Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 42. rocznica pacyfikacji strajku w Wyższej Szkole…
2023-12-02, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

42. rocznica pacyfikacji strajku w Wyższej Szkole Pożarniczej

Budynek Szkoły Oficerów Pożarnictwa 1945 [fot. wikipedia/domena publiczne]
Budynek Szkoły Oficerów Pożarnictwa 1945 [fot. wikipedia/domena publiczne]
42 lata temu, 2 grudnia 1981 roku, funkcjonariusze ZOMO, wspierani przez desant ze śmigłowca, spacyfikowali strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej na warszawskim Żoliborzu. Nie było ofiar - aby uniknąć rozlewu krwi, młodzi strażacy i pracownicy uczelni nie stawiali oporu. Protest około 350 studentów trwał tydzień. Zakończył się 11 dni przed wprowadzeniem przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce.
Studenci protestowali przeciwko objęciu uczelni ustawą o szkolnictwie wojskowym, a to oznaczało utworzenie szkoły paramilitarnej. Obawiali się, że zostaną przeszkoleni, a potem wysłani przez władze do tłumienia demonstracji i społecznych protestów w kraju.

Protest rozpoczął się 25 listopada. Został poparty przez "Solidarność" Regionu Mazowsze oraz Krajową Sekcję Pożarnictwa. Do strajku przyłączyła się Straż Robotnicza z Huty Warszawa, Ursusa i FSO. Protestujących duchowo wspierał ksiądz Jerzy Popiełuszko, pracujący w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Kapłan spowiadał i odprawiał msze.

Mimo mediacji prowadzonych przez profesorów: Aleksandra Gieysztora, Klemensa Szaniawskiego i Andrzeja Stelmachowskiego, komunistyczne władze rozwiązały WOSP. W akcji pacyfikacyjnej 2 grudnia wzięli udział funkcjonariusze ZOMO, wspierani przez wojsko. Po godzinie 10-tej milicjanci przerzucili przez płot kładki, po których na dziedziniec dostało się 600 zomowców. Wykorzystano transportery opancerzone, a także śmigłowiec, z którego zrzucono na dach szkoły milicyjną grupę specjalną. W odwodzie stało 5 tysięcy zomowców przygotowanych do dalszych działań. Oddziały utworzyły kordon wokół uczelni, odcięto łączność. Wkrótce staranowano bramę, a grupa antyterrorystów wtargnęła do środka. Podchorążowie zostali otoczeni milicyjnym kordonem i wyprowadzeni.

Studentów przewieziono autokarami na dworce kolejowe z nakazem wyjechania do domów. Działacze "Solidarności" wspierający protest, w tym wiceprzewodniczący Regionu Mazowsze - Seweryn Jaworski i Marek Hołuszko z tego regionu, zostali zatrzymani. Pracownicę uczelni Krystynę Kolasińską - członkinię "Solidarności" oraz Komitetu Strajkowego - pobito, wskutek tego z obrażeniami trafiła do szpitala. W sumie podczas pacyfikacji zatrzymano 35 osób, w tym 9 działaczy Regionu Mazowsze, 2 członków Komitetu Strajkowego oraz 24 osoby, które - według funkcjonariuszy ZOMO - usiłowały zakłócić porządek publiczny wokół szkoły pożarniczej.

Po pacyfikacji nikomu nie postawiono oficjalnych zarzutów, jednak represjami objęto studentów i część kadry. Niektórym podchorążym władze uniemożliwiły ukończenie jakichkolwiek studiów. Ksiądz Jerzy Popiełuszko starał się wtedy też pomagać, między innymi pośredniczył w przyjęciu młodych ludzi na inne uczelnie.

Zdaniem historyka, profesora Jana Żaryna, pacyfikacja strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej była próbą generalną komunistów przed wprowadzeniem stanu wojennego. W audycji Polskiego Radia w 2021 roku profesor Żaryn powiedział, że "użyto środków nadzwyczajnych, które zostały przetestowane, w jaki sposób będzie można atakować budynki, w których ewentualnie "twórcy" stanu wojennego znajdą opór, czy to ze strony załóg fabryk, kopalń, czy innych zakładów pracy, szkół, czy instytucji publicznych".

Grupa 229 podchorążych kontynuowała strajk wraz ze studentami z Politechniki Warszawskiej. Dołączyła do nich także Akademia Medyczna i Uniwersytet Warszawski, którego studenci przerwali protest tuż przed wprowadzeniem w Polsce - 13 grudnia 1981 roku - stanu wojennego.

Zobacz także

2024-03-03, godz. 14:30 Za nami kolejny bieg "Tropem Wilczym" w Opolu Ponad 350 zawodników wystartowało w Opolu w 8. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Uczestnicy mieli do pokonania tradycyjnie dwie… » więcej 2024-03-03, godz. 11:00 Dziś XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym" W trzystu miejscach w Polsce i na świecie około stu tysięcy osób weźmie udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym". Te symboliczne… » więcej 2024-03-03, godz. 08:30 Młodzież szkolna weźmie udział w biegu "Wilczym tropem" w całym kraju Uczniowie z około 450 szkół w całej Polsce wezmą udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym tropem". Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów… » więcej 2024-03-03, godz. 10:00 83 lata temu Niemcy utworzyli getto w Krakowie 83 lata temu - 3 marca 1941 roku - Niemcy utworzyli getto w Krakowie. Na terenie obejmującym współcześnie tzw. starą część Podgórza zamknęli początkowo… » więcej 2024-03-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 3 marca » więcej 2024-03-02, godz. 13:00 03.03. Bieg Pamięć Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Grodkowie W niedzielę odbędzie się XII edycja biegu Tropem Wilczym. Start o godznie 12:00 przy ratuszu w Grodkowie. Tam też będzie meta. Dystanse do pokonania to… » więcej 2024-03-02, godz. 11:00 "Pancerny Skorpion" zaprasza na rajd i pokaz pojazdów militarnych "Śladami Żołnierzy niezłomnych na ziemiach zachodnich" poprowadzi rajd pojazdów historycznych w wykonaniu Stowarzyszenia "Pancerny Skorpion". Uczestnicy wyruszą… » więcej 2024-03-02, godz. 09:00 Na Wojskowych Powązkach na Kwaterze "Ł" uczczono Żołnierzy Wyklętych Na Wojskowych Powązkach na Kwaterze "Ł" uczczono Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział miedzy… » więcej 2024-03-02, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 2 marca » więcej 2024-03-01, godz. 15:45 Są jeszcze wolne miejsca w niedzielnym biegu "Tropem Wilczym" w Kietrzu Kietrz to jedno z dziesięciu miast na Opolszczyźnie, gdzie odbędzie się tegoroczna edycja "Biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych''. Uczestnicy wydarzenia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »