Malowidła, na które składają się obrazy z życia św. Antoniego z Padwy, zostały wykonane pod koniec XVIII wieku. Freski są jedynym, udokumentowanym dziełem Franciszka Niemirowskiego. Malowidła znajdują się na szczycie fasady świątyni. Prace konserwatorskie rozpoczęły się ponad 10 lat temu. Ich przebieg był skomplikowany i wymagał ustawienia w nawie oraz w prezbiterium, wysokiego, siedmiopoziomowego rusztowania.
Nad przywróceniem kościołowi dawnego blasku pracował zespół litewskich i polskich ekspertów. Nadzór nad projektem sprawował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika", a jego partnerem był Instytut Polski w Wilnie. "Popularyzujemy polską kulturę, polskie zabytki, szkołę polskiej konserwacji" - wyjaśnia dyrektor Instytutu Polskiego Dorota Mamaj. "Jesteśmy dumni, że jesteśmy partnerem takiego przedsięwzięcia" - dodaje. Uroczystej prezentacji towarzyszyły wykłady poświęcone między innymi pracom konserwatorskim prowadzonym przy malowidłach.
Franciszkański kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie jest prawdopodobnie jednym z najstarszych w Wilnie. Świątynia powstała w XV wieku, ale jej obecna forma pochodzi z osiemnastego stulecia.
Projekt renowacji został sfinansowany w ramach programu "Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą" ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.