycielom, było uproszczenie procedur związanych z możliwością prowadzenia badań oraz wymianą dokumentów, jednak z czasem współpraca przybrała bardziej złożony charakter. Działania Sieci mają na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej i politycznej w zakresie rozliczeń z przeszłością. Istotnym elementem tych działań jest aktywność edukacyjna i popularyzatorska.
W kwietniu 2024 roku została uruchomiona strona internetowa w języku angielskim securityarchives.eu przygotowana Archiwum IPN, zawierająca informacje przekazane przez instytucje członkowskie Sieci. Witryna internetowa będzie podstawowym, ogólnodostępnym, źródłem informacji o działalności Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb i poszczególnych organizacji członkowskich.
Na stronie można zapoznać się z podstawowymi informacji dotyczącymi Sieci, aktualnymi wydarzeniami, dotychczasowymi inicjatywami, informacjami o poszczególnych organizacjach członkowskich i ich zasobie archiwalnym oraz zasadach dostępu do akt.
Zakładka „Documents on-line” kieruje do opublikowanej w 2016 roku witryny z dokumentami z instytucji zajmujących się spuścizną archiwalną po działalności służb komunistycznych. W założeniu twórców serwisu, strona Sieci będzie systematycznie rozwijana o nowe sekcje i nowe informacje.