Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy…
2024-03-13, 16:30 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i-pl/w dw

Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK

Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim. Plakat organizatora.
Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim. Plakat organizatora.
O żołnierzach z pułku głuchoniemych i ich dowódcy walczących w Powstaniu Warszawskim opowiada film „W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”.

Dokument zaprezentowano w Centralnym Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Reżyser filmu Bartłomiej Grzegorczyk podkreśla, że żołnierze z Plutonu głuchoniemych w czasie Powstania Warszawskiego pełnili wiele ważnych funkcji bojowych i pomocniczych. Jak mówił reżyser, pierwsza część bojowa liczyła 10 osób, które brały udział w walkach frontowych, druga część miała funkcje pomocnicze, byli kurierami, zajmowali się roznoszeniem ulotek, broni, odgruzowywaniem Warszawy.

Żołnierzami dowodził podoficer Wojska Polskiego Edmund Malinowski i jednocześnie wychowawca ze szkoły głuchoniemych przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie. „Około 30- osobowy pluton głuchoniemych walczył na trudnym terenie, mimo to nikt z plutonu nie poległ” - dodaje historyk z IPN Adam Hlebowicz. „Walczyli na terenie Zakładu dla Głuchoniemych czyli Placu Trzech Krzyży i okolic, dzielnicy niemieckiej umocnionej dużym składem wojska niemieckiego, a mimo to odnosili ogromne sukcesy, zdobywając Niemiecki Dom Żołnierza czy budynek Imki.

W pokazie uczestniczył bratanek Edmunda Malinowskiego - Mieczysław Malinowski. Podkreślał, że stryj i jednocześnie jego ojciec chrzestny niechętnie opowiadał o swojej walce. „Bo mówienie, gdzie walczył, a walczył z bolszewikami, wiązało się z konsekwencjami. Głównie od ojca dowiadywałem się o stryju, z którym walczył przy Placu Trzech Krzyży, natomiast o walkach w trzecim powstaniu śląskim i z walkach bolszewikami raczej mało wiedziałem” - mówił Mieczysław Malinowski.

Cała rodzina Edmunda Malinowskiego, jego czworo rodzeństwa uczestniczyła w walkach o niepodległość. Postać Edmunda Malinowskiego jest upamiętniona w Muzeum Krajoznawczym w Kiwercach na Ukrainie, w jego rodzinnej miejscowości, gdzie stanął pomnik z jego popiersiem. Zmarł w 1980 roku w Gdyni. Pod koniec życia był ogrodnikiem. Jego grób znajduje się na cmentarzu witomińskim w Gdyni.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Gdyni i rodzinnych Kiwercach na Ukrainie.

Zobacz także

2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej 2024-04-14, godz. 09:00 Weekend rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück Od soboty odbywają się uroczystości rocznicowe w dawnym obozie pracy Ravensbrück. W blisko pięćdziesięciu podobozach na północ od Berlina, w czasie drugiej… » więcej 2024-04-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 kwietnia » więcej 2024-04-13, godz. 20:14 W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu "Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą" - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób… » więcej 2024-04-13, godz. 12:00 Akcja NCK i Muzeum Katyńskiego „Podziel się guzikiem” w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej Replikę guzika munduru polskich oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej - można dziś otrzymać w Warszawie i kilku miastach polskich. To akcja edukacyjna Narodowego… » więcej 2024-04-13, godz. 11:00 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez… » więcej 2024-04-13, godz. 09:00 84. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego 84 lata temu, w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego… » więcej 2024-04-13, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 13 kwietnia » więcej 2024-04-12, godz. 12:00 19 kwietnia - w 81 rocznicę powstania w warszawskim getcie - akcja Żonkile odbywać się będzie w Warszawie, w Polsce… Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, będącą częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania… » więcej 2024-04-12, godz. 11:00 Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »