1582 – Wojska polskie pod wodzą Stefana Batorego zakończyły nieudane oblężenie Pskowa.
1633 - Na Wawelu odbyła się koronacja Władysława IV na króla Polski.
1863 - Powstanie Styczniowe: Dwudniowe walki powstańców z wojskami rosyjskimi w Siemiatyczach, zakończone sukcesem Rosjan i spaleniem przez nich miasteczka.
1880 - W Kaszewach Kościelnych urodził się Michał Sokolnicki, historyk, działacz PPS, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego; w czasie I wojny światowej m.in. w Legionach Polskich, Naczelnym Komitecie Narodowym i Organizacji A; w okresie międzywojennym w dyplomacji, w latach 1936-46 pełnił funkcję ambasadora RP w Turcji.
1884 - W Warszawie urodził się Jerzy Leszczyński, aktor teatralny i filmowy, reżyser, znany m.in. z filmów "Cud nad Wisłą", "Szpieg w masce", "Halka" i roli doktora Białka w filmie Aleksandra Forda "Ulica Graniczna".
1888 - W Warszawie urodził się Romuald Gutt, architekt, profesor ASP i Politechniki Warszawskiej, przedstawiciel nurtu modernistycznego, autor m.in. projektu gmachu Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.
1894 - W Pradze urodziła się Maria Czapska, historyczka literatury, eseistka, działaczka Rady Pomocy Żydom "Żegota", współpracowniczka paryskiej "Kultury".
1902 - W Kłobucku urodził się Władysław Sebyła, poeta, redaktor i współwydawca pisma "Kwadryga"; uczestnik kampanii polskiej 1939 r., więzień Starobielska, zamordowany przez NKWD w 1940 r. w Charkowie.
1905 - W Białobrzegach Franciszkańskich k. Krosna urodził się Władysław Gomułka, działacz komunistyczny; od 1943 r. przywódca PPR; w latach 1944-49 wicepremier, minister Ziem Odzyskanych (1945-49); współodpowiedzialny za wprowadzenie terroru w Polsce; w październiku 1956 r. stanął na czele PZPR; odpowiedzialny za brutalne stłumienie studenckich protestów w 1968 r. i antysemicką nagonkę; zwolennik interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji; w grudniu 1970 r. podjął decyzję o użyciu broni przeciw protestującym robotnikom; 20 grudnia 1970 r. odsunięty od władzy.
1911 - W Tampico (stan Illinois) urodził się Ronald Reagan, aktor, polityk, 40. prezydent Stanów Zjednoczonych (1981-89); przyczynił się decydująco do przegranej Związku Sowieckiego, w czym ogromną rolę odegrało narzucenie tempa wyścigu zbrojeń i wprowadzenie do użytku zaawansowanych technologii; jednym z najbardziej znanych projektów był narodowy system obrony antybalistycznej SDI; jako przywódca USA wspierał ruchy antykomunistyczne na całym świecie, w tym Solidarność w Polsce.
1915 - W Kosarzyskach w pow. nowosądeckim urodziła się Danuta Szaflarska, aktorka, wielką popularność zdobyła za sprawą ról w "Zakazanych piosenkach" i "Skarbie", komediach Leonarda Buczkowskiego; występowała m.in. w "Ludziach z pociągu" Kazimierza Kutza, serialu "Lalka" Ryszarda Bera, "Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego, "Korczaku" Andrzeja Wajdy, "Diabłach, diabłach" Doroty Kędzierzawskiej, "Pożegnaniu z Marią" Filipa Zylbera; w 2007 r. uznanie widzów i krytyki przyniosła jej kreacja w filmie "Pora umierać".
1922 - W Wilnie urodził się Witold Kieżun, ekonomista, członek honorowy PAN; żołnierz AK, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw".
1929 - W Warszawie urodził się prof. Jerzy Szacki, socjolog, autor "Historii myśli socjologicznej".
1931 - W Warszawie urodził się Wiesław Górnicki, dziennikarz, pisarz; w latach 1981-90 bliski współpracownik gen. Wojciecha Jaruzelskiego, autor m.in. zbioru reportaży "Tam, gdzie pieprz rośnie", "Podróż po garść ryżu".
1937 - W Warszawie urodził się Wiesław Ochman, śpiewak operowy, tenor; występował m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Paryżu, Rzymie.
1940 - Zaprezentowany został tzw. plan Pabsta, przewidujący zburzenie większości zabudowy Warszawy i utworzenie wokół centrum modelowego osiedla dla Niemców.
1945 - Ukazało się pierwsze wydanie górnośląskiego "Dziennika Zachodniego".
1945 - W Białymstoku urodził się Wiktor Osiatyński, prawnik, specjalista prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn politycznych i prawnych, działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pisarz i wykładowca.
1947 - Po sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu Ustawodawczego, Józef Cyrankiewicz objął stanowisko premiera i z dwuletnią przerwą (w latach 1952-54 był wicepremierem w rządzie Bolesława Bieruta) sprawował je do grudnia 1970 r.
1949 - Urodzili się Kazimierz i Józef Lipieniowie, bracia-bliźniacy, zapaśnicy, wielokrotni medaliści mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich.
1956 - Emisja premierowego spektaklu telewizyjnego w Teatrze Sensacji "Kobra".
1968 - W Warszawie zapadł wyrok trzech lat więzienia dla Janusza Szpotańskiego, autora satyrycznej opery "Cisi i gęgacze, czyli "Bal u Prezydenta", aresztowanego pod zarzutem "sporządzania i przekazywania w celu rozpowszechniania opracowań szkodliwych dla interesów państwa".
1969 - Pierwszym kawalerem Orderu Uśmiechu został poznański chirurg-ortopeda dr Wiktor Dega.
1971 - Początek VIII Plenum KC PZPR, w czasie którego oceniano "wydarzenia grudniowe" oraz usunięto z KC Władysława Gomułkę, Zenona Kliszkę i Bolesława Jaszczuka.
1976 - Urząd Rady Ministrów wydał rozporządzenie o możliwości tworzenia polskich przedstawicielstw firm zagranicznych z udziałem kapitału polonijnego.
1982 - Premiera serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".
1989 - W Warszawie, w Pałacu Namiestnikowskim, będącym siedzibą Urzędu Rady Ministrów, rozpoczęły się obrady okrągłego stołu, które zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
1989 - W Katowicach zmarł Antoni Łaciak, skoczek narciarski, zdobywca srebrnego medalu na mistrzostwach świata w Zakopanem (1962); olimpijczyk z Innsbrucku.
1990 – We Wrocławiu została uruchomiona komercyjna stacja telewizyjna PTV Echo, pierwsza niepubliczna telewizja w krajach dawnego bloku komunistycznego.
2004 - Premiera filmu "Symetria" w reżyserii Konrada Niewolskiego.
2020 – W Lublinie zmarł Romuald Lipko, kompozytor wielu przebojów muzyki rozrywkowej, współtwórca zespołu Budka Suflera. Był autorem lub współautorem największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Ratujmy co się da" i wielu innych. Lipko komponował też m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławy Sośnickiej ("Aleja gwiazd"), Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") i Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę").
2021 – W Warszawie zmarł Krzysztof Kowalewski, jeden z najbardziej popularnych polskich aktorów, odtwórca słynnych ról filmowych w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunet wieczorową porą", a także tytułowy bohater radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku". Był aktorem teatrów: Klasycznego, Dramatycznego, Polskiego, Studenckiego Teatru Satyryków, Rozmaitości, Kwadrat oraz Teatru Współczesnego w Warszawie.