Roman Horoszkiewicz urodził się 5 stycznia 1892 roku w powiecie czortowskim w inteligenckiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Uczył się w Krakowie, najpierw w gimnazjum, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim gdzie zgłębiał heraldykę i historię sztuki. Studia rozpoczął w roku 1910, ale przerwał je w chwili wybuchu I wojny światowej.
Był jednym ze 166 żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej, z którą 6 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski wymaszerował z Krakowa. W pierwszych dniach sierpnia wziął udział w walkach o Kielce, a od 12 sierpnia 1914 roku został ułanem w słynnym szwadronie Władysława Beliny-Prażmowskiego.
Roman Horoszkiewicz w legionowej kawalerii dosłużył się stopnia porucznika. Wziął udział jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której awansował na kapitana i w tym stopniu w maju 1921 roku pojawił się na górnym Śląsku by wziąć udział w III powstaniu śląskim. Walczył m.in. w rejonie Strzelec Opolskich, a następnie został dowódcą taktycznym królewskohuckiego pułku Karola Gajdzika.
W roku 1923 powrócił na studia, tym razem na Uniwersytet Lwowski, który ukończył w roku 1925 na kierunku archeologicznym. Równocześnie ze studiami podjął pracę w lwowskim muzeum rodziny Dzieduszyckich.
Po studiach pracował najpierw jako nauczyciel historii w gimnazjum, a następnie jako zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Brześciu nad Bugiem. Równocześnie prowadził działalność publicystyczną i kulturalno-oświatową, m.in. założył Muzeum Ziemi Pińskiej.
W roku 1934 podjął pracę w Polskim Radiu w Warszawie, gdzie pracował aż do wybuchu II wojny światowej. W kampanii wrześniowej wziął udział jako kapitan w 20 Dywizji Piechoty, w której szeregach brał udział w obronie Warszawy. Po kapitulacji trafił do niemieckiej niewoli, w której przebywał do końca wojny.
Po powrocie do kraju początkowo zajmował się zabezpieczaniem ocalałych po wojnie zabytków na terenie województwa śląskiego, a od roku 1946 podjął pracę w Urzędzie Miasta w Opolu, gdzie zajmował się sprawami kultury i ochrony zabytków a także badaniami archeologicznymi.
Roman Horoszkiewicz zmarł 11 grudnia 1962 roku w Opolu.