Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 81. rocznica niemieckiej zbrodni w Siedliskach
2024-03-15, 13:00 Autor: IAR/E.Porycka/B.Falkowska/K.Koziełł/dok.

81. rocznica niemieckiej zbrodni w Siedliskach

Uroczystości w Miechowie i Siedliskach upamiętniające rodzinę Baranków i ukrywanych przez nią Żydów, zamordowanych przez Niemców w 1943 r. [Fot. Sławek Kasper (IPN)]
Uroczystości w Miechowie i Siedliskach upamiętniające rodzinę Baranków i ukrywanych przez nią Żydów, zamordowanych przez Niemców w 1943 r. [Fot. Sławek Kasper (IPN)]
81 lat temu, 15 marca 1943 roku, w Siedliskach w Małopolsce Niemcy zamordowali pięcioosobową rodzinę Baranków i czterech ukrywanych przez nią Żydów. Ofiarami zbrodni byli mężczyźni z rodziny Godfridów z Miechowa - ojciec i synowie, oraz rodzina polskich rolników: Łucja i Wincenty Barankowie, ich synowie Henryk i Tadeusz, a także macocha Wincentego - Katarzyna Baranek, z domu Kopeć.
Barankowie mieszkali pośrodku wsi Siedliska w powiecie miechowskim. W swoim gospodarstwie udzielili schronienia pięcioosobowej rodzinie krawców, mimo że za pomoc Żydom groziła kara śmierci, a w okolicy odbywały się liczne egzekucje za ich ukrywanie. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, 29 stycznia 1943 roku Niemcy wymordowali - wraz z ukrywanymi żydowskimi mieszkańcami - rodziny Gądków z Wolicy oraz Książków z Wierzbicy.

Rano 15 marca przed dom Baranków zajechała furmanka z uzbrojonymi funkcjonariuszami Sonderdienstu - policji pomocniczej, składającej się głównie z volksdeutschów. Sąsiadom Baranków kazano wynieść wszystko z zabudowań gospodarczych, jednak po ich opróżnieniu nie znaleziono ukrywających się tam osób. Wówczas Niemcy sami przeszukali budynki i wywlekli czterech mężczyzn. Piąty z ukrywających się ocalał, ponieważ poprzedniego dnia opuścił kryjówkę. Niemcy zamordowali Żydów, następnie zastrzelili gospodarzy - Łucję i Wincentego Baranków, a potem strzałem w tył głowy zabili ich synów: 12-letniego Henryka i 10-letniego Tadeusza. Ponieważ nie odnaleźli Katarzyny Baranek, odchodząc zagrozili, że wymordują mieszańców wsi, jeżeli ci nie doprowadzą kobiety na posterunek. Następnego dnia Katarzyna Baranek została zawieziona do Miechowa i tam zabita przez Niemców.

W 2012 roku rodzina Baranków została pośmiertnie wyróżniona medalami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznanymi przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Rok później Wincenty, Łucja i Katarzyna Barankowie zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wśród uhonorowanych medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom, za ratowanie Żydów, najwięcej jest Polaków. Z ponad 28 tysięcy wszystkich nagrodzonych z 51 krajów, otrzymało go 7 tysięcy 232 obywateli naszego kraju (dane ze strony Yad Vashem z marca 2024).

(więcej)

Na ziemiach polskich zajętych przez niemieckiego okupanta, odmiennie niż w krajach Europy Zachodniej, za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła śmierć. Egzekucje wykonywano na miejscu, zabijając zarówno ukrywanych, jak i ukrywających. W okresie II wojny światowej z trzymilionowej społeczności żydowskiej na ziemiach polskich przeżyło od 30 do 120 tysięcy osób.

W pomoc Żydom - według różnych szacunków historyków - zaangażowało się od 100 do nawet 300 lub więcej tysięcy Polaków. Historykom Instytutu Pamięci Narodowej udało się ustalić z nazwiska co najmniej 10 tysięcy Polaków ratujących Żydów. Około tysiąca osób pomagających Żydom poniosło śmierć w egzekucjach. Dokładne dane są trudne do ustalenia, ponieważ niejednokrotnie w uratowanie jednej osoby było zaangażowanych kilkudziesięciu Polaków, a czasem jedna osoba ratowała wielu Żydów. Ponadto nierzadko okupant mordował wszystkich świadków, całą rodzinę zaangażowaną w pomoc, ukrywanych i sąsiadów.

Od 2018 roku, 24 marca w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, uchwalony przez Sejm RP. Jest to święto państwowe, przypadające w rocznicę tragicznej śmierci rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych w 1944 roku wraz z ośmiorgiem ukrywanych przez nich Żydów. Zbrodnia stała się jednym z symboli martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. 10 września ubiegłego (2023) roku małżonkowie Józef i Wiktora oraz ich siedmioro dzieci zostali beatyfikowani.

Zobacz także

2024-04-16, godz. 15:57 Do Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie przekazany dziennik Aliny Janowskiej Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogacą się dzisiaj o dziennik Aliny Janowskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, aktorki teatralnej, filmowej i… » więcej 2024-04-16, godz. 11:00 Rusza nabór do konkursu Do hymnu Ruszył nabór do konkursu Do hymnu. Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w nim szkoły podstawowe działające w Polsce i przy placówkach dyplomatycznych… » więcej 2024-04-16, godz. 09:00 95 lat temu urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis" 95 lat temu, 16 kwietnia 1929 roku, urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", żołnierz Szarych Szeregów i oddziału dywersji bojowej Kedywu "Agat", później… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 16 kwietnia » więcej 2024-04-15, godz. 15:00 80 lat temu doszło do niemiecko-ukraińskiej zbrodni na Polakach w Chodaczkowie Wielkim 80 lat temu, w nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku, policjanci z 4. Pułku Policji SS, sformowanego z ukraińskich ochotników z Galicji pod dowództwem niemieckim… » więcej 2024-04-15, godz. 13:00 W roku 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli Pakiet edukacyjny dla nauczycieli, edukatorów, pracowników instytucji kultury oraz uczniów przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie… » więcej 2024-04-15, godz. 11:00 Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej wyłoniono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzcą został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2024-04-15, godz. 09:00 Ulicami Warszawy przeszedł XVII Katyński Marsz Cieni Ponad 250 rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w 17. Katyńskim Marszu Cieni. To hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów… » więcej 2024-04-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 kwietnia » więcej 2024-04-14, godz. 14:30 Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück - obchody c.d. Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »