Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Instytut Polonika zakończył renowację najstarszego…
2024-03-29, 12:59 Autor: IAR #Banach/w dw

Instytut Polonika zakończył renowację najstarszego obrazu Sz. Czechowicza "Ukrzyżowanie"

Obraz po konserwacji, fot. Instytut POLONIKA
Obraz po konserwacji, fot. Instytut POLONIKA
"Ukrzyżowanie", najstarszy obraz Szymona Czechowicza z 1715 roku w kościele świętego Stanisława w Rzymie, odzyskał dawny blask. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone na zlecenie Instytutu Polonika.
Obraz "Ukrzyżowanie" jest kopią znanego dzieła Guida Reniego, które znajduje się w ołtarzu głównym kościoła San Lorenzo in Lucina.

Szef programu "Ochrona polskiego dziedzictwa za granicą" Instytutu Polonika Piotr Ługowski podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że niezwykle ważne jest to, iż prace konserwatorskie potwierdziły, że autorem dzieła jest Szymon Czechowicz. "Do tej pory stan obrazu przez bardzo długi czas był średni. Do tego stopnia, że nawet badacze powątpiewali, czy to jest rzeczywiście oryginalny obraz Czechowicza. Nasza konserwacja potwierdziła autentyczność i autorstwo Szymona Czechowicza. Jest to obraz, który przeznaczony był do zakrystii kościoła Świętego Stanisława w Rzymie, jest wzmianka archiwalna, że Szymon Czechowicz otrzymuje za wykonanie tego obrazu 6 skudów".

Prace konserwatorskie obrazu "Ukrzyżowanie" były bardzo skomplikowane - mówi konserwator zabytków, nadzorująca prace z ramienia Instytutu Polonika Monika Tarnowska- Reszczyńska. "Lico zostało odczyszczone z zabrudzeń oraz z pożółkłego werniksu, zostały usunięte bardzo rozległe retusze i przemalowania. Dzięki temu ujawniła się piękna kolorystyka, pojawiły się: piękny modelunek światłocieniowy i muskulatura ciała Chrystusa. Widać charakterystyczną dla Szymona Czechowicza zaprawę malarską, która jest barwiona sieną".

Rektor kościoła świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie ksiądz Paweł Ptasznik mówi, że obraz "Ukrzyżowanie", jak i inne dzieła poddane renowacji, wywołuje wyjątkowe emocje. "Za każdym razem, kiedy patrzymy na te oczyszczone obrazy XVIII-wieczne, to wrażenie robi zwłaszcza to, co wydobywa się, to, co jest w tyle. Obraz "Ukrzyżowanie" ukazuje nam w tle prawdopodobnie Jerozolimę, a jaśniejące niebo uwidacznia jeszcze bardziej postać samego Jezusa. To dla nas jest wspaniałe, że możemy te obrazy zobaczyć w takich kolorach i z taką wyrazistością, z jaką były wykonywane".

Obraz "Ukrzyżowanie" po renowacji można oglądać w zakrystii rzymskiego kościoła świętego Stanisława.

Zobacz także

2024-04-12, godz. 12:00 19 kwietnia - w 81 rocznicę powstania w warszawskim getcie - akcja Żonkile odbywać się będzie w Warszawie, w Polsce… Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, będącą częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania… » więcej 2024-04-12, godz. 11:00 Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne… » więcej 2024-04-12, godz. 10:00 Premier Estonii i dyrektor IPN upamiętnili Zbrodnię Katyńską Premier Estonii Kaja Kallas i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich… » więcej 2024-04-12, godz. 09:00 95 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP "Wilk" 95 lat temu, 12 kwietnia 1929 roku, we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny - ORP "Wilk". Mimo oficjalnego zakończenia budowy wciąż trwało… » więcej 2024-04-12, godz. 00:20 Kalendarium historyczne 12 kwietnia » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 IPN - Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa… » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 W Lublinie wystawa o zbrodni katyńskiej Wystawę "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit" będzie można oglądać w Lublinie. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji… » więcej 2024-04-11, godz. 11:00 Dyskusja „Zbrodnia Katyńska. Wołanie o prawdę i sprawiedliwość” Z okazji przypadającego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o sowieckim… » więcej 2024-04-11, godz. 09:37 Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia 11 kwietnia jest obchodzony w Polsce Dzień Radia. Ma na celu podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć nie jest nowym wynalazkiem… » więcej 2024-04-11, godz. 09:46 Kalendarium historyczne 11 kwietnia » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »