Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Starożytne artefakty na wystawie „Okruchy Antyku”…
2024-02-06, 11:00 Autor: Dziarmaga Wiktor / PAP

Starożytne artefakty na wystawie „Okruchy Antyku” w Muzeum Zamkowym

OKRUCHY ANTYKU [Plakat: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu]
OKRUCHY ANTYKU [Plakat: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu]
Ponad tysiąc starożytnych artefaktów, w tym rzymskie miecze, srebrne ozdoby i biżuterię będzie można zobaczyć od piątku na wystawie „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Głównym założeniem ekspozycji będzie upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery. Celem autorów wystawy jest również podkreślenie znaczenia wpływu, jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski oraz ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów.

Organizatorzy wystawy przypomnieli, że rzymscy historycy m.in. Tacyt, Pliniusz czy Jordanes wykazywali zainteresowanie ludami zamieszkującymi tereny znajdujące się poza granicami imperium. Wynikało to głównie ze względu na handel, utrzymywany poprzez tzw. szlak bursztynowy, łączący basen Morza Śródziemnego z ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

„Warto zaznaczyć, że właśnie w tym okresie działało już w Górach Świętokrzyskich wielkie centrum metalurgiczne, którego geneza związana była z napływem importów rzymskich na te tereny. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego” – zwrócił uwagę Marcin Kapka rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold, adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Jednym z punktów wernisażu, który odbędzie się 8 lutego, jest wykład zatytułowany „Jak to z importami rzymskimi było”, który wygłosi prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Łącznie na ekspozycji znajdzie się ponad tysiąc artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wystawa została objęta - jak podało muzeum - patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza oraz marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Patronat medialny nad wystawą sprawuje Polska Agencja Prasowa.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w okresie od 9 lutego do 15 maja. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego, o godz. 17.

Zobacz także

2024-04-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 kwietnia » więcej 2024-04-14, godz. 14:30 Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück - obchody c.d. Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück… » więcej 2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej 2024-04-14, godz. 09:00 Weekend rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück Od soboty odbywają się uroczystości rocznicowe w dawnym obozie pracy Ravensbrück. W blisko pięćdziesięciu podobozach na północ od Berlina, w czasie drugiej… » więcej 2024-04-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 kwietnia » więcej 2024-04-13, godz. 20:14 W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu "Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą" - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób… » więcej 2024-04-13, godz. 12:00 Akcja NCK i Muzeum Katyńskiego „Podziel się guzikiem” w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej Replikę guzika munduru polskich oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej - można dziś otrzymać w Warszawie i kilku miastach polskich. To akcja edukacyjna Narodowego… » więcej 2024-04-13, godz. 11:00 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez… » więcej 2024-04-13, godz. 09:00 84. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego 84 lata temu, w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego… » więcej 2024-04-13, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 13 kwietnia » więcej
8283848586
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »