Operowany pacjent był już po trzech zawałach. Po przeszczepie żył 18 dni, zmarł w wyniku zakażenia organizmu.
Niedługo potem, w styczniu następnego roku, profesor przeprowadził drugą taką operację, po której pacjent żył już ponad 19 miesięcy. Z pierwszych dziesięciu pacjentów Barnarda, czterech przeżyło ponad rok, dwojgu nowe serca służyły przez 10 lat, a jeden z biorców żył po przeszczepie 24 lata.
W Polsce po raz pierwszy próbę przeszczepienia serca podjęli profesorowie - Jan Moll, Antoni Dziatkowiak i Kazimierz Rybiński w Łodzi w 1969 roku, jednak operacja zakończyła się niepowodzeniem.
Dopiero zespół profesora Zbigniewa Religi dokonał pierwszej udanej transplantacji tego narządu w 1985-tym, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wówczas - Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii. Dawcą był człowiek w stanie śpiączki, ofiara wypadku samochodowego, biorcą - 62-letni rolnik z Krzepic pod Częstochową. Po operacji żył dwa miesiące. Przyczyną śmierci była sepsa.
Według statystyk, 70 procent osób z przeszczepionym sercem przeżywa 10 lat. Rekord długości życia po transplantacji serca w Polsce wynosi 30 lat, 1 miesiąc i 14 dni. Operacja została przeprowadzona w 1987 roku. Pacjent zmarł w 2017-tym. Rekord światowy wynosi ponad 33 lata, przeszczepu dokonano w 1982 roku, pacjent zmarł w 2016-tym. Obecnie w Polsce wykonuje się rocznie około 200 transplantacji serca. W 2022 roku przeszczepiono 172 serca - mniej niż rok wcześniej (2021), kiedy przeprowadzono 200 operacji. Dla porównania, liczba przeszczepów tego narządu w Stanach Zjednoczonych wyniosła wtedy (2021) ponad 3800.
Transplantacja jest zabiegiem wykonywanym u chorych z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem serca, u których wyczerpane zostały wszystkie alternatywne możliwości leczenia.