Od lat badacze Instytutu zajmują się tematyką związaną między innymi z tym niemieckim nazistowskim obozem. Jak powiedziała Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, znajdują się tu nieliczne pamiątki związane z ofiarami obozu, przechowywane jest tu także archiwum getta warszawskiego. "Zostało stworzone przez grupę Oneg Szabat, grupa zebrała również relacje uciekinierów z Treblinki. Na uwagę zasługuje, prezentowana w naszym gmachu na wystawie stałej, relacja Jakuba Krzepickiego, który uciekł z Treblinki" - powiedziała dyrektor Instytutu.
Jego opowieść zapisała Rachela Auerbach, ten dokument znajduje się na wystawie stałej w Instytucie. W jego zasobach znajduje się także plan obozu zagłady z 1942 roku. opracowany przez z jednego z uciekinierów z Treblinki. Te nieliczne pamiątki będą elementem ekspozycji w Muzeum Treblinka. Jak mówił dyrektor Muzeum w Treblince Edward Kopówka, budowa nowego budynku już się rozpoczęła.
"W ciągu dwóch lat budynek ma być wybudowany, więc trzeba już myśleć, jak zrobić taką nowoczesną ekspozycję. Będzie to oczywiście nowoczesny budynek. Wyobrażamy sobie, bo jesteśmy na etapie tworzenia wystawy, że ona będzie dostosowana do współczesnego młodego człowieka, tym bardziej, że nie ma już świadków tamtych wydarzeń, więźniów" - powiedział dyrektor Edward Kopówka.
Budynek wystawienniczo- edukacyjny ma zostać oddany w grudniu 2025 roku, otwarcie stałej ekspozycji zaplanowano na 2 sierpnia 2026. To rocznica buntu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.