O genezie Akcji Burza, badaniach historycznych, dowódcach i kluczowych walkach rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.
Prezes stowarzyszenia Tomasz Karasiński przypomniał, że „Akcja Burza” rozpoczęła się 4 stycznia na Wołyniu, po wkroczeniu na tereny II Rzeczpospolitej wojsk sowieckich. Choć finałem akcji było Powstanie Warszawskie, to jednak walki trwały jeszcze po tym zrywie. Żołnierze, którzy walczyli w Akcji Burza, walczyli w drugiej konspiracji przez następne lata. Jeszcze później wielu z nich brało udział w strukturach podziemnej „Solidarności” czy Komitecie Obrony Robotników, jak na przykład szef kedywu Józef Rybicki czy Antoni Heda pseudonim „Szary”.
O roli kobiet w Powstaniu Warszawskim mówiła Katarzyna Utracka - historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego. Szacuje się, że około 20 procent armii powstańczej to kobiety, w sumie 12 tysięcy kobiet. 7 tysięcy zostało przeszkolonych w ramach wojskowej służby kobiet, pozostałe to ochotniczki. Katarzyna Utracka podkreśliła, że sami powstańcy - mężczyźni - twierdzą, że bez kobiet nie daliby rady, a powstanie nie trwałoby tak długo. Kobiety pełniły wiele funkcji głównie na zapleczu, by powstańcza armia mogła działać. Konferencja odbyła się w Studio Bank, w pobliżu Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego w Warszawie. Na zakończenie debaty uczestnicy mogli zwiedzić muzeum.