1321 - W Inowrocławiu sąd papieski uznał zarzuty Polski wobec Zakonu Krzyżackiego i nakazał zakonowi zwrócenie Polsce Pomorza Gdańskiego. Krzyżacy nie uznali wyroku i wkrótce uzyskali od papieża jego zawieszenie.
1811 - W Lublinie powstała loża wolnomularska "Wolność Odzyskana". Jej członkiem był m.in. Walerian Łukasiński.
1839 - W Warszawie urodził się Władysław Bogusławski, krytyk teatralny, nowelista, powstaniec styczniowy, sekretarz referatu prasowego Rządu Narodowego, członek redakcji "Kurjera Warszawskiego".
1841 - We Florencji zmarł Piotr Aigner, architekt, teoretyk architektury, przedstawiciel klasycyzmu; autor wielu projektów zrealizowanych w Warszawie, m.in. kościoła św. Aleksandra, przebudowy Pałacu Namiestnikowskiego oraz fasady kościoła św. Anny (wspólnie ze Stanisławem Kostką Potockim).
1902 - W Żbikowie pod Pruszkowem urodził się Kazimierz Lisiecki, wychowawca, pedagog, założyciel Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy.
1905 - W Sosnowcu przed bramą Huty Katarzyna rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do manifestujących robotników miejscowych zakładów pracy - zginęło 40 osób, ok. 150 zostało rannych.
1918 - Państwa centralne podpisały w Brześciu Litewskim traktat pokojowy z Ukraińską Republiką Ludową; na jego mocy do powstałego państwa ukraińskiego przyłączono Chełmszczyznę i Podlasie.
1929 - Polska wspólnie z Estonią, Łotwą, Rumunią i Związkiem Sowieckim podpisała w Moskwie tzw. protokół Litwinowa, dotyczący natychmiastowej realizacji postanowień paktu Brianda-Kelloga o wyrzeczeniu się wojny jako sposobu regulowania problemów międzynarodowych.
1932 - W Stanisławowie urodził się Stanisław Waltoś, prawnik, historyk prawa, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
1941 - W Krakowie urodził się Kazimierz Kaczor, aktor, od 1974 r. związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie; znany m.in. z seriali "Polskie drogi", "Jan Serce", "Alternatywy 4" i "Zmiennicy"; w latach 1996-2002 prezes Związku Artystów Scen Polskich.
1943 - W nocy 8 na 9 lutego w Parośli w pow. Sarny na Wołyniu sotnia UPA Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" dokonała masakry polskich mieszkańców, zabijając ponad 155 osób, w tym dzieci i niemowlęta; zbrodnia w Parośli była pierwszą zbrodnią na tak wielką skalę dokonaną przez UPA na Polakach.
1945 - W Elblągu został aresztowany przez NKWD Aleksandr Sołżenicyn; rosyjski pisarz, w swych dziełach, m.in. w najsłynniejszym "Archipelagu Gułag", zawarł własne doświadczenia i obserwacje z czasów, gdy przebywał w obozach pracy.
1949 - W Warszawie urodził się Janusz Pyciak-Peciak, pięcioboista, mistrz olimpijski z Montrealu (1976), dwukrotny mistrz świata indywidualnie i trzykrotnie drużynowo; trener, działacz sportowy.
1953 - Ogłoszono dekret Rady Państwa o obsadzaniu stanowisk kościelnych za zgodą organów państwowych.
1957 - W Warszawie utworzono Związek Młodzieży Wiejskiej (ZMW); przewodniczącym Zarządu Głównego wybrany został Józef Tejchma.
1958 - W Gryfinie urodził się Henryk Sawka, rysownik, ilustrator, satyryk.
1959 - W Londynie zmarł gen. Stefan Dąb-Biernacki, żołnierz Legionów Polskich i POW; w kampanii polskiej 1939 r. dowódca Armii "Prusy".
1961 - Premiera filmu "Matka Joanna od Aniołów" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
1965 - Premiera filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Jerzego Wojciecha Hasa.
1970 - W Warszawie rozpoczął się proces tzw. taterników, grupy osób oskarżonych przez władze komunistyczne o przekazywanie do paryskiej "Kultury" dokumentów dotyczących Marca '68 oraz przemycanie przez Tatry do Polski wydawnictw emigracyjnych.
1981 - Piotr Jaroszewicz, od 1964 r. członek BP PZPR i premier PRL w latach 1970-80, został wykluczony z PZPR.
1983 - Zmarł Marian Danysz, fizyk, członek Polskiej Akademii Nauk, odkrywca wraz z Jerzym Pniewskim hiperjądra.
1999 - W Warszawie zmarł Aleksander Gieysztor, historyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1980-91 dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie; podczas II wojny światowej w BIP KG ZWZ-AK; w 1989 r. współprzewodniczył obradom Okrągłego Stołu.
2009 - W Krakowie zmarła Maria Orwid, psychiatra, pionierka terapii rodzinnej, współtwórczyni wraz z Antonim Kępińskim "programu oświęcimskiego" - badań nad traumą poobozową i programu pomocy psychologicznej dla b. więźniów obozów koncentracyjnych.
2014 - W Warszawie zmarł Jan Świdziński, artysta, performer, krytyk sztuki.
2014 - Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi Kamil Stoch zdobył złoty medal w konkursie skoków narciarskich na skoczni normalnej.
2015 - W Warszawie zmarł Roman Frister, pisarz i dziennikarz, od 1957 roku na emigracji, współpracownik Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa oraz BBC.
2018 - W południowokoreańskim Pjongczangu rozpoczęły się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Reprezentanci Polski zdobyli na nich dwa medale: Kamil Stoch – złoty, drużyna skoczków narciarskich – brązowy.