Gazeta pisze, że ekspozycja ukazywać będzie losy około 400 tysięcy więźniów Auschwitz.
"Osią narracji ma być polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie"- powiedziała cytowana przez dziennik kierownik zespołu nowej wystawy głównej Katarzyna Półtorak.
Na ekspozycji pokazane zostaną m.in. rysunki i obrazy tworzone potajemnie w obozie przez więźniów, ale również przedmioty, które w KL Auschwitz były w codziennym użyciu, tj. drewniany kozioł do wymierzania kary chłosty, łopaty i wiele innych.
"Nie zabraknie też archiwalnych dokumentów zawierających dane więźniów i ich fotografii wykonanych podczas rejestracji" - podkreśliła koordynator ds. nowej wystawy głównej Magdalena Urbaniak.
Nowa wystawa główna zastąpi dotychczasową, która z pewnymi zmianami istnieje od 1955 roku. Prezentowana będzie na parterach sześciu historycznych bloków byłego obozu Auschwitz I. Autorami jej scenariusza są dyrektor placówki dr Piotr M.A. Cywiński i kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz dr Piotr Setkiewicz.
"Gazeta Krakowska"dodaje, że obok wspomnianej części dotyczącej losów więźniów powstaną jeszcze dwie, które przybliżą temat zagłady Żydów oraz ukażą obóz jako instytucję państwową nazistowskich Niemiec. Prace nad całą nową wystawą główną mają zakończyć się w 2030 roku.
Przedsięwzięcie finansowane jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i