Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Instytut Polonika rozpoczął nabór do 6. edycji…
2024-02-17, 09:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Instytut Polonika rozpoczął nabór do 6. edycji programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat"

Program Wolontariat Instytutu Polonika - Edycja 2024 [źródło: polonika.pl]
Program Wolontariat Instytutu Polonika - Edycja 2024 [źródło: polonika.pl]
Instytut Polonika rozpoczął nabór do 6. edycji programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat". Przez ostatnie 5 lat trwania programu zrealizowano ponad sto projektów, w 151 miejscowościach, w dwudziestu krajach świata na pięciu kontynentach.
Celem projektu jest zaangażowanie społeczeństwa w ochronę materialnych elementów polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju - powiedziała dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” Dorota Janiszewska-Jakubiak. „Program Instytutu Polonika wspiera społeczną działalność osób, które chciałyby ratować dziedzictwo kulturowe Polski i Polaków znajdujące się poza granicami kraju. Wolontariusze poprzednich edycji pracowali w Europie, Azji, Afryce i w Ameryce. To program, który obejmuje zarówno dziedzictwo ziem wschodnich Rzeczypospolitej, jak i to dziedzictwo, które powstało w związku z emigracją czy migracjami Polaków na terenie różnych krajów świata” - przypomniała Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Do projektu o dotacje mogą ubiegać się: organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury - z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra - oraz jednostki samorządu terytorialnego, kościoły i związki wyznaniowe - dodała Dorota Janiszewska-Jakubiak. Prace związane z wolontariatem są wielorakie - przypomniała dyrektor Instytutu Polonika. „Projekty, które są realizowane dzięki programowi dotacyjnemu „Wolontariat”, to jest zarówno opieka nad cmentarzami poza granicami kraju - oprócz prac porządkowych, to mogą być również prace inwentaryzacyjne, czy też pewnego rodzaju profilaktyka konserwatorska. To może być też wsparcie instytucji gromadzących zbiory związane z polskim dziedzictwem kulturowym, to wreszcie mogą być prace związane z dokumentowaniem świadectw typu „historia mówiona” - wyjaśniła.

Dofinansowanie wysokości od 10 000 do 70 000 złotych umożliwi organizację wolontariackich obozów, objazdów, pobytów studyjnych i kwerend służących rozpoznaniu i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego poza obszarem współczesnej Rzeczpospolitej Polskiej. Wkład własny finansowy to min. 10 proc. szacowanych kosztów.

Instytut informuje, że "przy ocenie wniosków preferowane będą projekty zakładające współpracę z partnerami z Polski lub kraju przyjmującego. Działania będzie można realizować od dnia ogłoszenia wyników naboru, czyli od 15 kwietnia do 16 listopada 2024 roku”.

Wymogiem programu jest, by wolontariusze stanowili min. 75 procent ogólnej liczby uczestników projektu, a zadanie musi obejmować minimum 3 dni prac poza granicami Polski na rzecz przedmiotu projektu. Prace będą musiały być wykonywane po przeszkoleniu i pod nadzorem specjalisty.

Więcej informacji i regulamin konkursu znajduje się na stronie: polonika.pl

Zobacz także

2024-03-19, godz. 11:00 Od dziś biografia papieża Franciszka w księgarniach Od dziś w wielu krajach, w tym w Polsce, ukaże się biografia papieża Franciszka „Życie. Moja historia w Historii”. Obszerne i jak dotąd jedyne streszczenie… » więcej 2024-03-19, godz. 09:00 115 lat temu urodziła się generał Elżbieta Zawacka, cichociemna i kurierka AK 115 lat temu, 19 marca 1909 roku, urodziła się generał Elżbieta Zawacka, podczas II drugiej wojny światowej jedyna kobieta w gronie 316 "cichociemnych" i… » więcej 2024-03-19, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 19 marca » więcej 2024-03-18, godz. 21:45 Gala 50-lecia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa świętuje 50-lecie. Z tej okazji w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się… » więcej 2024-03-18, godz. 12:00 "Drużyna Inki" W lubelskich szkołach rozpoczynają się zajęcia w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej "Drużyna Inki". Są one skierowane ą do uczniów szkół podstawowych… » więcej 2024-03-18, godz. 11:00 Spotkanie „Odmówił powrotu do kraju. Ucieczki polskich sportowców z PRL” z cyklu „Tytani sportu” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie „Odmówił powrotu do kraju. Ucieczki polskich sportowców z PRL”, z cyklu „Tytani sportu”, które odbędzie… » więcej 2024-03-18, godz. 09:00 W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego – oferta edukacyjna Archiwum IPN W związku z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza uczniów klas ósmych szkół podstawowych i uczniów… » więcej 2024-03-18, godz. 07:30 Kalendrium historyczne 18 marca » więcej 2024-03-17, godz. 11:00 Jutro obchody 79. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdor Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do udziału w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, który był jednym z największych kompleksów… » więcej 2024-03-17, godz. 09:00 Obchody rocznicy akcji Reinhardt oraz pokaz filmu "Lubelskie ślady akcji "Reinhardt". Pokaz filmu "Lubelskie ślady akcji "Reinhardt" w Muzeum na Majdanku był jednym z akcentów obchodów 82. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców akcji "Reinhardt"-… » więcej
6566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »