Można zgłaszać osoby i instytucje spoza Polski, szczególnie zaangażowane w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbające o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu. Wnioskować można także o uhonorowanie pośmiertne.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać dane kandydata, opis zasług uzasadniających przyznanie nagrody, dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających osiągnięcia kandydata. Do wniosku należy dołączyć zgodę kandydata na zgłoszenie (nie dotyczy kandydatów zgłaszanych pośmiertnie).
Opis zasług kandydata powinien liczyć maksymalnie do trzech stron i uwzględniać aktywności mające na celu pielęgnowanie pamięci historycznej o Polsce i Polakach poza granicami kraju oraz wspierające IPN w realizacji działalności w obszarach: edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Przykładem takiej działalności jest gromadzenie pamiątek związanych z polską historią, poszukiwanie, zbieranie i archiwizowanie dokumentów jej dotyczących, opieka nad cmentarzami, pomnikami, czy też projekty popularyzujące dzieje najnowsze Polski. Instytut Pamięci Narodowej, zgodnie z ustawą o IPN zajmuje się wydarzeniami z najnowszej historii Polski od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r., dlatego uhonorowani nagrodą „Ambasador Polskiej Historii” mogą być kandydaci zajmujący się w swojej działalności tym okresem.
Skan zgłoszenia należy nadesłać na adres: ambasador.historii@ipn.gov.pl, a pisemną wersję zgłoszenia należy nadać do 30 kwietnia 2024 r. włącznie (decyduje data stempla pocztowego) na adres:
Instytut Pamięci Narodowej
Biuro Edukacji Narodowej
ul. Janusza Kurtyki 1
02-676 Warszawa
z dopiskiem „Ambasador Polskiej Historii”
Szczegółowe informacje: ipn.gov.pl