Obraz "Ukrzyżowanie" jest kopią znanego dzieła Guida Reniego, które znajduje się w ołtarzu głównym kościoła San Lorenzo in Lucina.
Szef programu "Ochrona polskiego dziedzictwa za granicą" Instytutu Polonika Piotr Ługowski podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że niezwykle ważne jest to, iż prace konserwatorskie potwierdziły, że autorem dzieła jest Szymon Czechowicz. "Do tej pory stan obrazu przez bardzo długi czas był średni. Do tego stopnia, że nawet badacze powątpiewali, czy to jest rzeczywiście oryginalny obraz Czechowicza. Nasza konserwacja potwierdziła autentyczność i autorstwo Szymona Czechowicza. Jest to obraz, który przeznaczony był do zakrystii kościoła Świętego Stanisława w Rzymie, jest wzmianka archiwalna, że Szymon Czechowicz otrzymuje za wykonanie tego obrazu 6 skudów".
Prace konserwatorskie obrazu "Ukrzyżowanie" były bardzo skomplikowane - mówi konserwator zabytków, nadzorująca prace z ramienia Instytutu Polonika Monika Tarnowska- Reszczyńska. "Lico zostało odczyszczone z zabrudzeń oraz z pożółkłego werniksu, zostały usunięte bardzo rozległe retusze i przemalowania. Dzięki temu ujawniła się piękna kolorystyka, pojawiły się: piękny modelunek światłocieniowy i muskulatura ciała Chrystusa. Widać charakterystyczną dla Szymona Czechowicza zaprawę malarską, która jest barwiona sieną".
Rektor kościoła świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie ksiądz Paweł Ptasznik mówi, że obraz "Ukrzyżowanie", jak i inne dzieła poddane renowacji, wywołuje wyjątkowe emocje. "Za każdym razem, kiedy patrzymy na te oczyszczone obrazy XVIII-wieczne, to wrażenie robi zwłaszcza to, co wydobywa się, to, co jest w tyle. Obraz "Ukrzyżowanie" ukazuje nam w tle prawdopodobnie Jerozolimę, a jaśniejące niebo uwidacznia jeszcze bardziej postać samego Jezusa. To dla nas jest wspaniałe, że możemy te obrazy zobaczyć w takich kolorach i z taką wyrazistością, z jaką były wykonywane".
Obraz "Ukrzyżowanie" po renowacji można oglądać w zakrystii rzymskiego kościoła świętego Stanisława.