Rzecznik projektu Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym tropem" Barbara Konarska wyjaśnia, że uczniowie biorący udział w tym wydarzeniu chcą upamiętnić w ten sposób bohaterów walki o niepodległość. "Przez bieg oddają hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę, czyli mają świadomość tego, że są beneficjentami tej ofiary, którą ponieśli Żołnierze Wyklęci.
Biegi są organizowane przez uczniów przy pomocy nauczycieli, towarzyszą temu też lekcje historii, kto mógł też zaprosił jeszcze świadków historii, towarzyszą temu też różne wystawy. To co jest fajne to to, że te szkoły biegną już od kilku lat, a kiedy pytamy dlaczego pobiegli mówią, że dla nich pamięć jest ważna, że chcą znać swoją historię" - mówi.
Główny XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym tropem" zaplanowano na niedzielę. Ma sie odbywać w ponad 300 miejscach w Polsce i na świecie, a do uczestnictwa w tych symbolicznych zawodach zapisało się 100 tysięcy osób. W tym roku uczestnicy biegu będą mieli na koszulkach nadrukowane twarze powstańców warszawskich, którzy po zakończeniu II wojny światowej po 1945 roku włączyli się w działania podziemia antykomunistycznego.
Biegi Tropem Wilczym także w kilku miastach w regionie - m.in.
w Kluczborku, Prudniku, Grodkowie czy Oleśnie.