Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wszyscy święci...
2022-11-01, 08:21 Autor: Bolesław Bezeg

Wszyscy święci...

Zaduszki fot. Marcin Skomudek
Zaduszki fot. Marcin Skomudek
Dziś powiem Państwu Słuchaczom kilka słów o wyższości Zaduszek nad uroczystością Wszystkich Świętych.
Z Historycznego Punktu Widzenia 1 listopada 2022
W dobie postępującej laicyzacji chyba już tylko ludzie tzw. starej daty rozróżniają święto Zaduszne i uroczystość Wszystkich Świętych. Nawiasem mówiąc ową wszechobecną laicyzację jedni uważają za niedostateczną, widząc w niej funkcję postępu i nowoczesności, drudzy zaś widzą w niej zagrożenie dla naszej narodowej tożsamości, która pozbawiona religijnej podbudowy może zwyczajnie zaniknąć. Osobiście bliżej mi jest do tych drugich, ale o tym może opowiem kiedyś indziej.

Pamiętam swoje zdziwienie gdy będąc uczniem podstawówki zorientowałem się, że moje laickie państwo w skrócie zwane PRL-em, pomimo walki z tzw. ciemnotą i zacofaniem pozwala ludziom nie przychodzić do pracy w najważniejsze kościelne święta. Dopiero dużo później doczytałem, że wynika to z umów zawartych wiele lat temu pomiędzy rządem PRL a polskim episkopatem. PRL się skończył, ale najważniejsze kościelne święta mamy wolne nadal. I dobrze.

Jednym z najważniejszych świąt przy których szczególnym traktowaniu obstawał polski Kościół Katolicki był przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych. Ponieważ świętych w Kościele Katolickim jest co najmniej kilkanaście tysięcy, a wielu z nich jak np. kanonizowani grupowo męczennicy starożytnego Rzymu, jest nieznanych nawet z imienia, potrzebne było święto, podczas którego obchodzi się ich pamiątkę niejako hurtem.

Od VII wieku święto męczenników obchodzono 13 maja, ale w roku 837 papież Grzegorz IV zarządził, że uroczystość ma dotyczyć Wszystkich Świętych i ma przypadać 1 listopada. I tak zostało do dziś. Trzymają się tego także kościoły luterańskie i anglikański.

Z kolei w roku 998 św. Odilon opat z Cluny zapoczątkował obchodzenie dnia modlitw za dusze zmarłych, stąd nazwa święta Zaduszki. Ustanowienie tego święta wynikało z faktu, iż mimo schrystianizowania Europy w wielu krajach ludność wciąż odprawiała pogańskie obrzędy ku czci swoich zmarłych przodków. W czasach pogańskich święto to obchodzono kierując się fazami księżyca w okolicach 2 listopada i taką datę przyjęto wprowadzając Dzień Zaduszny do kalendarza liturgicznego. Zatem Zaduszki czyli Święto Zmarłych to nie pierwszy lecz drugi dzień listopada.

Dlaczego zatem pokonujemy często setki kilometrów by 1 listopada zapalić świeczki na grobach naszych bliskich zmarłych, a na dodatek uparcie powtarzamy, że 1 listopada to święto zmarłych? Odpowiedzialnym za zamieszanie w naszych głowach jest PRL.

To właśnie władze PRL wylansowały zwyczaj odwiedzania cmentarzy niejako w wigilię dnia zadusznego. Dziś nawet wielu praktykujących katolików ni zdaje sobie sprawy, że jest to święto kościelne i wypadałoby wziąć udział w mszy. Za to wszyscy wierzący i niewierzący zdążają na cmentarze by zapalić świeczki na grobach przodków i przyjaciół.

Władzom PRL faktycznie zależało na zatarciu religijnego charakteru tego dnia, stąd w mediach lansowano dzień 1 listopada jako święto zmarłych. Manipulację tę ułatwił fakt, iż to 1 listopada był wolny od pracy i czas ten można było wykorzystać na podróż do odległych miejsc pochówku bliskich.

Efekt został osiągnięty: dziś mało kto wie, że 1 listopada to uroczystość wyłącznie świętych a nie wszystkich zmarłych, a o dniu zadusznym w ogóle mało kto słyszał w innym kontekście niż jako o 1 listopada.

Zobacz także

2022-11-13, godz. 12:45 Zachodnie granice Jutro przypada 32 rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu granicznego, który ostatecznie usankcjonował przynależność tzw. Ziem Odzyskanych do Po… » więcej 2022-11-12, godz. 07:20 Spotkanie w Krzyżowej Dziś przypada 33 rocznica głośnego pojednawczego spotkania polskiego premiera z niemieckim kanclerzem w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. » więcej 2022-11-11, godz. 07:20 104 rocznica odzyskania niepodległości Dziś obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości po 123 latach od ostatniego rozbioru tzw. pierwszej Rzeczpospolitej. » więcej 2022-10-30, godz. 08:26 Frycowe Austriaków 281 lat temu podpisany został akt kapitulacji twierdzy Nysa, która w ten sposób wraz z całym Śląskiem stała się własnością Prus. » więcej 2022-10-29, godz. 07:23 Napoleon upokarza Prusy 216 lat temu Napoleon Bonaparte wkroczył do Berlina po unicestwieniu obu pruskich armii w dwóch rozegranych symultanicznie bitwach pod Jeną i Auerstaad. Oznaczało… » więcej 2022-10-23, godz. 08:20 Październikowa Odwilż Jutro przypada 66 pamiętnego wiecu w Warszawie podczas którego Władysław Gomułka wygłosił słynne przemówienie, rozpoczynające chwilową liberalizację… » więcej 2022-10-22, godz. 07:20 Polscy parlamentarzyści w Prusach 174 lata temu 22 października 1848 roku w Bytomiu powstał polski klub narodowy. » więcej 2022-10-16, godz. 12:45 Centralny Okręg Przemysłowy Największym przedsięwzięciem gospodarczym II Rzeczpospolitej była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Latach 1937-39 wydano na nią zawrotną kwotę… » więcej 2022-10-15, godz. 07:20 Operacja Panzerfaust W niegasnącej dyskusji nad tym czy w 1939 roku należało się dogadać z Hitlerem dziś rocznica operacji Panzerfaust, która zwolennikom sojuszu polsko-niemieckiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »