Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105 lat temu powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko…
2024-01-06, 09:00 Autor: IAR/B.Falkowska/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

105 lat temu powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko Ławica

Więcej szczegółów Samolot bombowy Gotha G.IV zdobyty przez powstańców [fot. wikipedia/domena publiczna]
Więcej szczegółów Samolot bombowy Gotha G.IV zdobyty przez powstańców [fot. wikipedia/domena publiczna]
105 lat temu, 6 stycznia 1919 roku, powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko Ławica pod Poznaniem. Polskie oddziały przejęły około 70 samolotów i sprzęt o wartości szacowanej na 200 milionów marek niemieckich. Zdobycie lotniska i przejęcie pobliskiej bazy na Winiarach oceniane są jako jedna z najbardziej brawurowych akcji w trakcie Powstania Wielkopolskiego, a przejęty sprzęt lotniczy - jako największy łup w dziejach polskich konfliktów zbrojnych. Wojenna zdobycz pozwoliła na sformowanie kilku eskadr lotniczych, które dały początek polskiemu lotnictwu.
Lotnisko w pobliżu wsi Ławica było ostatnim punktem oporu niemieckiego podczas Powstania Wielkopolskiego. Zanim doszło do ostatecznego ataku, strona polska postawiła otoczonym Niemcom żądanie bezwarunkowej kapitulacji. Ci jednak nie zgodzili się na opuszczenie terenu. Polskie oddziały, liczące około 400 powstańców, zaatakowały w nocy z 5 na 6 stycznia i po 20-minutowej walce zajęły cały obszar. Plan akcji opracowali porucznik Mieczysław Paluch oraz sierżant Wiktor Pniewski, który pracował na lotnisku i znał jego rozkład. Stacja Lotnicza została zdobyta przy niewielkich stratach w ludziach. Po stronie polskiej zginął jeden powstaniec, a kilku zostało rannych, po stronie niemieckiej było dwóch zabitych i kilkunastu rannych. Niemieccy lotnicy trafili do niewoli.

Zdobyte lotnisko wraz z gotowymi do startu samolotami i przejęcie pobliskiej bazy na Winiarach z maszynami przygotowanymi do złożenia, balonami obserwacyjnymi i 20 karabinami maszynowymi, było największym łupem wojennym w historii polskiej wojskowości. Przejęcie Stacji Lotniczej Ławica miało także wielkie znaczenie strategiczne. Pozwoliło zapobiec wykorzystaniu samolotów przeciwko Polakom lub wywiezieniu cennych maszyn do Niemiec.

W Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej, 27 grudnia 1918 roku, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy.

(więcej)

Stacja Lotnicza Ławica była nowoczesną bazą szkoleniowo-techniczną, zbudowaną zaledwie sześć lat wcześniej ze składek mieszkańców Poznania. Składała się z warsztatów i trzech hangarów, w których montowano samoloty. Były też koszary, w których stacjonował niemiecki oddział wojsk lotniczych.

Przygotowania do zajęcia Ławicy Polacy rozpoczęli jeszcze przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Działacze Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego prowadzili rozpoznanie Stacji Lotniczej i w konspiracji werbowali pilotów, obserwatorów i mechaników lotniczych wśród polskich pracowników lotniska. Zadanie zdobycia Ławicy było trudne, ponieważ lotnisko dobrze zabezpieczono i silnie obsadzono wojskiem.

Po nieudanych pertraktacjach kapitulacyjnych z Niemcami powstańcy rozpoczęli akcję, odcinając łączność Stacji Lotniczej i zaopatrzenie w prąd. Gdy nie skutkowały kolejne żądania kapitulacji, użyto dział artyleryjskich, wówczas oblegani zdecydowali się poddać.

Niemcy, dla których zajęcie lotniska przez Polaków było dużym zaskoczeniem, szybko zdecydowali się na odwet. Już 7 stycznia samoloty z Frankfurtu nad Odrą pojawiły się nad Poznaniem i zbombardowały Ławicę. Obawiano się dalszych nalotów. Dlatego 9 stycznia 1919 roku z lotniska na Ławicy polscy piloci zorganizowali pierwszy nalot bombowy w historii polskiego lotnictwa. Wykorzystując niemieckie maszyny, ale już z polskimi emblematami szachownicy, zrzucili ładunki na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą, uniemożliwiając Niemcom dalsze bombardowania.

Stacja Lotnicza Ławica wraz z wyposażeniem posłużyła za bazę budowy polskiego lotnictwa, stała się też ważnym ośrodkiem kształcenia kadr. Na bazie byłej pruskiej szkoły lotniczej, już w styczniu 1919 roku, powołano Szkołę Lotniczą w Ławicy, która stała się źródłem kadr dla Wojska Wielkopolskiego. Wkrótce została przemianowana na Wyższą Szkołę Pilotów, a następnie - Wyższą Szkołę Lotników, którą po paru miesiącach przeniesiono do Grudziądza.

Zwycięstwo w bitwie o Ławicę upamiętnia pomnik na terenie dawnego lotniska oraz jedna z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Zobacz także

2024-03-15, godz. 11:00 155 lat temu urodził się Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-1926 155 lat temu, 15 marca 1869 roku, urodził się Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-1926, współzałożyciel PPS, działacz spółdzielczy, po… » więcej 2024-03-15, godz. 09:00 Nagrody w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej rozdane Michał Dworski otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej w kategorii praca doktorska. Praca… » więcej 2024-03-15, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 15 marca » więcej 2024-03-14, godz. 15:00 44 lata temu w katastrofie samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" zginęło 87 osób 44 lata temu, 14 marca 1980 roku, w katastrofie samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" zginęło 87 osób. Maszyna Polskich Linii Lotniczych LOT lecąca z Nowego… » więcej 2024-03-14, godz. 13:00 60. rocznica Listu 34, protestu intelektualistów przeciwko cenzurze 60 lat temu, 14 marca 1964 roku, intelektualiści w Polsce wystosowali do komunistycznych władz pismo, w którym zaprotestowali przeciwko cenzurze. Przeszło… » więcej 2024-03-14, godz. 11:00 230 lat temu urodził się gen. Józef Bem, jeden z dowódców powstań: listopadowego i węgierskiego 230 lat temu, 14 marca 1794 roku, urodził się Józef Bem, generał, teoretyk wojskowości, twórca pierwszych oddziałów wojsk rakietowych w Wojsku Polskim… » więcej 2024-03-14, godz. 09:00 Miejsce Kłodnickie od pradziejów do współczesności Wystawa czasowa: "Miejsce Kłodnickie - od pradziejów do współczesności" zostanie zaprezentowana 15 marca w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejscu… » więcej 2024-03-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 marca » więcej 2024-03-13, godz. 16:30 Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK O żołnierzach z pułku głuchoniemych i ich dowódcy walczących w Powstaniu Warszawskim opowiada film „W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego… » więcej 2024-03-13, godz. 13:00 Wykład Ryszarda de Latoura o husarii w Brzegu Istniała blisko trzysta lat, od początku XVI wieku, jeszcze jako lekka jazda kopijnicza, poprzez lata największej świetności, jako jazda ciężka, po schyłek… » więcej
9596979899
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »