Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 20 lat temu radio Głos Ameryki nadało ostatnią…
2024-02-27, 09:00 Autor: IAR/D.Panek/K.Koziełł/dok.

20 lat temu radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim

Siedziba Centrali Głosu Ameryki w Waszyngtonie [fot. Sarah Stierch/wikipedia/domena publiczna]
Siedziba Centrali Głosu Ameryki w Waszyngtonie [fot. Sarah Stierch/wikipedia/domena publiczna]
20 lat temu, 27 lutego 2004 roku, radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim. Programy były emitowane przez ponad 60 lat, od 1942 roku. Władze komunistyczne uważały należącą do amerykańskiego rządu stację, a także Radio Wolna Europa czy BBC, które również nadawały programy po polsku, za rozgłośnie dywersyjne.
Przekazywały, bowiem wiadomości, których media za żelazną kurtyną nie podawały lub które były celowo fałszowane. Za słuchanie tych stacji w latach stalinizmu groziło w Polsce nawet więzienie, a ich sygnał był zagłuszany.

Audycje rozgłośni Głos Ameryki nadawane po polsku miały szczególne znaczenie w czasach, gdy dostęp do wolnego słowa i prawdy był w Polsce niemożliwy, to znaczy w okresie PRL. Największą popularnością cieszyły się w latach 80., zwłaszcza tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Wydłużono wtedy program z dwóch i pół do siedmiu godzin dziennie.

Głos Ameryki w odróżnieniu od Wolnej Europy, był bardziej radiem informacyjnym, a mniej publicystycznym, choć poza wiadomościami, na antenie stacji można było usłyszeć polityczne komentarze i przeglądy zachodniej prasy. Do historii przeszło powtarzane na antenie tej rozgłośni hasło: "Przedstawiamy wiadomości dobre czy złe, ale zawsze prawdziwe". Poza informacjami politycznymi w audycjach polskiej redakcji starano się też pokazywać różne aspekty życia na Zachodzie nieznane w komunistycznej rzeczywistości. Przygotowywano również audycje muzyczne i programy poświęcone szeroko pojętej kulturze. Głos Ameryki uczył też języka angielskiego, wysyłając do zainteresowanych słuchaczy płyty i książki.

Po upadku komunizmu w Polsce Amerykanie zredukowali program, a od 2001 roku był nadawany jedynie 15 minut dziennie. Ostatnia audycja została wyemitowana 27 lutego 2004 roku, niemal dokładnie 62 lata po pierwszej.

(więcej)

Zagraniczne rozgłośnie radiowe nadające w języku polskim stały się po wojnie ważnym orężem w walce z komunizmem. Oprócz Głosu Ameryki, były to: BBC, Radio France Internationale, Deutsche Welle, Radio Madryt i Radio Watykańskie. Miały one ogromny wpływ na świadomość Polaków, zarówno w kraju, jak i na emigracji.
Ich słuchanie było zagrożone więzieniem i innymi represjami, na przykład zwolnieniem z pracy. Skuteczność tej groźby była jednak niewielka, za konieczne, więc uznano zagłuszanie tych audycji.

W radiu Głos Ameryki oprócz programów informacyjnych, przygotowywano również audycje muzyczne i programy poświęcone szeroko pojętej kulturze. Jedną z legendarnych postaci na antenie był Willis Conover, który przez ponad 40 lat popularyzował jazz. Przeprowadzał wywiady z Dukiem Ellingtonem, Billie Holiday, Stanem Getzem, Benny Goodmanem i innymi sławami jazzu. Audycja "Czas na jazz", a zwłaszcza niezwykle charakterystyczny baryton Willisa Conovera, gromadziły przed radioodbiornikami rzesze słuchaczy spragnionych nowości jazzowych z wolnego świata.

Na przestrzeni lat zmieniały się godziny i częstotliwości nadawania audycji Głosu Ameryki w języku polskim. Do ich emisji wykorzystywano nawet 10 częstotliwości w zakresie fal krótkich, z nadajników zlokalizowanych w różnych częściach świata, w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Część audycji była nadawana również na falach średnich z Monachium.

Głos Ameryki należy do rządu Stanów Zjednoczonych. Programy dla zagranicy nadawano po angielsku i w ponad 40 innych językach. Audycje Głosu Ameryki dostępne są w internecie, na falach krótkich za pośrednictwem satelitów oraz przez naziemne nadajniki UKF w miejscach, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe. Radio jest finansowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej
8889909192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »