Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wyprawy na Wieletów
2022-08-20, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Wyprawy na Wieletów

Wojciech Gerson: Opłakane apostolstwo
Wojciech Gerson: Opłakane apostolstwo
1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko Wieletom.
Z Historycznego Punktu Widzenia 20 sierpnia 2022
Wspominając udział pierwszych Piastów w podboju przez Niemców tzw. zachodniej słowiańszczyzny trzeba pamiętać, że ówczesne realia znacznie różniły się od dzisiejszego pojmowania terminów takich jak naród, czy tożsamość narodowa. W czasach Bolesława Chrobrego nie istniało pojęcie narodu w naszym dzisiejszym rozumieniu wspólnoty etnicznej i kulturowej.

Zostając chrześcijaninem Bolesław Chrobry wszedł wraz ze swoim ojcem Mieszkiem I do elitarnego klubu chrześcijańskich władców, a więc posiadaczy państw i poddanych. Chrześcijaństwo stało się niejako gwarantem ich stanu posiadania. Zatem wyprawę na Wieletów z roku 995 należy rozumieć jako przedsięwzięcie prywatne dwóch właścicieli ziem systematycznie nękanych przez owych Wieletów.

A któż to byli owi Wieleci? Mało kto pamięta, że 1000 lat temu tam gdzie dziś jest Berlin był sobie gród Kopanik, którego właścicielem był słowiański poganin, niejaki Jaksa, zapewne książę, bo wzorem władców chrześcijańskich pozwalał sobie na produkcję własnej monety. A cóż ten poganin robił w miejscu Berlina? Ano żył z dziada pradziada.

Pamiętajmy bowiem o tym, że dzisiejsze tereny na Zachód od Odry w tamtym czasie zajmowały liczne plemiona tzw. Słowian Zachodnich, którzy podobnie jak żyjący na północnych brzegach Morza Bałtyckiego wikingowie pozostawali poganami i wyznawali swoisty męski kult wojownika, który gnał ich do kolejnych awantur i łupieskich wypraw. Było to sąsiedztwo cokolwiek uciążliwe, toteż nie ma się co dziwić, że w końcu Otton III i Bolesław Chrobry w trosce o spokój swoich ziem podjęli wyprawę na tereny przez owych wojowniczych pogan zajmowane.

Ani przez myśl Chrobremu przejść nie mogło, że sprzymierza się przeciw swoim ziomkom z odwiecznym polskim wrogiem, czytaj Niemcem. Bo Polska a więc i jej strategiczne interesy dopiero się kształtowały, a posiadłości Niemców praktycznie nie graniczyły jeszcze z ziemiami Chrobrego. Dopiero w kolejnych dekadach następcy Ottona III mieli położyć solidne podwaliny pod odwieczną polsko-niemiecką wrogość. Póki co Otton III i Chrobry starali się budować odwieczną polsko-niemiecką przyjaźń.

Plany te okazały się mrzonkami. Już w 7 lat później Otton III został przez zdrowo myślących Niemców gwałtownie odsunięty od władzy i rozpoczął się ponad 20-letni okres polsko-niemieckich wojen. Doszło podczas nich w okolicach grodu Niemcza do inauguracyjnych mordów na polskiej ludności cywilnej śląska, które miały za pomocą terroru zniechęcić Ślązaków do wierności Chrobremu.

Z kolei likwidacja słowiańszczyzny zachodniej zajęła Niemcom jeszcze około 200 lat. W tym czasie jeszcze kilka razy zdarzyły nam się wojny ze Słowianami, a więc w pewnym stopniu przyczyniliśmy się do ich likwidacji. Na swoje usprawiedliwienie mamy fakt, że w międzyczasie dochodziło także do wspólnych niemiecko-wieleckich napadów na Polskę.

Ciekawe były to czasy, gdy niewielkie zdarzenia decydowały o całej naszej późniejszej historii…

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »