Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 37. rocznica śmierci ks. Blachnickiego: powstaje…
2024-02-27, 13:15 Autor: IAR/#Wosiek/i hk/w dw

37. rocznica śmierci ks. Blachnickiego: powstaje film o ostatnich miesiącach życia kapłana

Ks. Franciszek Blachnicki. [fot. Wikimedia Commons/domena publiczna]
Ks. Franciszek Blachnicki. [fot. Wikimedia Commons/domena publiczna]
Przypada 37. rocznica śmierci Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Kawaler Orderu Orła Białego był organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Ruchu Światło-Życie, a także twórcą Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu (Niemcy) na skutek zabójstwa.
Powstaje film fabularny o Jego życiu. Główną oś scenariusza stanowią ostatnie miesiące życia kapłana oraz retrospekcje, przypomniał dyrektor Panteonu Górnośląskiego w Katowicach - producenta filmu, Ryszard Kopiec. „Pokazujemy część jego działalności w Krościenku, kiedy powstawał Ruch Światło-Życie, pokazujemy też działalność związaną z Krucjatą wyzwolenia człowieka, kiedy on mobilizuje społeczeństwo do rozpoczęcia akcji związanej z porzuceniem nałogów alkoholu, tytoniu” - przypomniał Ryszard Kopiec. Dodał, że fabuła dociera również historycznie do retrospekcji związanej z II wojną światową, kiedy kapłan jest więźniem Auschwitz, a później zakładu karnego w Katowicach. „Postanowiliśmy zrobić film o księdzu Blachnickim, ponieważ według mnie jest jednym z trzech kapłanów, obok świętego Jana Pawła Ii i błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy w sposób wybitny wpłynęli na losy Ojczyzny”, mówiła współproducent filmu Maria Wilgus.

„Jest to postać, która ogromny wpływ wywarła na losy Kościoła i Polski, a jest trochę zapomniana dzisiaj” - przypomniała Maria Wilgus. Dodała , że „ważne jest też to, że ksiądz Franciszek Blachnicki potrafił tak rozpalić młodzież, iż papież Jan Paweł II zainspirował się jego postacią, kiedy zaczynał Światowe Dni Młodzieży” - wyjaśniła. Dzięki czynnościom procesowym, podjętym przez Prokuratora Generalnego IPN w Polsce, w Niemczech, na Węgrzech i w Austrii, ponad wszelką wątpliwość ustalono, że śmierć księdza Franciszka Blachnickiego 27 lutego 1987 roku nastąpiła na skutek otrucia.

Film o księdzu Franciszku Blachnickim oczekuje obecnie na wsparcie finansowe inwestorów i sponsorów, którzy pomogą sfinansować dalsze etapy produkcji.Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski.

W roli księdza Franciszka Blachnickiego zobaczymy Andrzeja Niemirskiego. Panteon Górnośląski wydał też komiks poświęcony postaci księdza Franciszka Blachnickiego, którego współautorem jest reżyser filmu Mateusz Olszewski: panteon-gornoslaski.pl/komiks-blachnicki. Msza święta o beatyfikację księdza Franciszka Blachnickiego odbędzie się dziś w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 18-ej.

Zobacz także

2024-03-23, godz. 11:00 81. rocznica aresztowania Jana Bytnara "Rudego" 81 lat temu, 23 marca 1943 roku, Niemcy aresztowali Jana Bytnara "Rudego", komendanta hufca "Południe" Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Razem z nim w mieszkaniu… » więcej 2024-03-23, godz. 09:00 200 lat temu urodził się Zygmunt Miłkowski - literat, działacz niepodległościowy 200 lat temu, 23 marca 1824 roku, urodził się Zygmunt Miłkowski - literat i działacz niepodległościowy, pułkownik w powstaniu styczniowym, jedna z czołowych… » więcej 2024-03-23, godz. 08:30 Instytut Pileckiego odda hołd rodzinie Wolskich ratującej Żydów w czasie II wojny światowej Przedstawiciele Instytutu Pileckiego oddadzą hołd rodzinie Wolskich ratującej Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczystość złożenia kwiatów na Skwerze… » więcej 2024-03-23, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 23 marca » więcej 2024-03-22, godz. 23:43 W Zamku Królewskim w Warszawie pokaz obrazu "Forum Nerwy w Rzymie" Obraz "Forum Nerwy w Rzymie" Bernarda Bellotta zwanego Canalettem wzbogacił zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzieło udało się zakupić w ubiegłym roku… » więcej 2024-03-22, godz. 23:51 Odsłonięto pierwszy w litewskiej stolicy pomnik powstańców styczniowych Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych został odsłonięty w Wilnie. W litewskiej stolicy jest to pierwszy monument, który upamiętnia bohaterów… » więcej 2024-03-22, godz. 23:29 Lublin - wystawa poświęcona błogosławionej Rodzinie Ulmów Wystawa poświęcona błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej, zamordowanej za udzielanie pomocy Żydom podczas II wojny światowej, prezentowana jest na placu… » więcej 2024-03-22, godz. 10:15 91 lat temu Niemcy utworzyli KL Dachau, pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny 91 lat temu, 22 marca 1933 roku, dwa miesiące po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, w Dachau pod Monachium został utworzony pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny… » więcej 2024-03-22, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 22 marca » więcej 2024-03-21, godz. 15:00 Bęben z historią - Instrumenty muzyczne, rzeźby i maski pochodzące niemal z całego świata można podziwiać w nyskim… Tytuł wystawy to „Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcja rzeźby drewnianej Violetty i Leszka Dylik”. Ekspozycja cieszy się dużą popularnością wśród… » więcej
104105106107108
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »