Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum IPN: 'Historia w artefaktach zapisana' -…
2024-02-06, 23:15 Autor: IAR/#Wosiek/i pcz/w hm

Archiwum IPN: "Historia w artefaktach zapisana" - Maria Marynowska

Projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN „Historia w artefaktach zapisana”. [Fot. Katarzyna Adamów (IPN)]
Projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN „Historia w artefaktach zapisana”. [Fot. Katarzyna Adamów (IPN)]
Maria Marynowska z domu Koziełł-Poklewska jest bohaterką najnowszej wystawy w Izbie Pamięci Strzelecka 8. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało kolejną ekspozycję projektu "Historia w artefaktach zapisana". Pochodząca z rodziny jednego z najbogatszych polskich przedsiębiorców na Syberii, działaczka społeczna sądzona w procesie członków III Zarządu Głównego WiN została skazana na karę 12 lat więzienia.
Magdalena Mołczanowska z IPN powiedziała, że po raz pierwszy bohaterką wystawy i towarzyszącej jej prezentacji jest kobieta. "Szerzej nieznana, chociaż bardzo interesująca. Wszystkie osoby zainteresowane są zaproszone na Strzelecką 8, warto tu przyjść, dotknąć prawdziwej historii i dowiedzieć się czegoś więcej o losach tej kobiety, która miała bliskie relacje w kręgach arystokratycznych, miała kontakt z Winstonem Churchillem czy bratową angielskiego króla, księżną Kentu Mariną, a była więziona w stalinowskim więzieniu" - przypomniała naczelniczka Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej Archiwum IPN.

"Ekspozycja zawiera artefakty i dokumenty zarekwirowane Marii Marynowskiej, między innymi medalik Matki Bożej Częstochowskiej, saszetkę na dokumenty oraz prywatne zdjęcia" - powiedziała autorka wystawy Anna Lasek z Archiwum IPN. "Mamy zdjęcia z jej pobytu w Wielkiej Brytanii, jej spotkania z bratem, bratową i ich dziećmi, jak również kolekcję zdjęć brytyjskiej rodziny królewskiej, księcia Kentu Jerzego i jego żony księżnej Mariny, z którymi kontakt utrzymywał brat Marii Alfons Koziełł-Poklewski oraz fotografie z Winstonem Churchillem, które zostały jej odebrane jako dowody w sprawie o szpiegostwo" - powiedziała autorka ekspozycji.

Maria Marynowska po zakończeniu wojny pracowała w Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża, a od 1945 roku w Wydziale Prasowym Ambasady Wielkiej Brytanii. W 1947 roku została aresztowana. Zarzucono jej udział w nielegalnym związku "Komitecie Porozumiewawczym Organizacji Demokratycznych Polski Podziemnej" za przetłumaczenie na język angielski memoriału do Organizacji Narodów Zjednoczonych o sytuacji w okupowanej Polsce - dodała Anna Lasek.

Maria Marynowska sądzona była w procesie członków III Zarządu Głównego WiN i skazana na karę 12 lat więzienia. Zwolniono ją 8 maja 1956 roku z powodu złego stanu zdrowia. Zmarła niedługo po wyjściu z więzienia - 12 lipca. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W związku z wystawą zorganizowano lekcje archiwalne dla szkół średnich i klas 7-8 szkół podstawowych. Zgłoszenia na lekcje można przesyłać na adres: strzelecka8.warszawa@ipn.gov.pl.

Ekspozycję można oglądać w Izbie Pamięci Strzelecka 8 do 11 marca.

Zobacz także

2024-03-06, godz. 13:00 Wystawa prac Jana Matejki w warszawskim Zamku Królewskim Nowa wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Warszawie - „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”. Zgromadzono na niej niemal 50 prac - obrazów olejnych… » więcej 2024-03-06, godz. 11:00 Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych 6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Ustanowiony przez Parlament Europejski w 2012 roku, jest poświęcony pamięci osób, które sprzeciwiały… » więcej 2024-03-06, godz. 09:00 Pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej 6 marca w Krościenku nad Dunajcem odbędzie się pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej. Zginął w 1948 roku… » więcej 2024-03-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 marca » więcej 2024-03-05, godz. 14:46 "Kobiety niezłomne" w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu W ramach 2. Tygodnia Kobiet w Opolu Stowarzyszenie Rodło Opole zaprosiło prof. Adrianę Dawid, dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską oraz Joannę Siek, które… » więcej 2024-03-05, godz. 14:34 „Ukryli osiemnastu Żydów” – 6. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” W kolejnym filmie poznajemy historię ośmioosobowej rodziny Franciszka i Stanisławy Andrzejczyków, która w dwóch niewielkich schronach ukrywała osiemnastu… » więcej 2024-03-05, godz. 13:31 Wystawa plenerowa „Serce tamtego miasta” Cenne eksponaty z Żydowskiego Instytutu Historycznego można oglądać na ulicach Warszawy. Instytut przygotował wystawę plenerową "Serce tamtego miasta”… » więcej 2024-03-05, godz. 09:00 84. rocznica podpisania przez Stalina tajnej decyzji o wymordowaniu polskich jeńców 5 marca mijają 84 lata od podpisania przez Józefa Stalina tajnej uchwały o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego… » więcej 2024-03-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 marca » więcej 2024-03-04, godz. 15:00 Międzynarodowy Konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” IV Edycja Po raz czwarty Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w kolejnej edycji międzynarodowego… » więcej
100101102103104
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »