Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej…
2023-11-30, 15:00 Autor: IAR/#Szymczakowska/i wz/w Wj

Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej

pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Polskiego Radia - Informacyjnej Agencji Radiowej medalami "Pro Patria". To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Wśród wyróżnionych dzisiaj dziennikarzy, są reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej - Witold Banach, Karol Darmoros, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Wosiek i Tomasz Zielenkiewicz.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że największą grupę, wśród uhonorowanych stanowią właśnie dziennikarze Polskiego Radia.

"Polskie Radio i Informacyjna Agencja Radiowa zajmuje szczególne miejsce w relacjonowaniu wszystkich przedsięwzięć i uroczystości organizowanych dla upamiętnienia naszej przeszłości. Ogromny ukłon i szacunek dla dziennikarzy, którzy archiwizowali dla Polskiego Radia relacje, ale też przesłania bohaterów naszej wolności" - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Karol Darmoros powiedział, że praca, poza przyjemnością, jest też dla niego misją.
"Czasami mogłoby się wydawać, że nie zajmujemy się tematami z pierwszych stron gazet, ale przez to, że ta tematyka historyczna jest bardzo szeroko obecna w Polskim Radiu, są podkreśleniem, że to co robimy, ma sens, że przytaczamy mniej znane elementy naszej historii i przez to poszerzamy też wiedzę naszych słuchaczy" - dodał odznaczony medalem "Pro Patria".

Jak powiedział Tomasz Zielenkiewicz, liczne wywiady z żołnierzami-weteranami, były dla niego ważną lekcją. "Każda taka reporterska praca na miejscu jest jak przeczytanie książki. Pamiętam niemal każdy wywiad, potem państwo słyszą bardzo skróconą wersję" - dodał reporter IAR.

Małgorzata Jędrzejczyk powiedziała, że rozmowy z bohaterami walki o niepodległą Polskę były dla niej bardzo pouczające.
"Stawianie się w ich rzędzie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i na pewno trudno się przyrównywać do tych wielkich osób. Ale myślę, że są dla mnie takim przykładem, wzorem, by być wiernym temu, co robię" - dodała reporterka IAR.

Witold Banach powiedział, że od 20 lat spotyka tych, dla których wolność i niepodległość Polski była najważniejsza.
"Największą nagrodą dla mnie była możliwość spojrzenia im w oczy, wysłuchanie ich historii. Ten dzisiejszy medal to ukoronowanie tych 20 lat, zamknięcie w takiej klamrze, ponieważ ich już nie ma, został tylko ich głos i wspomnienia, które mi towarzyszą" - powiedział Witold Banach.

Małgorzata Wosiek powiedziała, że medal "Pro Patria" to wyjątkowe wyróżnienie.
"Bardzo się cieszę, uważam, że to wyróżnienie jest olbrzymim honorem. Dzięki tej nagrodzie mam wrażenie, że to co robimy, ma sens" - dodała reporterka IAR.
Medal "Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal "Pro Memoria".

Zobacz także

2024-01-24, godz. 16:45 Uroczystości upamiętniające strajk w Stoczni Szczecińskiej To był pierwszy przypadek w bloku komunistycznym, gdy pierwszy sekretarz partii przyjeżdża do strajkujących robotników negocjować porozumienie. W styczniu… » więcej 2024-01-24, godz. 15:00 „Papierowa amunicja” – wystawa wydawnictw drugiego obiegu PRL Blisko sto tytułów prasy i książek wydanych w PRL poza cenzurą pokazano na wystawie „Papierowa amunicja”, otwartej we wtorek w bibliotece Uniwersytetu… » więcej 2024-01-24, godz. 13:00 Polska koprodukcja "Strefa interesów" z szansą na Oscara dla najlepszego filmu Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" ma szansę na Oscara dla najlepszego filmu. Obraz w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o… » więcej 2024-01-24, godz. 12:00 W Londynie premiera gry edukacyjne IPN "Lotnicy - Wojna w przestworzach" Gra "Lotnicy - Wojna w przestworzach" to kolejna produkcja Instytutu Pamięci Narodowej, która dzięki wirtualnym narzędziom pozwoli wcielić się w bohaterów… » więcej 2024-01-24, godz. 10:00 103 lata temu urodził się Tadeusz Zawadzki "Zośka", harcmistrz, podporucznik AK 103 lata temu, 24 stycznia 1921 roku, urodził się Tadeusz Zawadzki, pseudonim "Zośka", harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, dowódca warszawskich Grup Szturmowych… » więcej 2024-01-24, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 24 stycznia » więcej 2024-01-23, godz. 15:00 Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przygotowuje ekspozycję Garnki, dzbanki, fragmenty infrastruktury oraz inne przedmioty związane z działalnością dawnego Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu zostaną udostępnione zwiedzającym… » więcej 2024-01-23, godz. 13:00 135 lat temu zmarł Ignacy Domeyko, geolog i mineralog, badacz Ameryki Południowej 135 lat temu, 23 stycznia 1889 roku, w Chile zmarł Ignacy Domeyko, geolog i mineralog, przyjaciel Adama Mickiewicza, badacz Ameryki Południowej. W latach 1867-1883… » więcej 2024-01-23, godz. 11:00 Polacy oddali hołd Powstańcom Styczniowym [DŹWIĘK] Powstanie objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Stoczono podczas jego trwania około 1200 potyczek. Największe z nich to… » więcej 2024-01-23, godz. 09:00 Toomas Hendrik Ilves laureatem Medalu Kuriera z Warszawy Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves został laureatem Medalu Kuriera z Warszawy. Wyróżnienie wręczono podczas uroczystej gali w Muzeum Powstania Warszawskiego… » więcej
132133134135136
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »