Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Fundator Jasnej Góry
2021-08-08, 08:24 Autor: Bolesław Bezeg

Fundator Jasnej Góry

Odsłonięcie pomnika Władysława II Opolczyka w Opolu. Fot. K.Doros
Odsłonięcie pomnika Władysława II Opolczyka w Opolu. Fot. K.Doros
Jutro przypada 639 rocznica podpisania przez księcia na Opolu Władysława II zwanego Opolczykiem aktu fundacji klasztoru Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Niewątpliwie fundacja jasnogórskiego klasztoru jest jednym z budzących najmniej kontrowersji wątków w jego życiorysie.
Z Historycznego Punktu Widzenia 8 sierpnia 2021
Urodzony pomiędzy 1326, a 1332 rokiem książę opolski Władysław II był z pewnością najwybitniejszym przedstawicielem opolskiej linii dynastii Piastów. Na sformułowanie takiego sądu pozwalają zajmowane przez niego stanowiska i rozmach działań tego władcy.

Pełnił więc Władysław funkcję palatyna Węgier oraz wielkorządcy Rusi Halickiej i Polski. Tę ostatnią funkcję sprawował za rządów w Polsce Ludwika Węgierskiego, który przebywając na Węgrzech potrzebował w Polsce zastępcy i na funkcję tę wybrał właśnie Władysława II Opolczyka.

W naszej historii Opolczyk zasłynął także jako autor pierwszego w naszych dziejach planu rozbiorów Polski. Ten fragment jego życiorysu był szczególnie chętnie eksponowany w czasach PRL-u gdy także poprzez podkreślanie antypolskich działań fundatora Jasnej Góry próbowano podkopywać zaufanie do jasnogórskich Paulinów. Skupmy się jednak na jego najpozytywniejszym dziele czyli na ufundowaniu klasztoru na Jasnej Górze.

9 sierpnia 1382 roku wydał książę Władysław II akt uposażenia klasztoru paulinów w tzw. "Starej Częstochowie". Siedzibą zakonników stał się stary kościół parafialny w tej miejscowości. Paulinów do Częstochowy sprowadził Opolczyk z Węgier, bo tam właśnie sto lat wcześniej powstał Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, którego członków potocznie nazywa się Paulinami. Nazwa zakonu wywodzi się od św. Pawła z Teb, pierwszego uznanego przez Kościół katolicki pustelnika.

Na mocy wspomnianego dekretu książę opolski nadawał mnichom dwie wsie Starą Częstochowę oraz Krowodrzę oraz przeznaczał na utrzymanie klasztoru dziesięciny z wybranych wsi położonych w ziemi krakowskiej, wieluńskiej oraz sieradzkiej. Historycy podkreślają, że Jasna Góra nie otrzymała żadnego nadania z terenu księstwa opolskiego. Najwyraźniej Opolczyk nie chciał osłabiać potencjału gospodarczego swojego dziedzicznego księstwa.

Dwa lata później czyli prawdopodobnie w roku 1384 Władysław Opolczyk sprowadził z Rusi do Częstochowy ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, którą według tradycji miał namalować św. Łukasz Ewangelista na deskach ze stołu używanego w rodzinnym domu Jezusa. Ikona ta miała trafić na Ruś z Bizancjum, a tam została ponoć przywieziona z Ziemi Świętej w IV wieku przez świętą Helenę.

Rola jaką w historii Polski odegrał jasnogórski klasztor jest nie do przecenienia. Wystarczy przypomnieć, że gdy podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku niemal wszyscy przeszli na stronę najeźdźców, to właśnie opór jasnogórskiego klasztoru stał się pobudką dla polskich sumień i sygnałem do powszechnego antyszwedzkiego powstania. Niewątpliwie za stworzenie polskiej duchowej stolicy winniśmy wdzięczność opolskiemu księciu Władysławowi II Opolczykowi.

Zobacz także

2021-09-11, godz. 07:33 Stolice Górnego Śląska Dziś przypada 156 rocznica nadania przez pruskiego króla Wilhelma I Hohenzollerna praw miejskich Katowicom. Od tej pory Opole zaczęło tracić swoje znaczenie… » więcej 2021-09-05, godz. 08:31 Wojny 30-letniej przyczyny złożone 389 lat temu, w początkach września roku 1632, w toku działań wojny trzydziestoletniej protestanckie wojska szwedzkie opanowały Śląsk. » więcej 2021-09-04, godz. 07:24 Hitlera można było powstrzymać W minionym tygodniu obchodziliśmy 82 rocznicę niemieckiej napaści na Polskę. W Europie powszechnie uważa się, że tego dnia rozpoczęła się II wojna … » więcej 2021-08-29, godz. 08:20 Męczennik z Dachau Dziś przypada 79 rocznica śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau błogosławionego Dominika Jędrzejewskiego. » więcej 2021-08-28, godz. 07:22 Asceta z Krakowa W minioną środę przypadła 133 rocznica założenia w Krakowie przez Adama Chmielowskiego znanego też jako święty Albert Zgromadzenia Albertynów. » więcej 2021-08-22, godz. 08:23 Pod opieką obcych wojsk 864 lata temu, 21 sierpnia 1157 roku cesarz niemiecki Fryderyk I Barbarossa czyli rudobrody na czele armii niemieckiej i czeskiej wkroczył do Polski by zmusić… » więcej 2021-08-21, godz. 07:20 Największa bitwa konna w XX w. 101 lat temu, 21 sierpnia 1920 roku dowódca bolszewickiej 1 Armii Konnej Siemion Budionny wykonał wreszcie wydany przez dowódcę Armii Czerwonej Siergieja Kamieniewa… » więcej 2021-08-15, godz. 09:30 Dekonspiracja i strzały w Mysłowicach Dziś obchodzimy święto narodowe – święto wojska polskiego ustanowione w rocznicę cudu nad Wisłą z roku 1920. Równocześnie przeżywamy święto kościelne… » więcej 2021-08-14, godz. 07:30 Początek końca I Rzeczypospolitej Wczoraj minęła 249 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »