Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 230 lat temu urodził się gen. Józef Bem, jeden…
2024-03-14, 11:00 Autor: IAR/D.Panek/K.Koziełł/dok.

230 lat temu urodził się gen. Józef Bem, jeden z dowódców powstań: listopadowego i węgierskiego

Józef Bem. [wikipedia/domena publiczna/Mathiasrex; Maciej Szczepańczyk]
Józef Bem. [wikipedia/domena publiczna/Mathiasrex; Maciej Szczepańczyk]
230 lat temu, 14 marca 1794 roku, urodził się Józef Bem, generał, teoretyk wojskowości, twórca pierwszych oddziałów wojsk rakietowych w Wojsku Polskim, jeden z dowódców powstania listopadowego, uczestnik Wiosny Ludów, naczelny wódz armii węgierskiej podczas powstania na Węgrzech. Po przejściu na islam służył w armii tureckiej, jako Murad Pasza. Prochy generała w 1929 roku sprowadzono do Polski i złożono w rodzinnym Tarnowie, w mauzoleum na wyspie w Parku Strzeleckim. Zmarł 10 grudnia 1850 roku w Aleppo w Syrii.
Uczestniczył w kampanii napoleońskiej w latach 1812-1813. Po wybuchu powstania listopadowego w 1831 roku odznaczył się brawurowym dowodzeniem artylerią w bitwach pod Iganiami i Ostrołęką, za co został awansowany do stopnia generała brygady. Otrzymał też Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari. Na Po upadku powstania przebywał na emigracji we Francji. Dążył do utworzenia polskich sił zbrojnych, między innymi w Belgii i Portugalii.

W czasie Wiosny Ludów w 1848 roku początkowo próbował wzniecić powstanie w Galicji, a następnie kierował obroną Wiednia przed wojskami cesarskimi. Po upadku rewolucji, ranny, przedostał się na Węgry, gdzie walczył z wojskami austriackimi i rosyjskimi. Dowodził Węgrami w Siedmiogrodzie i Banacie, jako jeden z czołowych przywódców powstania węgierskiego. Organizował też legion polski. W 1849 roku został mianowany naczelnym wodzem rewolucyjnej armii węgierskiej.

Gdy powstanie zostało zdławione Józef Bem wyjechał do Turcji, ponieważ spodziewał się wybuchu wojny turecko-rosyjskiej. Biorąc w niej udział, chciał walczyć z zaborcą. Wstąpił do armii sułtana i przeszedł na islam, jako Murat Pasza. W 1850 roku został wysłany przez sułtana do Syrii do obrony miasta Aleppo przed Beduinami. Tam zmarł na malarię. W 1929 roku jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano w rodzinnym Tarnowie. Na grobie umieszczono napisy w językach: polskim, węgierskim i arabskim.

(więcej)

Józef Bem cieszy się szczególnym szacunkiem na Węgrzech, za udział w powstaniu z 1848 roku. Był wówczas dowódcą wojsk w Siedmiogrodzie i Banacie. Zimową kampanią, od grudnia 1848 do marca 1849 roku, zdobył sobie sławę wielkiego wodza. Pod jego rozkazami walczył między innymi czołowy poeta węgierskiego romantyzmu Sándor Petőfi, który został adiutantem generała. Józef Bem wygrał wiele bitew kampanii siedmiogrodzkiej, pokonując Austriaków i wyzwalając cały Siedmiogród. Polski generał nie tylko prowadził wojska, ale także uruchomił produkcję uzbrojenia. Pod jego dowództwem powstańcza armia węgierska w krótkim czasie potroiła swoją liczebność do 30 tysięcy żołnierzy i odniosła 33 zwycięstwa nad wojskami austriackimi. Organizował też polskie oddziały w armii węgierskiej, tworząc dwa legiony, które przyczyniły się do zwycięstw węgierskich wojsk powstańczych.

Sukcesy powstańców spowodowały jednak, że Austria poprosiła o pomoc zbrojną rosyjskiego cara. Oba państwa wystawiły ponad 55-tysięczną armię. 7 sierpnia 1849 przywódca powstania mianował generała Bema naczelnym wodzem armii węgierskiej. W bitwie pod Temeszwarem 9 sierpnia 1849 roku został ranny, a jego wojska poniosły klęskę. Wkrótce rewolucja na Węgrzech upadła. Józef Bem wraz z niedobitkami powstańców przekroczył w 1849 granicę turecką.

Józef Bem jest bohaterem narodowym Węgrów, którzy z wdzięczności nadali mu specjalne odznaczenie. Został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Stefana z gwiazdą orderową z diamentem wyjętym z korony pierwszego króla Węgier - Stefana I Świętego. W miejsce wyjętego z korony diamentu wstawili plakietkę z nazwiskiem generała.

Józef Bem został legendą jeszcze za życia. Pierwsze utwory literackie o polskim generale powstawały w latach 1849-1850. Po śmierci Józef Bem stał się bohaterem licznych książek, wierszy i pieśni. Utwory poetyckie poświęcił mu Cyprian Kamil Norwid oraz węgierski poeta Sándor Petőfi.

Pierwszy pomnik poświęcony Józefowi Bemowi Węgrzy wybudowali już w 1880 roku w Marosvásárhely. W 1929 roku za pieniądze zebrane podczas ogólnonarodowej składki wzniesiono pomnik generała w Budapeszcie.

Na Węgrzech Józef Bem jest również patronem wielu szkół, ulic i placów.

Zobacz także

2024-06-21, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 21 czerwca » więcej 2024-06-20, godz. 12:34 Zabytek techniki trafił pod skrzydła Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Zabytkowy brzeski wodociąg trafił pod opiekę Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Historyczny artefakt docelowo ma trafić na ekspozycje stałą powstającego… » więcej 2024-06-20, godz. 11:23 Lubnauer: patriotyzm i postawa obywatelska to ważny element edukacji Patriotyzm, postawa obywatelska, świadomość praw i obowiązków to bardzo ważny element edukacji; bycie obywatelem jest dużą odpowiedzialnością - powiedziała… » więcej 2024-06-20, godz. 10:09 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej 2024-06-20, godz. 09:10 Katowice/ Upamiętniono Narodowy Dzień Powstań Śląskich Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich odbyła się w czwartek pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Wicewojewoda Michał Kopański… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 czerwca » więcej 2024-06-19, godz. 14:18 Wodzisław Śląski/ W muzeum odtworzono miejski rynek, który został zniszczony w 1945 r. Rynek w Wodzisławiu Śląskim został niemal doszczętnie zniszczony podczas walk w 1945 r. Po kilku latach pracy udało się go szczegółowo odtworzyć. Wystawa… » więcej 2024-06-19, godz. 11:13 Małopolskie/ Marian Misiak, żołnierz wyklęty, spoczął w Wadowicach Marian Misiak ps. "Anioł", partyzant Batalionów Chłopskich oraz poakowskiej Armii Polskiej w Kraju, spoczął we wtorek w Panteonie Wyklętych na cmentarzu… » więcej 2024-06-19, godz. 10:08 MKiDN: Instytut Myśli Politycznej im. Narutowicza zamiast Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza zastąpi Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego - poinformowano… » więcej 2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej
6364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »