Po raz pierwszy ceremonia z udziałem ocalałych odbędzie się w przestrzeni jednego z baraków. O godzinie 15.00 złożone zostaną wieńce i zapalone zostaną znicze przez ocalałych oraz dyrekcję Muzeum Auschwitz przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I. O 18.00 rozpocznie się główna ceremonia, podczas której wystąpią goście. Ocalali oraz goście przejdą przed Pomnik Ofiar, gdzie zmówione zostaną modlitwy oraz złożone znicze.
W tym roku przewodnim motywem uroczystości będzie człowiek, czego wizualnym symbolem będą twarze ludzi więzionych w Auschwitz uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński zauważył, że "Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami, czy wieżami wartowniczymi". "To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej" - powiedział. "Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a Człowieka. Ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze - narysowane przez nich samych - chcemy przypomnieć" - wyjaśnił dyrektor Muzeum Auschwitz.
W uroczystościach weźmie udział marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Andrzej Duda.
Do momentu wyzwolenia około 7 tysięcy więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz około miliona stu tysięcy osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.