Podczas uroczystości przekazania dzieła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska podkreśliła, że jest to kolejne dzieło sztuki zrabowane w czasie II wojny światowej, które zostało odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. "Nieprzerwanie od początku lat 90. resort kultury poszukuje i przywraca do macierzystych kolekcji obiekty zaginione podczas wojny. Informacje o zaginionych w czasie wojny dziełach są w bazie strat wojennych, która cały czas jest rozwijana, a obecnie liczy blisko 70 tysięcy rekordów. Jest to jednak tylko wycinek strat, jakie poniosły polskie zbiory w czasie wojny" - powiedziała Bożena Żelazowska.
Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis podkreślił, że to nie tylko odzyskanie straty, ale odzyskanie kawałka pamięci zbiorowej ponieważ środowisko intelektualne, naukowe przełomów XVIII i XIX wieku miało zasadnicze znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej w okresach zaborów.
„Portret Adama Stanisława Naruszewicza” uzupełni zachowany w zbiorach wilanowskich zespół wizerunków oświeceniowych uczonych, takich jak m.in. Stanisław Konarski, Stanisław Trembecki, Jerzy Samuel Bandtkie, Jan Paweł Woronicz.
Obraz, podobnie jak wiele obiektów z kolekcji wilanowskiej, został utracony w wyniku II wojny światowej. Pod koniec 2020 roku odnalazł się w kolekcji prywatnej na terenie Niemiec, dokąd trafił na początku lat 90. z polskiego rynku antykwarycznego. Na pochodzenie obiektu wskazywało m.in. znajdujące się na odwrocie oznakowanie w postaci numeru 820 oraz wykonanego przez szablon oznaczenia „Galerya Obrazów w Willanowie”