Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zmarł prof. Przemysław Waingertner - historyk Uniwersytetu…
2024-01-31, 13:27 Autor: Pawlak Bartłomiej/PAP

Zmarł prof. Przemysław Waingertner – historyk Uniwersytetu Łódzkiego, publicysta

[fot. Marcin Skomudek]
[fot. Marcin Skomudek]
W wieku 55 lat zmarł w Łodzi historyk, publicysta, prof. Przemysław Waingertner. Był kierownikiem Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącym Rady Muzeum Dzieci Polskich oraz autorem wielu monografii i artykułów, poświęconych m.in. historii Łodzi.
O śmierci historyka poinformowało w środę m.in. Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu i łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
"Z żalem informujemy, że 31 stycznia br. zmarł prof. dr hab. Przemysław Andrzej Waingertner – kierownik Katedry Historii Polski Najnowszej, wiceprezes Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz przedstawiciel Dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Był laureatem wielu nagród" – przekazano na oficjalnym profilu Muzeum Dzieci Polskich, w którym Waingertner pełnił funkcję przewodniczącego Rady Muzeum.

Waingertner urodził się w 1969 r. w Łodzi. Był absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi oraz studiów historycznych na Uniwersytecie Łódzkim. W 2019 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Był kierownikiem Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich UŁ oraz Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ.

W kręgu jego badań była polska myśl polityczna w XX w., dzieje Związku Młodzieży Polskiej "Zet" i obozu piłsudczykowskiego, polski czyn zbrojny w XX w., a także historia Łodzi i regionu. Był autorem kilkunastu monografii i kilkuset artykułów, wiceprezesem łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i przewodniczącym łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Waingertner był laureatem wielu Nagród Rektora Uniwersytetu, Złotej Odznaki UŁ, Nagrody Świadek Historii, Srebrnego Krzyż Zasługi. W ubiegłym roku został odznaczony Honorowym Medalem 600-lecia Miasta Łodzi "za działania na rzecz rozwoju Łodzi przyznawane z okazji 600-lecia Miasta".

"Odszedł Człowiek nauki, wybitny historyk uosabiający pasję badacza, związany z Uniwersytet Łódzki. Był znany, ceniony i szanowany. Żył nauką i czerpał z niej siłę. W imieniu władz Łodzi oddaję Mu hołd. Niech spoczywa w Pokoju…" - napisał na swoim profilu na Facebooku przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Zobacz także

2024-03-08, godz. 15:00 Nowa wystawa w Domu Spotkań z Historią [DŹWIĘK] Nowa wystawa w warszawskim Domu Spotkań z Historią "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy". Na ekspozycję składa się ponad 200 zdjęć głównie z lat 50… » więcej 2024-03-08, godz. 13:00 Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowano książkę "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu… Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowało najnowszą publikację "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu". Naczelnik… » więcej 2024-03-08, godz. 11:00 56 lat temu wiec studentów na UW stał się początkiem Marca'68 56 lat temu, 8 marca 1968 roku, na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem… » więcej 2024-03-08, godz. 09:00 Od ponad stu lat na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Od ponad stu lat na świecie, 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Został ustanowiony w 1910 roku przez socjalistki w Kopenhadze. Miał służyć… » więcej 2024-03-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 marca » więcej 2024-03-07, godz. 13:00 Wilno: prezentacja książki "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci" [DŹWIĘK] W Wilnie zaprezentowano książkę "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz". Z tej okazji Instytut Polski w Wilnie… » więcej 2024-03-07, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy namierzyli Bunkier "Krysia", zginęli Żydzi i ukrywający ich Polacy 80 lat temu, 7 marca 1944 roku Niemcy wskutek donosu namierzyli Bunkier "Krysia" - podziemny schron na warszawskiej Ochocie, w którym polska rodzina Wolskich… » więcej 2024-03-07, godz. 10:48 Uroczystości w 105. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa - Kuli Mieszkańcy Rzeszowa oddają hołd pułkownikowi Leopoldowi Lisowi-Kuli w 105. rocznicę legionisty, bohatera walk o niepodległość Polski. O 9 w spotkaniu w… » więcej 2024-03-07, godz. 09:30 Poczta Polska wstrzymuje emisję znaczka i koperty poświęconych majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze” Poczta Polska wstrzymuje emisję znaczka i koperty poświęconych majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”. Znaczek i koperta zostały wydrukowane w nakładzie… » więcej 2024-03-07, godz. 09:00 105 lat temu zginął Leopold Kula "Lis", bohater walk o niepodległość Polski 105 lat temu, 7 marca 1919 roku, zmarł Leopold Kula, pseudonim "Lis", bohater walk o niepodległość kraju, naczelny komendant Polskiej Organizacji Wojskowej… » więcej
8586878889
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »