Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prochy generała Kopańskiego i podpułkownika Eichlera…
2023-12-06, 11:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

Prochy generała Kopańskiego i podpułkownika Eichlera spoczną na warszawskich Powązkach

Stanisław Kopańsk. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Stanisław Kopańsk. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zostaną dziś (6 grudnia) uroczyście pochowane prochy generała Stanisława Kopańskiego i podpułkownika Stefana Eichlera. Stanisław Kopański był dowódcą Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i obrońcą Tobruku, Stefan Eichler zasłużonym działaczem emigracyjnym.
Msza żałobna ku czci obydwu oficerów oraz ich małżonek, Janiny Kopańskiej i Felicji Eichler, rozpocznie się o godzinie 11.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Następnie, w asyście wojskowej, trumny zostaną przewiezione na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie (13.00) nastąpi złożenie do nowych miejsc pochówku. Prochy oficerów oraz ich małżonek zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii.

Stanisław Kopański brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w szturmie na Wilno w 1919 roku stracił oko, stąd jego przydomek "Jednooki". Po sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku przedostał się do Rumunii, a następnie do Francji. Na początku kwietnia 1940 roku został dowódcą Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich sformowanej w Syrii jako jednostka w armii francuskiej. W tym samym roku otrzymał nominację na stopień generała brygady.

Od sierpnia do grudnia 1941 roku brał udział w obronie Tobruku w Libii, która była najsłynniejszym epizodem II wojny światowej w Afryce Północnej. Wojska alianckie, z udziałem Brygady Strzelców Karpackich, pokonały niemieckie oddziały Africa Korps pod dowództwem generała Erwina Rommla. Polska brygada pod dowództwem generała Kopańskiego objęła najtrudniejszy, 20-kilometrowy odcinek obrony położony naprzeciw wzgórza Medauar, zajętego przez oddziały Afrika Korps. U stóp wzniesienia odległość polskich stanowisk bojowych od linii nieprzyjacielskiej wynosiła w niektórych miejscach mniej niż 200 metrów.

Polacy wsławili się wypadami na wysunięte stanowiska wroga. Po odblokowaniu Tobruku Brygada Strzelców Karpackich wzięła jeszcze udział w walkach pościgowych o Gazalę i Bardię. We wrześniu 1942 roku, po reorganizacji polskich sił wojskowych, generał Kopański objął dowództwo 3. Dywizji Strzelców Karpackich powstałej na bazie oddziałów brygady. W 1943, po śmierci generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem, Stanisław Kopański objął funkcję szefa Sztabu Naczelnego Wodza i pełnił ją do 1947 roku. W 1944 roku otrzymał awans na generała dywizji.

Został odznaczony między innymi Krzyżem Srebrnym i i Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Orderem Polonia Restituta, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, a także Złotym Krzyżem Zasługi. Po wojnie władze komunistyczne pozbawiły go polskiego obywatelstwa i stopnia wojskowego. Uchwałę tę uchylono w 1971 roku. Generał Kopański zamieszkał pod Londynem. Do końca lat 40. był głównym inspektorem Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia w Wielkiej Brytanii. Od 1972 roku pełnił funkcję Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. W latach 60. opublikował wspomnienia "Moja służba w Wojsku Polskim 1917-1939" i "Wspomnienia wojenne 1939-1946". Zmarł 23 marca 1976 roku w Londynie. Pochowano go na cmentarzu Northwood.

Stefan Eichler od wczesnej młodości angażował się w działalność niepodległościową. Był związany ze Związkiem Strzeleckim, paramilitarną organizacją działającą przed I wojną światową we Lwowie. Po wybuchu wojny wstąpił do Legionów Polskich, a w II Rzeczpospolitej pełnił służbę w Wojsku Polskim. W wojnie polsko-bolszewickiej walczył jako dowódca plutonu.
Po sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku wyjechał na Litwę, gdzie został internowany w obozie w Wyłkowyszkach. Potem przebywał w obozach w Kozielsku i Griazowcu. Związek Sowiecki opuścił z armią generała Andersa. Służył jako zastępca szefa sztabu 5., a następnie 10. Dywizji Piechoty. Był szefem polskiej Bazy Ewakuacyjnej w Teheranie.

Po II wojnie światowej pozostał na emigracji. Był członkiem trzech instytucji państwa na uchodźstwie: rządu RP, Rady RP oraz Komisji Głównej Skarbu Narodowego RP. W rządzie Aleksandra Zawiszy Stefan Eichler pełnił funkcję ministra spraw krajowych w latach 1966-1970. Starał się monitorować wszelkie wydarzenia w Polsce i referować ich przebieg na posiedzeniach gabinetu oraz przy okazji innych spotkań.

Brał udział w życiu społecznym polskiej emigracji. Był wiceprezesem Koła Oficerów Dyplomowanych, członkiem Komisji Rewizyjnej londyńskiego Instytutu Józefa Piłsudskiego, Związku Ziem Wschodnich RP oraz Związku Legionistów i Peowiaków w Londynie. Pozostawił wspomnienia "Z trudu naszego i znoju... Wspomnienia z mego życia". Zmarł 12 marca 1980 roku w Wrexham. Pochowano go na Morden Cemetery w londyńskiej dzielnicy Merton.

Zobacz także

2024-07-15, godz. 13:00 Powstanie w kolorze. Ukazał się album ze zdjęciami walczącej Warszawy Każde zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego jest ikoniczne. Chciałem pokazać jak najwięcej życia codziennego powstańczej Warszawy. Mimo strasznych warunków… » więcej 2024-07-15, godz. 11:00 35 lat temu umarła Maria Kuncewiczowa - nie tylko autorka „Cudzoziemki” 15 lipca 1989 roku zmarła Maria Kuncewiczowa, pisarka - najbardziej chyba znana jako autorka powieści „Cudzoziemka” - śpiewaczka, działaczka społeczna… » więcej 2024-07-15, godz. 10:15 Opolscy rycerze walczyli pod Grunwaldem. Kolejny raz wojska polsko-litewskie pobiły Krzyżaków pod Grunwaldem. W rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy uczestniczyła kilkunastoosobowa… » więcej 2024-07-15, godz. 10:00 Mity dotyczące bitwy pod Grunwaldem [DŹWIĘK] Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś obchodzimy 614. rocznicę. Mity te związane… » więcej 2024-07-15, godz. 09:00 614 lat temu Polacy odnieśli spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem 614 lat temu, 15 lipca 1410 roku, na polach Grunwaldu rozegrała się bitwa pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią zakonu krzyżackiego. Zakończyła się… » więcej 2024-07-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 lipca » więcej 2024-07-14, godz. 10:10 Obchody rocznicy tragicznej śmierci litewskich lotników W południe w Pszczelniku pod Myśliborzem rozpoczną się uroczystości ku czci litewskich lotników: Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. » więcej 2024-07-14, godz. 09:00 81 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem rządu RP na uchodźstwie 81 lat temu, 14 lipca 1943 roku, Stanisław Mikołajczyk, przywódca ruchu ludowego, został premierem rządu RP na uchodźstwie. Tekę premiera objął po śmierci… » więcej 2024-07-14, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 14 lipca » więcej 2024-07-13, godz. 11:00 24 lata temu zmarł Jan Karski, kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego 24 lata temu, 13 lipca 2000 roku, zmarł Jan Karski, prawnik, historyk i dyplomata, podczas II wojny światowej kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »