Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105 lat temu w Paryżu Roman Dmowski wygłosił exposé…
2024-01-29, 09:00 Autor: IAR/K.Koziełł/O.Kłosińska/dok./w Wj

105 lat temu w Paryżu Roman Dmowski wygłosił exposé dotyczące polskich granic

Roman Dmowski [fot. wikipedia/domena publiczna]
Roman Dmowski [fot. wikipedia/domena publiczna]
105 lata temu, 29 stycznia 1919 roku, przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Roman Dmowski na konferencji pokojowej w Paryżu po raz pierwszy przedstawił polskie postulaty dotyczące granic naszego kraju po I wojnie światowej. Celem paryskich obrad było, według zamierzeń państw Ententy, zapewnienie wieczystego pokoju w Europie i na świecie.
Negocjacje trwały ponad rok - od początku 1919 do stycznia 1920 roku. W ich trakcie, w czerwcu 1919 roku, podpisano traktat wersalski wprowadzający nowy ład w Europie po I wojnie światowej. Dokument sankcjonował odrodzenie Polski, ustalając zarys zachodnich, północnych i południowych granic Rzeczpospolitej.

Na konferencji Polskę reprezentowali: premier i minister spraw zagranicznych Ignacy Jan Paderewski, polityk, publicysta i prezes Komitetu Narodowego Polskiego Roman Dmowski oraz ekonomista i poseł Władysław Grabski. Traktat przywracał Polsce niepodległość, jednak konieczne były wielodniowe negocjacje na temat polskich ziem zagarniętych wcześniej przez zaborców.

29 stycznia 1919 roku Roman Dmowski wygłosił pięciogodzinne exposé dotyczące polskich granic, które sam przekładał od razu na język angielski i francuski, ponieważ nie ufał obcym tłumaczom. Linia proponowanych granic, nazywana dzisiaj linią Dmowskiego, oprócz otrzymanych i wywalczonych terenów Wielkopolski, obejmowała na zachodzie cały Górny Śląsk, Pomorze Nadwiślańskie z Gdańskiem, Warmię i Mazury, a na wschodzie - Litwę, zachodnią i centralną Białoruś z Mińskiem, zachodnie Podole, Wołyń i Żytomierszczyznę.

Roman Dmowski przeciwstawił się dążeniom niemieckim do utworzenia w zasadzie buforowego państwa polskiego między Niemcami i Rosją oraz żądał interwencji mocarstw na rzecz wstrzymania niemieckich działań militarnych na terenie Wielkopolski i wycofania się Czechów z polskiej części Śląska Cieszyńskiego.

Ostatecznie nie wszystkie polskie postulaty zostały spełnione. Zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego nasz kraj odzyskał większość ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze - większą część Wielkopolski i Prus Zachodnich z dostępem do morza. Na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku nakazano przeprowadzenie plebiscytów. Dodatkowo utworzono Wolne Miasto Gdańsk, pod nadzorem Ligi Narodów. W ten sposób w granice państwa polskiego zostały włączone obszary o powierzchni około 45 tysięcy kilometrów kwadratowych z ponad trzema milionami mieszkańców.

Zawarte w Paryżu ustalenia miały zagwarantować w Europie pokój. Jednak nadzieje na stabilizację okazały się złudne. Dojście do władzy w Niemczech nacjonalistów oraz objęcie przez Adolfa Hitlera stanowiska kanclerza w 1933 roku sprawiły, że sytuacja polityczna na kontynencie zaczęła się komplikować, doprowadzając w 1939 roku do wybuchu II wojny światowej.

(więcej)

Opinie na temat sprawy polskiej wśród najważniejszych polityków obradujących na konferencji paryskiej były podzielone. Jedynie premier Francji Georges Clemenceau popierał odbudowę silnego państwa polskiego, które zdolne byłoby prowadzić samodzielną i niezależną politykę i tworzyć barierę rozdzielającą Niemcy i Rosję.

Zdecydowanie sprzeciwiał się temu szef rządu Wielkiej Brytanii David Lloyd George, obawiając się skutków przyłączenia ziem zaboru pruskiego do Polski. Przede wszystkim dostrzegał niebezpieczeństwo zbytniego osłabienia Niemiec, co sprzyjałoby przewrotowi rewolucyjnemu w tym kraju i umocnieniu się bolszewizmu w Europie.

Rozpatrzeniem polskich wniosków na konferencji w Paryżu zajęła się komisja pod przewodnictwem byłego ambasadora Francji w Berlinie Julesa Cambona. Początkowo rada przychyliła się do polskich roszczeń terytorialnych. Jej projekt z 12 marca 1919 przyznawał naszemu krajowi: Wielkopolskę, Górny Śląsk, Pomorze Gdańskie bez Gdańska oraz część Warmii i Mazur. Wskutek sprzeciwu delegacji brytyjskiej, a także postulatów delegacji niemieckiej, projekt poprawiono z niekorzyścią dla Polski - odmówiono przyznania naszemu krajowi między innymi Śląska Cieszyńskiego i okręgu kwidzyńskiego w Prusach Wschodnich.

W kwestii wschodniej granicy Polski komisja Cambona zaleciła wytyczenie jej według zasady etnicznej, pomijając jednak duże skupiska ludności polskiej na Kresach.

Zobacz także

2024-03-07, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy namierzyli Bunkier "Krysia", zginęli Żydzi i ukrywający ich Polacy 80 lat temu, 7 marca 1944 roku Niemcy wskutek donosu namierzyli Bunkier "Krysia" - podziemny schron na warszawskiej Ochocie, w którym polska rodzina Wolskich… » więcej 2024-03-07, godz. 10:48 Uroczystości w 105. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa - Kuli Mieszkańcy Rzeszowa oddają hołd pułkownikowi Leopoldowi Lisowi-Kuli w 105. rocznicę legionisty, bohatera walk o niepodległość Polski. O 9 w spotkaniu w… » więcej 2024-03-07, godz. 09:30 Poczta Polska wstrzymuje emisję znaczka i koperty poświęconych majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze” Poczta Polska wstrzymuje emisję znaczka i koperty poświęconych majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”. Znaczek i koperta zostały wydrukowane w nakładzie… » więcej 2024-03-07, godz. 09:00 105 lat temu zginął Leopold Kula "Lis", bohater walk o niepodległość Polski 105 lat temu, 7 marca 1919 roku, zmarł Leopold Kula, pseudonim "Lis", bohater walk o niepodległość kraju, naczelny komendant Polskiej Organizacji Wojskowej… » więcej 2024-03-07, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 7 marca » więcej 2024-03-06, godz. 15:00 Konkurs „Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” Zaczyna się ogólnopolski konkurs „Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. W konkursie przygotowanym przez Instytut Pamięci… » więcej 2024-03-06, godz. 13:00 Wystawa prac Jana Matejki w warszawskim Zamku Królewskim Nowa wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Warszawie - „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”. Zgromadzono na niej niemal 50 prac - obrazów olejnych… » więcej 2024-03-06, godz. 11:00 Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych 6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Ustanowiony przez Parlament Europejski w 2012 roku, jest poświęcony pamięci osób, które sprzeciwiały… » więcej 2024-03-06, godz. 09:00 Pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej 6 marca w Krościenku nad Dunajcem odbędzie się pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej. Zginął w 1948 roku… » więcej 2024-03-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 marca » więcej
8586878889
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »