"Protestowali, śpiewając pieśni religijne i patriotyczne. Później gromadzili się tutaj też powstańcy" - wyjaśnił franciszkanin ojciec Marek Dettlaff.
Na ręce zakonników powstańcy składali przysięgę wierności Bogu i ojczyźnie.
Na pomnik składają się cztery figury z brązu, które przedstawiają m.in. przywódców powstania na Litwie oraz duchownego, który im błogosławi.
"To była ciekawa praca badawcza. Udało mi się dotrzeć do oryginału szabli Zygmunta Sierakowskiego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które przesłało mi jej dokumentację. Jest ona elementem tej rzeźby" - powiedział twórca pomnika, rzeźbiarz Tomasz Sobisz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Artysta zwrócił uwagę, że figury zostały wykonane na podstawie zachowanych rycin i badań. Pozwoliło to na odwzorowanie twarzy powstańców.
Nie przez przypadek rzeźbę odsłonięto i poświęcono właśnie dzisiaj. Dokładnie 160 lat temu na placu Łukiskim w Wilnie został stracony Konstanty Kalinowski. Jego szczątki oraz prochy innych powstańców zostały odnalezione kilka lat temu na wileńskiej Górze Zamkowej. Powstańcy zostali uroczyście pochowani w centralnej kaplicy na wileńskim cmentarzu na Rossie.