Poinformował o tym dyrektor Biura, profesor Krzysztof Szwagrzyk. Wskazał, że udało się odnaleźć sto kilkadziesiąt szczątków ludzkich, zorganizowano dwie konferencje identyfikacyjne, na których ujawniono imiona i nazwiska kilkudziesięciu odnalezionych osób. "W wielu miejscach kontynuowaliśmy prace, rozpoczęte w poprzednich latach, to między innymi Warszawa, Lublin i Kraków" - dodał profesor. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN powrócił też z pracami na cmentarz w Fürstenberg/Havel w Niemczech. To na tej nekropolii Niemcy grzebali pomordowane więźniarki KL Ravensbrück w pierwszym okresie funkcjonowania obozu.
Prace poszukiwawcze przeprowadzono też na Kresach Wschodnich. Jak zapowiada Krzysztof Szwagrzyk, będą w tym roku kontynuowane. "Tego naszego zadania nie wypełniliśmy do końca, jednak w tej realizacji nie spoczniemy, to nasz obowiązek" - podkreślił profesor.
Miesiąc temu w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów. Ogłoszono wtedy nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane dzięki działaniom prowadzonym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Do tej pory w wyniku działań IPN odnaleziono i podjęto szczątki ponad dwóch tysięcy osób. Zabezpieczono 3700 próbek materiału genetycznego ofiar i ich krewnych, które znajdują się obecnie w Bazie Materiału Genetycznego.