Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 155 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański…
2024-01-15, 11:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka/dok./w kwi

155 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański, dramaturg, poeta i malarz Młodej Polski

Stanisław Wyspiański. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Stanisław Wyspiański. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
155 lat temu, 15 stycznia 1869 roku, urodził się Stanisław Wyspiański, jeden z najwybitniejszych polskich twórców - malarz, rysownik i grafik, a także poeta, dramatopisarz i reformator teatru. Artysta Młodej Polski, który poszukując stylu narodowego w sztuce, stworzył własny, oryginalny jego wyraz. Autor słynnych dramatów: Wesele", "Noc Listopadowa", "Wyzwolenie" i "Warszawianka". Jego twórczość malarska obejmuje obrazy, witraże i polichromie, projektował także meble, architekturę i książkę artystyczną. Zmarł w 1907 roku.
Nazywany "czwartym wieszczem" polskim, obok romantyków - Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, pisał dramaty symboliczne. W jego wczesnych utworach dominowała problematyka metafizyczna i nawiązania do antycznej tragedii. W późniejszej okresie rozwinął nurt filozoficznej i metafizycznej interpretacji polskich dziejów. Twórczość Wyspiańskiego do dziś zachwyca i inspiruje. Jego dramaty wciąż są wystawiane na teatralnych deskach. W dziełach poety można odkrywać nowe znaczenia i odnosić je do współczesnej kultury i wydarzeń społeczno-obyczajowych.

Wyspiański umiał znaleźć wspólny język z chłopstwem i przenieść ich ludową codzienność i mądrość do swoich dzieł. W 1900 roku wziął udział w weselu swojego przyjaciela, poety Lucjana Rydla i córki gospodarza z Bronowic Jadwigi Mikołajczykówny. Na kanwie tego wydarzenia powstał dramat "Wesele", który przyniósł artyście sławę i uznanie. Stanisław Wyspiański przedstawił w nim cały przekrój ówczesnego społeczeństwa: chłopów, inteligentów, artystów, mieszczan, szlachtę, żydów i kler. W sztuce doceniono wartość artystyczną i przesłanie dzieła. Po premierze artysta został okrzyknięty czwartym wieszczem narodowymi stał się wyrazicielem myśli narodu w okresie, kiedy kraj znajdował się pod zaborami.

W teatrze Wyspiański był pionierem nowoczesnego pojmowania adaptacji i kreacji. W latach 1898-1903 pełnił funkcję dekoratora i inscenizatora w Teatrze Miejskim w Krakowie. Zajmował się też reżyserią - jako pierwszy wystawił "Dziady" Adama Mickiewicza w 1901 roku. Projektował również kostiumy teatralne, między innymi do prapremiery "Wesela" i dla sławnej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Na twórczość malarską Wyspiańskiego, realizowaną głównie techniką pastelu, składają się portrety, autoportrety, wizerunki dzieci, a także pejzaże i kwiaty. W jego dziełach dominuje symbolizm i stylizacja secesyjna. Tworzył też grafikę. Ważne miejsce w dorobku artysty zajmują projekty witraży i polichromii wnętrz, z charakterystycznym motywem płomienistych języków i elementów roślinnych. Wyspiański opracowywał również scenografie do własnych dramatów, projektował wnętrza, między innymi Domu Lekarskiego w Krakowie, rozpoczął prace nad koncepcją odnowy wzgórza wawelskiego.

Artysta zmarł 28 listopada 1907 roku. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w kościele na Skałce w Krakowie, a ceremonia pogrzebowa przerodziła się w manifestację narodową.

(więcej)

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Był synem rzeźbiarza. Jako siedmioletni chłopiec został osierocony przez matkę. Wychowywał się u bezdzietnego wujostwa. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był uczniem i współpracownikiem Jana Matejki. Po studiach związał się zawodowo z teatrem, rozwijał twórczość dramatyczną. W latach 1890-1894 mieszkał za granicą, głównie w Paryżu. Podróżował do Włoch, Szwajcarii i Niemiec.

Jego pierwsze próby sceniczne nie zakończyły się sukcesem. Dopiero "Wesele", wystawione w marcu 1901 roku, przyniosło mu sławę Po premierze dramatu Wyspiańskiego okrzyknięto czwartym wieszczem narodowym.

Artysta był związany z ruchem modernistycznym. Pod koniec lat 90. XIX wieku zaprojektował i częściowo wykonał polichromię w restaurowanym kościele franciszkanów, złożoną z motywów kwiatowych, heraldycznych i geometrycznych. Był twórcą witraży - błogosławionej Salomei, Świętego Franciszka oraz Boga Ojca, zatytułowanego "Stań się". Pełnił funkcję kierownika graficznego krakowskiego "Życia". Otrzymał Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności za pejzaże z Kopcem Kościuszki.

W latach 1898-1905 pracował jako malarz-dekorator oraz inscenizator w krakowskich teatrach, między innymi w Teatrze Miejskim, w którym rozwinął także swoją twórczość dramatyczną. Od 1897 roku był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W 1906 roku został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zasiadał w Radzie Miejskiej.
Artysta zmarł 28 listopada 1907 roku w Krakowie.

W Polsce znajduje się wiele upamiętnień Stanisława Wyspiańskiego. Jego imieniem nazywane są między innymi: ulice, teatry, szkoły. Wizerunek artysty widniał na banknocie o nominale 10 tysięcy złotych, który był w obiegu w latach 1987-1996, oraz na znaczku pocztowym, wydanym w 2019 roku, z okazji 150. rocznicy jego urodzin. Z kolei z okazji 100. rocznicy śmierci polskiego twórcy, decyzją Sejmu, rok 2007 został ogłoszony Rokiem Stanisława Wyspiańskiego.

Zobacz także

2024-02-22, godz. 09:00 W Opolu wystawa z okazji 100-lecia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Jej bohaterkami są kobiety - żony, matki, sanitariuszki, nauczycielki, działaczki, walczące słowem i czynem o polski Śląsk. » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 22 lutego » więcej 2024-02-21, godz. 15:00 Wystawa pt. „Władysław Kozielsko-Bytomski” Już od 29 lutego w Muzeum Ziemi Kozielskiej nowa wystawa czasowa pt. Władysław Kozielsko-Bytomski. » więcej 2024-02-21, godz. 13:00 Powstanie warszawskie w dokumentach z Archiwum IPN – warsztaty dla nauczycieli Archiwum IPN zaprasza nauczycieli i edukatorów na cykl warsztatów pt. Powstanie warszawskie w dokumentach z Archiwum IPN. Zajęcia realizowane są we współpracy… » więcej 2024-02-21, godz. 12:00 Portret Adama Stanisława Naruszewicza” powrócił do Wilanowa Obraz „Portret Adama Stanisława Naruszewicza” utracony w czasie II wojny światowej powrócił do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim W… » więcej 2024-02-21, godz. 09:00 160. rocznica bitwy pod Opatowem stoczonej podczas Powstania Styczniowego 160 lat temu, 21 lutego 1864 roku, w bitwie pod Opatowem polskie oddziały powstańcze zostały rozbite przez wojsko rosyjskie. Przesądziło to ostatecznie o… » więcej 2024-02-21, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 21 lutego » więcej 2024-02-20, godz. 15:00 10 rocznica pacyfikacji Majdanu w cieniu wojny Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło… » więcej 2024-02-20, godz. 13:00 110 lat temu urodził się Józef Batory, żołnierz niezłomny, członek IV Zarządu WiN 110 lat temu, 20 lutego 1914 roku, urodził się Józef Batory, pseudonim „Argus”, „Wojtek”, członek podziemia niepodległościowego podczas II wojny… » więcej 2024-02-20, godz. 11:00 80 lat temu w niemieckim obozie zginął hm. Florian Marciniak, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów 80 lat temu, 20 lutego 1944 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen zginął harcmistrz Florian Marciniak, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów… » więcej
9394959697
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »