1457 - Prawa miejskie otrzymały Skierniewice.
1473 - W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, astronom, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz, ekonomista. Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata; teoria ta stała się jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach ludzkości. Od 2020 r. rocznica jego urodzin obchodzona jest jako Dzień Nauki Polskiej.
1594 - W Uppsali król polski Zygmunt III Waza został koronowany na króla Szwecji.
1807 - Liczący 1200 powstańców z Wielkopolski i Mazowsza oraz 500 żołnierzy regularnej armii oddział pod wodzą gen. Michała Sokolnickiego zaatakował w nocy z 18 na 19 lutego Słupsk, w celu zdławienia organizowanej tam pruskiej partyzantki. W walkach w mieście zginęło około 200 Polaków i 50 Prusaków.
1812 - W Paryżu urodził się Zygmunt Krasiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, filozof; autor "Nie-Boskiej komedii", zaliczany w XIX wieku obok Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza do trójki polskich "wieszczów".
1851 - W Mińsku urodził się Konrad Prószyński (ps. Kazimierz Płomyk), wydawca, działacz oświatowy, założyciel Towarzystwa Oświaty Narodowej; znany pod pseudonimem "Kazimierz Promyk".
1861 - Manifest cara Aleksandra III zniósł poddaństwo chłopów w Cesarstwie Rosyjskim.
1884 - We wsi Chłopy niedaleko Lwowa urodził się Maciej Rataj, przywódca ruchu ludowego, parlamentarzysta, marszałek Sejmu (1922-1928), prezes Stronnictwa Ludowego (1935-1939); współorganizator Polskiego Państwa Podziemnego; rozstrzelany przez Niemców w 1940 r. w Palmirach.
1897 - W Łodzi urodziła się Aniela Menkesowa, malarka, graficzka, członek komitetu redakcyjnego czasopisma "Forma", zamordowana w 1941 roku po wkroczeniu Niemców do Lwowa.
1900 - W Piotrkowie Trybunalskim urodził się Konrad Guderski, inżynier wodny; podporucznik WP; w czasie I wojny światowej członek Polskiej Organizacji Wojskowej; dowódca obrony Poczty Polskiej w Gdańsku - poległ 1 września 1939 r.
1920 - Powołano Polski Komitet Plebiscytowy z siedzibą w Bytomiu, pod kierownictwem Wojciecha Korfantego.
1921 - W Paryżu podpisano polsko-francuską umowę polityczną oraz ściśle tajną konwencję wojskową, która zobowiązywała oba kraje do współdziałania na wypadek napaści ze strony Niemiec.
1921 - Powstały województwa poleskie i wołyńskie.
1922 - W Warszawie urodził się Władysław Bartoszewski, pisarz, historyk, więzień KL Auschwitz, pracownik BIP KG AK, działacz Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnik Powstania Warszawskiego; po wojnie więziony przez władze komunistyczne; w niepodległej Polsce minister spraw zagranicznych, orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.
1925 - W Warszawie urodził się Bogusław Choiński, poeta, scenarzysta, autor tekstów popularnych piosenek, m.in. "Alabama", "Jedziemy autostopem", "W siną dal".
1940 - W Warszawie urodził się Andrzej Strejlau, trener piłkarski, komentator sportowy; selekcjoner reprezentacji narodowej w latach 1989-1993; prowadził m.in. Legię Warszawa i grecki klub AE Larisa.
1940 - W Kościanie w niemieckim więzieniu zmarł Alfred Chłapowski, ziemianin, działacz polityczny, dyplomata; jeden z przywódców Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej, poseł na Sejm; w latach 1924-1936 ambasador RP w Paryżu.
1942 - Rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera o przewiezieniu zakwalifikowanych do germanizacji polskich dzieci z domów sierot w Kraju Warty do niemieckich instytucji wychowawczych w Rzeszy.
1943 - Niemcy aresztowali Delegata Rządu RP na Kraj prof. Jana Piekałkiewicza; jego następcą został Jan Stanisław Jankowski.
1943 - Kierownictwo Walki Cywilnej skazało na kary infamii polskich aktorów występujących w niemieckim filmie propagandowym "Heimkehr" ("Powrót do ojczyzny").
1943 - W Grudziądzu urodziła się Stefania Toczyska, śpiewaczka operowa, mezzosopranistka.
1944 – Oddział UPA dokonał zbrodni na około 60 polskich mieszkańcach wsi Podkamień położonej w powiecie rohatyńskim województwa stanisławowskiego. Według meldunku UPA wielu Polaków nie zdołano zabić, gdyż znaleźli schronienie u miejscowych Ukraińców.
1947 - Sejm uchwalił tzw. Małą Konstytucję.
1967 - W Warszawie zmarł Leonard Buczkowski, reżyser "Zakazanych piosenek" - pierwszego powojennego polskiego filmu fabularnego, "Skarbu" oraz "Przygody na Mariensztacie", która była pierwszym polskim kolorowym filmem fabularnym.
1975 - W Żywcu urodzili się Łukasz i Paweł Golcowie, muzycy, założyciele grupy Golec uOrkiestra.
1987 - Prezydent USA Ronald Reagan zniósł sankcje ekonomiczne wobec PRL-u.
1988 - W Telewizji Polskiej wyemitowano pierwszy odcinek serialu kryminalnego "Na kłopoty... Bednarski" w reżyserii Pawła Pitery ze Stefanem Friedmannem w roli głównej.
1990 - W Głownie zmarł Janusz Paluszkiewicz, aktor teatralny i filmowy, znany z filmów "Człowiek na torze", "Awans", "Znak orła" i roli Ignacego Gajdy w serialu Zbigniewa Chmielewskiego "Dyrektorzy".
2010 – Decyzją Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 112 otrzymał na cześć Mikołaja Kopernika nazwę copernicium.
2010 – Podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver Justyna Kowalczyk zdobyła brązowy medal w narciarskim biegu łączonym.
2016 - W Tel Awiwie zmarł Samuel Willenberg, artysta rzeźbiarz, żołnierz kampanii obronnej 1939 r., w 1942 r. aresztowany i wysłany do niemieckiego obozu zagłady w Treblince; w sierpniu 1943 r. był uczestnikiem buntu, po ucieczce działał w konspiracji; uczestnik Powstania Warszawskiego; odznaczony orderem Virtuti Militari; autor książki "Bunt w Treblince".
2017 - W Warszawie zmarła Danuta Szaflarska, aktorka filmowa i teatralna znana z ról w filmach "Zakazanych piosenkach", "Skarbie", "Pora umierać", "Inny Świat" oraz wielu ról teatralnych.