Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-10-10, 01:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

10 października - Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci.

10 października - Święto Żołnierza Rezerwy.

10 października - Światowy Dzień Drzewa, międzynarodowa akcja sadzenia drzew.

10 października - Dzień Gier Planszowych.
19 - Zmarł Gaius Claudius Drusus Caesar Germanicus, wódz rzymski, członek dynastii julijsko-klaudyjskiej. Bratanek cesarza Tyberiusza, ojciec cesarza Kaliguli, brat Klaudiusza. Urodził się 24 maja 15 roku przed naszą erą. 2005. rocznica

680 - Zmarł Husajn ibn Ali, syn kalifa Alego i córki Mahometa. Według szyitów, którzy zamieszkują także w Polsce, Husajn to trzeci prawowity przywódca muzułmańskiej wspólnoty. Uważają oni, że prawowitymi następcami Mahometa są jedynie członkowie jego rodziny, potomkowie Alego i córki proroka, Fatimy. Urodził się 10 stycznia 626 roku.

1410 - Polsko-litewskie wojska liczące dwa tysiące zbrojnych pokonały dwukrotnie liczniejsze oddziały krzyżackie w bitwie pod Koronowem. Do niewoli wzięty został naczelny wódz armii krzyżackiej Michał Küchmeister von Sternberg, którego osadzono na zamku w Chęcinach.

1427 - Przasnysz uzyskał prawa miejskie. Przywilej miejski na prawie chełmińskim nadał Przasnyszowi książę mazowiecki Janusz I Starszy. Największy rozkwit miasta nastąpił w XVI wieku, zwłaszcza po wcieleniu w 1526 roku Mazowsza do Korony. Przasnysz był wówczas trzecim ośrodkiem miejskim Mazowsza po Warszawie i Płocku.

1574 - W Krakowie wybuchły kilkudniowe starcia między katolikami a ewangelikami. Studenci Akademii Krakowskiej oraz plebs krakowski zaatakowali świątynię ewangelicką zwaną Brogiem przy ulicy świętego Jana po tym jak podczas nabożeństwa w czasie, którego odbywał się ślub pominięto w tekście roty przysięgi Maryję i świętych. Zginęło dwóch ewangelików, a budynek zboru ewangelickiego został splądrowany i zburzony. 450. rocznica

1659 - Zmarł Abel Tasman, holenderski żeglarz, kupiec i odkrywca Tasmanii. Był pierwszym Europejczykiem, który dopłynął do Tasmanii i Nowej Zelandii, podczas wyprawy w latach 1642-1643, zorganizowanej przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską. Sporządził pierwsze mapy północnego wybrzeża Australii. Urodził się w 1603 roku. 365. rocznica

1731 - Urodził się Henry Cavendish, angielski fizyk, chemik, odkrywca wodoru, oznaczył skład wody i powietrza. Pierwszy w miarę dokładnie obliczył masę Ziemi, używając skonstruowanej przez siebie wagi skręceń. Prowadził liczne prace z dziedziny elektryczności na przykład odkrył przed Coulombem i Ohmem prawo Coulomba i prawo Ohma, jednak swoich prac nie publikował i z tego względu pozostały przez wiele lat nieznane. Zmarł 24 lutego 1810 roku.

1744 - Urodził się Michał Hieronim Radziwiłł herbu Trąby, wojewoda wileński, książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, marszałek Sejmu Rozbiorowego 1773-1775, targowiczanin. Za pieniądze, które otrzymał od Rosji za złożenie podpisów pod aktami rozbiorowymi, kupił pałac w Nieborowie wraz z otaczającymi go gruntami w roku 1774. Zmarł 28 marca 1831 roku. 280. rocznica

1776 - Mieszkańcy Madagaskaru ogłosili władcą wyspy Maurycego Beniowskiego, podróżnika, autora pamiętników, uczestnika konfederacji barskiej, zesłanego przez władze carskie na Kamczatkę, skąd zbiegł do Francji. Podboju Madagaskaru dokonał w imieniu władz francuskich. Przychylność rdzennych mieszkańców zyskał budując drogi, osiedla i osuszając bagna. Na pozyskanych terenach zakładał plantacje bawełny, tytoniu i trzciny cukrowej. W czerwcu 1785 roku Polak przypłynął po raz ostatni na Madagaskar, gdzie został przywitany przez Malgaszów, jako ich "król". Maurycy Beniowski ponownie próbował na Madagaskarze stworzyć własne malgaskie państewko. Według relacji francuskiego oficera wersji zginął od zbłąkanej kuli w potyczce z Francuzami 23 maja 1786 roku.

1792 - Zmarł Constantine John Phipps, Drugi Baron Mulgrave, angielski odkrywca i polityk. W 1774, jako pierwszy Europejczyk opisał nowy gatunek niedźwiedzia, nazywając go niedźwiedziem polarnym. Urodził się 19 maja 1744 roku.

1794 - Wojska Insurekcji Kościuszkowskiej poniosły klęskę pod Maciejowicami. Tadeusz Kościuszko dostał się do rosyjskiej niewoli i został osadzony w twierdzy pietropawłowskiej. Car Paweł I Romanow, 26 listopada 1796 roku, wypuścił Tadeusza Kościuszkę po złożeniu przysięgi wiernopoddańczej, co było ceną za uwolnienie z rosyjskich więzień i łagrów 20 tysięcy Polaków. Tadeusz Kościuszko musiał także przyrzec, że nie wróci do Polski. Przez Finlandię, Szwecję i Wielka Brytanię udał się do Stanów Zjednoczonych. Bitwa pod Maciejowicami doprowadziła do ostatecznej kapitulacji wojsk powstańczych w listopadzie. W następnym roku Prusy, Rosja i Austria przeprowadziły III rozbiór Rzeczpospolitej, po którym Polska przestała istnieć do 11 listopada 1918 roku. 230. rocznica

1794 - W stolicy Francji Paryżu założono Musée des Arts et Métiers, najstarsze muzeum techniki na świecie. Muzeum utworzono, jako część powstałej wtedy uczelni Conservatoire national des arts et métiers. Muzeum gromadzi i prezentuje urządzenia, modele i rysunki techniczne. Są tam między innymi: pionierski pojazd parowy zbudowany w 1769 roku, jako ciągnik artyleryjski przez Nicolasa Cugnota, pierwsze silniki spalinowe konstrukcji Étienne'a Lenoira i najstarsze francuskie samochody z przełomu lat 80.i 90. XIX stulecia. 230. rocznica

1813 - Urodził się Giuseppe Verdi, wybitny włoski kompozytor, autor oper: "Rigoletto", "Traviata", "Aida", "Nabucco" i "Trubadur". Zmarł 27 stycznia 1901 roku.

1861 - Urodził się Fridtjof Wedel-Jarlsberg Nansen, norweski oceanograf, badacz polarny i międzynarodowy działacz społeczny, Komandor Legii Honorowej i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W latach 1893-1896 odbył ekspedycję na Ocean Arktyczny. Dotarł wówczas na odległość 300 kilometrów od bieguna północnego. Skończywszy karierę podróżnika pełnił funkcję ambasadora Norwegii. Od 1920 roku był pierwszym Wysokim Komisarzem Ligi Narodów do Spraw Uchodźców. Pomógł uchodźcom politycznym wydostać się z Rosji Radzieckiej. Za społeczną pracę i zaangażowanie otrzymał w 1922 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarł 13 maja 1930 roku.

1871 - Został ugaszony wielki pożar Chicago. Pożoga, która od 8 października do wtorkowego poranka 10 października spowodowała śmierć setek mieszkańców, zniszczyła doszczętnie około 10,5 kilometra kwadratowego zabudowy największego miasta stanu Illinois. Chociaż pożar ten był jedną z największych katastrof, jakie dotknęły Stany Zjednoczone w XIX wieku, odbudowa miasta, rozpoczęta niemal natychmiast po ostygnięciu zgliszcz uczyniła z Chicago jedno z najludniejszych i gospodarczo najważniejszych miast USA. Na oficjalnej fladze miasta Chicago druga od lewej gwiazda ma symbolizować ów wielki pożar.

1881 - Ukazała się ostatnia książka Karola Darwina "O tworzeniu się gleby w następstwie działania dżdżownic oraz obserwacje nad ich zachowaniem się".

1890 - Urodził się Fryderyk Jarosy, reżyser teatralny, konferansjer pochodzenia węgierskiego. W latach 30. ubiegłego wieku był dyrektorem, reżyserem i założycielem warszawskich teatrów kabaretowych między innymi Cyganerii, Cyrulika Warszawskiego i Buffo. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po II wojnie światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie organizował przedstawienia teatralne w emigracyjnych ośrodkach polskich. Występował także w audycjach nadawanych przez Wolną Europę i BBC na teren Polski. Zmarł 6 sierpnia 1960 roku.

1892 - Urodził się Ivo Andrić, jugosłowiański powieściopisarz, nowelista i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1961. Autor utworów poświęconych życiu w Bośni i bośniackiej historii. Napisał między innymi powieści: "Most na Drinie", "Panna" i "Konsulowie ich cesarskich mości". Zmarł 13 marca 1975 roku.

1899 - Zmarła Maria Angela Truszkowska, właściwie: Zofia Kamila Truszkowska herbu Trzaska, założycielka zgromadzenia sióstr felicjanek, błogosławiona katolicka. Urodziła się 16 maja 1825 roku. 125. rocznica

1906 - Z wyroku rosyjskiego sądu polowego w Łodzi stracono pięciu robotników, uczestników powstania łódzkiego. Na znak protestu zastrajkowały wszystkie łódzkie fabryki. Protestowało 67 tysięcy osób. Pod koniec 1906 roku zaczęto zamykać łódzkie fabryki, a robotników wysiedlać z miasta. Jednym z pozytywnych efektów łódzkiej rewolucji było złagodzenia antypolskiej polityki oświatowej rosyjskiego zaborcy, co umożliwiło powstanie pierwszej prywatnej polskiej szkoły średniej - Gimnazjum Towarzystwa "Uczelnia”.

1907 - Urodziła się Wanda Jakubowska, reżyser, pedagog, więźniarka niemieckich obozów zagłady Auschwitz i Ravensbrück. Wyreżyserowała między innymi filmy: "Król Maciuś I", "Historia współczesna", "Biały mazur", "Żywot Mateusza", "Ostatni etap" i "Koniec naszego świata". Wanda Jakubowska jest zaliczana w poczet współtwórców doktryny artystycznej socrealizmu i kontynuowała jego poetykę mimo formalnego wygaśnięcia owego nurtu po odwilży październikowej. Zmarła 25 lutego 1998 roku.

1909 - Urodził się Jacques François Rossi, francusko-polski językoznawca, poliglota, pisarz tematyki łagrowej, leksykograf mowy gułagu. Jego największym dziełem jest "Encyklopedia i słownik mowy Gułagu". Zmarł 30 czerwca 2004 roku. 115. rocznica

1910 - Otwarto obecny most Grunwaldzki we Wrocławiu. Most został zbudowany w latach 1908-1910 w ramach budowy nowej trasy stanowiącej połączenie między centrum miasta a osiedlami i instytucjami wschodniego Wrocławia.

1911 - Urodziła się Clare Hollingworth, brytyjska dziennikarka i pisarka, która była pierwszą reporterką wojenną donoszącą o wybuchu II wojny światowej. Podróżując z Polski do Niemiec pod koniec sierpnia 1939, zauważyła niemieckie oddziały rozlokowane na granicy z Polską. Trzy dni później postanowiła o tym donieść gazecie "The Daily Telegraph”, dla której w tym czasie pracowała, będąc pierwszą osobą informującą o inwazji Niemiec na Polskę. Artykuł ukazał się 29 sierpnia na pierwszej stronie pisma, w którym pracowała. 1 września Hollingworth wezwała brytyjską ambasadę w Warszawie do ogłoszenia niemieckiej inwazji na Polskę. Aby przekonać urzędników ambasady, którzy mieli wątpliwości, co do tego faktu, w czasie rozmowy wystawiła telefon z okna swojego pokoju w Katowicach, aby uchwycić kanonadę niemieckich dział. Zmarła 10 stycznia 2017 roku.

1912 - W Inowrocławiu uruchomiono komunikację tramwajową. Pierwszy tramwaj przejechał z dworca kolejowego do Rynku. Tramwaje zlikwidowano w Inowrocławiu 31 grudnia 1962 roku.

1913 - Urodził się Claude Simon, francuski pisarz, autor prac: "Droga przez Flandrię”, "Zaproszenie” oraz "Nauka o rzeczach”. W 1985 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 6 lipca 2005 roku.

1914 - Klęską wojsk rosyjskich zakończyło się I oblężenie austro-węgierskiej Twierdzy Przemyśl w czasie I wojny światowej. W dniu rozpoczęcia oblężenia, 17 września, załoga twierdzy liczyła 131 tysięcy żołnierzy. Zginęło około czterech tysięcy spośród nich. Rosjanie stracili około 10 tysięcy zabitych, rannych i zaginionych spośród prawie 92 tysięcy żołnierzy. 110. rocznica

1918 - Co najmniej 564 osób zginęło po zatopieniu przez niemiecki okręt podwodny SM UB-123 irlandzkiego statku RMS "Leinster" w zatoce Dublińskiej. Na pokładzie irlandzkiego statku było 77 członków załogi i 694 pasażerów, w tym prawie 500 brytyjskich żołnierzy.

1919 - Urodziła się Danuta Baduszkowa, właściwie Karolina Baduszek-Korzeniowska, reżyser teatralny, pedagog, twórczyni i wieloletnia dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. W 1966 roku stworzyła funkcjonujące do dziś Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym. Zmarła 15 grudnia 1978 roku. W 1992 roku Teatr Muzyczny w Gdyni otrzymał imię Danuty Baduszkowej. 105. rocznica

1919 - Urodził się Stanisław Stampf’l, dziennikarz, literat, twórca słuchowisk radiowych. Wraz z Jerzym Janickim i Władysławem Żesławskim był autorem słuchowiska "Matysiakowie". Stanisławowi Stampf’lowi przypisuje się przekonanie Władysława Gomułki do stworzenia Programu III Polskiego Radia. Zmarł 26 marca 1980 roku. 105. rocznica

1921 - Urodził się James Clavell, brytyjski pisarz, scenarzysta i reżyser, bohater II wojny światowej oraz jeniec wojenny. Autor powieści: "Król szczurów", "Szogun" i "Ucieczka”, oraz filmów: "Mucha", "Wielka ucieczka", "Ostatnia dolina”. Zmarł 7 września 1994 roku.

1921 - Proklamowano Królestwo Kurdystanu. Zawarty po zakończeniu I wojny światowej traktat w Sevres z 1920 roku ustanawiał autonomię dla Kurdów. Turcja zobowiązywała się do respektowania praw Kurdów, zaś traktat przewidywał możliwość uzyskania przez nich w dalszej przyszłości pełnej niepodległości, o ile społeczność międzynarodowa uzna ich za dojrzałych do suwerenności. 10 października 1921 Kurdowie ogłosili powstanie Królestwa Kurdystanu ze stolicą w As-Sulajmanijja. Rok później na terenach kurdyjskich w północnym Iraku odkryto bogate złoża ropy naftowej, co cofnęło poparcie państw zachodnich dla niepodległego Kurdystanu. Zgodnie z traktatem z Lozanny z 1923 Kurdystan podzielono pomiędzy Turcję, Francję i Wielką Brytanię. W lipcu 1924 oddziały brytyjskie zlikwidowały Królestwo Kurdystanu.

1922 - W Katowicach zebrał się na pierwszym posiedzeniu Sejm Śląski, utworzony decyzją ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 roku, jako element autonomii tego województwa. Pierwsze wybory we wrześniu 1922 roku wygrał Blok Narodowy, któremu przypadło 18 mandatów. Za nim uplasowały się PPS - osiem mandatów i Narodowa Partia Robotnicza - siedem mandatów. Silna w skali kraju PSL "Piast" uzyskała zaledwie jeden mandat na Śląsku Cieszyńskim. Ugrupowania niemieckie zdobyły łącznie 14 mandatów. Pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego wybrany został Konstanty Wolny związany z chadecją.

1923 - Zmarł Heliodor Święcicki, lekarz ginekolog, społecznik, filantrop, założyciel i pierwszy rektor Wszechnicy Piastowskiej (od 1920 Uniwersytetu Poznańskiego). Oprócz pracy lekarskiej zajmował się redagowaniem prasy medycznej publikował też artykuły w „Dzienniku Poznańskim”. Pracował także na rzecz Towarzystwa Dobroczynności św. Wincentego a Paulo. Oprócz tego przez lata opiekował się ubogimi oferując pomoc materialną i zapewniając dostęp do książek w języku polskim. W trosce o noworodki i kobiety w połogu - jako jeden z pierwszych lekarzy - dążył do powołania instytucji pielęgniarki środowiskowej. Napisał około 200 artykułów i rozpraw naukowych. Urodził się 3 lipca 1854 roku.

1926 - Płynący z Rotterdamu polski masowiec SS "Wisła” został w czasie sztormu wyrzucony na mieliznę koło wyspy Terschelling u wybrzeża Holandii, w wyniku czego utonęli drugi oficer Bolesław Dunin Marcinkiewicz i marynarz Józef Łabuń, będący pierwszym, imiennie odnotowanymi, ofiarami wśród marynarzy Polskiej Marynarki Handlowej. Uratowało się 14 marynarzy i będąca na statku żona kapitana. Statek został w grudniu 1926 roku ściągnięty z mielizny, do czego trzeba było specjalnie wykonać kanał. Został zakupiony przez szwedzkiego armatora i wyremontowany.

1928 - Zmarł Teodor Roland, aktor związany z Teatrem Rozmaitości i Teatrem Narodowym w Warszawie. Do jego najwybitniejszych ról zaliczane są: Maciuś w „Zaczarowanym kole” Lucjana Rydla, tytułowy Mazepa Juliusza Słowackiego, Wołodyjowski w scenicznych adaptacjach „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, Wacław w „Zemście” Aleksandra Fredry. Był wybitnym recytatorem poezji romantycznej. Wystąpił też w filmach: „Dzieje grzechu”, „Sąd Boży” i „Pan Tadeusz”. Urodził się 7 lipca 1862 roku.

1929 - Urodził się Bogdan Łazarkiewicz, profesor nauk medycznych specjalizujący się w chirurgii ogólnej. Napisał ponad 320 prac na temat chirurgii jamy brzusznej, gruczołów i narządów oraz układu krążenia. Był rektorem i prorektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu. 95. rocznica

1929 - Urodziła się Halina Zaczek, aktorka, pedagog, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i w Teatrze imienia Słowackiego w Krakowie. 95. rocznica

1936 - W Bydgoszczy uruchomiono komunikację autobusową. Pierwsza linia połączyła Dworzec Główny z osiedlem domków jednorodzinnych przy Szosie Gdańskiej. Dwie kolejne linie uruchomiono w 1937 roku. Kursowały na nich cztery autobusy marki Polski Fiat 621R. Autokar tej marki mógł przewieźć 22 osoby.

1937 - W Warszawie z połączenia między innymi Narodowej Partii Robotniczej i Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji powstało Stronnictwo Pracy. Początkowo występowało ono przeciw sanacji. Pierwszym prezesem partii został Wojciech Korfanty, a przewodniczącym rady naczelnej Józef Haller. Najsilniejsze struktury miało na Śląsku i na Pomorzu. W czasie II wojny światowej Stronnictwo Pracy wchodziło w skład rządów RP na uchodźstwie.

1939 - Niemcy przeprowadzili pierwszą masową egzekucję w bydgoskiej "Dolinie Śmierci”. Do 26 listopada Niemcy zamordowali w wąwozie w Fordonie około 1400 Polaków i Żydów. 85. rocznica

1939 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Polska Żyje!", wydawanego przez Komendę Obrońców Polski. Nakład pierwszego numeru wyniósł sześć tysięcy egzemplarzy. W połowie 1940 roku pismo osiągnęło nakład 30 tysięcy. Ukazywało się do sierpnia 1944 roku, początkowo z częstotliwością siedem numerów w miesiącu, a potem, jako tygodnik. Pismo, jako jedno z pierwszych, podjęło temat propagowania właściwych i piętnowania niewłaściwych wzorców zachowań w okupacyjnej rzeczywistości. W styczniu 1940 roku wezwało do bojkotu oficjalnych kin, prasy i przedstawień teatralnych. 85. rocznica

1939 - W Moskwie podpisano radziecko-litewski układ, na mocy którego okręg wileński zajęty przez Armię Czerwoną został przekazany Litwie. W zamian Litwa zgodziła się na przyjęcie 30-tysięcznego garnizonu Armii Czerwonej w Radziwiliszkach oraz na eksterytorialne połączenie kolejowe do Lipawy na Łotwie przez Wilno. 14 października rząd litewski zawiadomił polskiego ambasadora w Kownie o cofnięciu uznania dla rządu emigracyjnego. 85. rocznica

1939 - Urodził się Mieczysław Łopatka, koszykarz i trener koszykarski. Multimedalista mistrzostw Polski oraz Europy. Jako jedyny do tej pory polski koszykarz czterokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich: w Rzymie w 1960, Tokio w 1964, Meksyku w 1968 oraz Monachium w 1972 roku. Po zakończeniu kariery został trenerem. Prowadzona przez Mieczysława Łopatkę drużyna Śląska Wrocław osiem razy zdobyła mistrzostwo Polski. 85. rocznica

1941 - Premiera filmu "Heimkher" w reżyserii Gustava Ucicky'ego. Za udział w realizacji tej propagandowej produkcji kinematografii nazistowskiej władze Polskiego Państwa Podziemnego skazały kilku polskich aktorów na karę infamii lub nagany.

1942 - 48 osób zginęło po tym jak niemiecki okręt podwodny U-172 zatopił na północny zachód od Przylądka Dobrej Nadziei brytyjski transportowiec wojskowy RMS "Orcades". 1022 rozbitków z brytyjskiego transportowca uratował polski statek SS "Narwik". Była to najskuteczniejsza i największa akcja ratownicza przeprowadzona przez jeden statek podczas II wojny światowej. Statkiem dowodził wówczas czasowo jego I oficer Czesław Zawada.

1942 - W Wieluniu urodził się Wojciech Siudmak, malarz, związany z nurtem science fiction i fantastyką. Jego dzieła są rozpowszechniane na całym świecie i wykorzystywane do plakatów muzycznych, spektakli teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu i Paryżu. Wielkie firmy wybrały jego obrazy i rzeźby, aby swój wizerunek, poszukiwania oraz osiągnięcia technologiczne wyrazić poprzez sztukę Wojciecha Siudmaka. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i USA. We wrześniu 1966 roku wyjechał z Polski do Paryża i rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Od ponad 55 lat mieszka i tworzy we Francji.

1944 - Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej oraz polska ludność cywilna z Rudy Różanieckiej zamordowali 33 ukraińskich mieszkańców Nowego i Starego Lublińca w powiecie lubaczowskim. Według sprawców, egzekucja została dokonana w odwecie za zabójstwa Polaków z Rudy Różanieckiej. Dzień wcześniej uzbrojeni Ukraińcy napadli na leśniczego i trzech gajowych z tej miejscowości. Jeden z nich ocalał i powiadomił o napadzie miejscowy posterunek MO. 80. rocznica

1944 - Józef Stalin i Winston Churchill zawarli na Kremlu poufną umowę o przyszłym, ścisłym podziale stref wpływów i ich proporcji, między innymi w Grecji i w Polsce. Grecja miała leżeć w sferze wpływów brytyjskich, w zamian Rumunia w sowieckiej. Nowy polski rząd pod przewodnictwem Stanisława Mikołajczyka miał być przyjazny Związkowi Sowieckiemu oraz składać się po połowie z członków rządu emigracyjnego i lubelskiego. Granica Polski miała biec wzdłuż linii Curzona. 80. rocznica

1944 - Został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz Ojzer Warszawski, żydowski prozaik, malarz i krytyk sztuki, piszący w języku jidysz, czołowy przedstawiciel naturalizmu w literaturze jidysz. Autor powieści "Szmuglerzy". Urodził się15 kwietnia 1898 roku. 80. rocznica

1949 - Urodził się Andrzej Sikorowski, piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, autor tekstów, od 1977 roku w krakowskiej grupie "Pod Budą”. Autor przebojów: "Ballada o ciotce Matyldzie”, "Ballada o drugim brzegu”, "Bardzo smutna piosenka retro”, "To już było” i "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”. Dał ponad cztery tysiące koncertów w Polsce i w takich krajach, jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Belgia, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania. Współtworzył również z Andrzejem Zauchą i Krzysztofem Piaseckim kabaret "Sami", który został rozwiązany po śmierci Andrzeja Zauchy. 75. rocznica

1956 - Zainaugurowano I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Trwał do 20 października. Jego pomysłodawcami byli Tadeusz Baird i Kazimierz Serocki. Chcieli zapoznać polską publiczność z nowoczesną muzyką zachodnią i przerwać izolację, w jakiej znalazły się polskie środowiska artystyczne w latach stalinowskich oraz przeciwstawić się ideologii socrealizmu. Główne założenia programowe to prezentacja nowej muzyki światowej i polskiej, wspomaganie rozwoju muzyki krajowej oraz przedstawianie bieżących tendencji obecnych w muzyce. Pierwszy festiwal trwał do 20 października 1956, zbiegając się z październikową odwilżą polityczną w Polsce. Organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich, jest największym w Polsce i jednym z ważniejszych na świecie festiwali o randze międzynarodowej, poświęconych muzyce współczesnej.

1961 - Urodziła się Danuta Stenka, aktorka, od 2003 roku związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Znana między innymi z ról w filmach: "Chopin. Pragnienie miłości", "Katyń", "Nigdy w życiu!" oraz serialu "Boża podszewka". Z dubbingu została zapamiętana, jako Biała Czarownica z serii filmów "Opowieści z Narnii", Gertruda z "Zaplątanych" oraz Galadriela z trylogii filmowej "Hobbit". Zdobywczyni licznych nagród filmowych, w tym pięciu Złotych Kaczek, dwóch Orłów i Złotego Mikrofonu. Uhonorowana Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureatka Grand Prix na 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

1963 - Zmarła Édith Piaf, właściwe nazwisko Edith Giovanna Gassion, francuska piosenkarka i aktorka, jedna z najwybitniejszych pieśniarek świata. Debiutowała jako piosenkarka uliczna. Od 1933 roku występowała w paryskich kabaretach pod pseudonimem Piaf. Jej najbardziej znane piosenki to - „Milord” „Padam, padam...” i „Non, je ne regrette rien”. Urodziła się 19 grudnia 1915 roku.

1956 - W Teatrze Młodej Warszawy, obecnie Teatr Rozmaitości, rolą Ewarysta Galois w "Ostatniej nocy" według Leopolda Infelda, zadebiutował Zbigniew Zapasiewicz. Na ekranie aktor zadebiutował w 1963. Zbigniew Zapasiewicz to dwukrotny laureat Nagrody imienia Tadeusza Boya-Żeleńskiego, za wybitne kreacje aktorskie oraz za kreacje aktorskie w "Kosmosie” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym i "Zapasiewicz gra Becketta” w Teatrze Powszechnym w reżyserii Antoniego Libery. Jako aktor był współpracownikiem Teatru Polskiego Radia. Zmarł 14 lipca 2009, a urodził się 13 września 1934 roku.

1957 - Premiera pierwszego odcinka przygodowego serialu telewizyjnego "Zorro". Producentem serialu była wytwórnia Walta Disneya w latach 1957-1961. Składa się z ponad osiemdziesięciu 25-30 minutowych odcinków. Serial zdobył także w Polsce wielką popularność. Po raz pierwszy był emitowany w naszym kraju na początku lat 60., a potem wielokrotnie powtarzany, między innymi w "Teleranku". Główne role zagrali: Guy Williams, Gene Sheldon, Henry Calvin i Don Diamond.

1964 - W Tokio rozpoczęły się XVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Były to pierwsze na świecie igrzyska transmitowane w telewizji w kolorze. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła siódme miejsce zdobywając 23 medale, w tym siedem złotych. 60. rocznica

1964 - Martin Luter King, czarnoskóry kaznodzieja, został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Urodzony 15 stycznia 1929 roku lider ruchu praw obywatelskich, działacz na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej, został zamordowany 4 kwietnia 1968 roku przez przeciwników politycznych. 60. rocznica

1967 - Zmarła Anda Kitschman, dyrygentka, kompozytorka, śpiewaczka, aktorka, kierownik teatru muzycznego. Pierwsza Polka-dyrygentka. Przed wojną była autorką znanych piosenek, między innymi: "Pojadę na spacer w Aleje", "Anda", "Kniaginiuszka", "Tata da raka". Od 1916 do 1921 występowała w warszawskich i lwowskich kabaretach, w których była pieśniarką, autorką tekstów, kompozytorką i pianistką. Po wojnie zamieszkała w Krakowie, gdzie w listopadzie 1946 roku współorganizowała pierwszy "Kabaret Siedem Kotów”. Była także kierownikiem muzycznym w teatrach krakowskich, komponowała muzykę do wielu spektakli. Urodziła się 9 grudnia 1895 roku.

1968 - Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu "Stawka większa niż życie” w reżyserii Janusza Morgensterna. Wyreżyserował on dziewięć odcinków serialu, kolejne dziewięć stworzył Andrzej Konic. Scenariusz serialu napisali wspólnie pod pseudonimem "Andrzej Zbych" Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan. Serial obejrzało miliard widzów na całym świecie. Dzięki tej produkcji sławę zdobyli: Stanisław Mikulski, grający Hansa Klossa i Emil Karewicz w roli Hermanna Brunnera.

1968 - Zmarł Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak, łemkowski malarz prymitywista, samouk. Malował akwarele przedstawiające pejzaże, sceny religijne, postacie świętych i portrety. Tworzył na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru. Autor blisko 40 tysięcy prac. Największy zbiór obrazów i rysunków Nikifora znajduje się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Urodził sie 21 maja 1895 roku.

1969 - Zmarła Irena Pannenkowa, działaczka niepodległościowa, dziennikarka. W listopadzie 1918 roku została przewodnicząca Komitetu Obrony Narodowej we Lwowie. Po I wojnie związana z nurtem narodowo demokratycznym. Była dziennikarką między innymi "Rzeczpospolitej", "Kuriera warszawskiego" i "Placówki". W czasie II wojny światowej wraz z Franciszkiem Kwiecińskim wydawała "Głos Warszawy" - organ Stronnictwa Pracy. 15 listopada 1941 roku aresztowana przez hitlerowców był więziona na Pawiaku oraz w niemieckich obozach zagłady w Ravensbrück, na Majdanku i Auschwitz. Po wojnie działała w reaktywowanym Stronnictwie Pracy, redagowała główny organ tej partii - tygodnik "Odnowa". Urodziła się 4 listopada 1879 roku. 55. rocznica

1971 - W rozegranym na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie meczu eliminacyjnym do piłkarskich Mistrzostw Europy Polska przegrała z RFN 1:3. Po meczu krytyka spotkała zwłaszcza debiutującego bramkarza Jana Tomaszewskiego, który po tym występie na półtora roku wypadł z drużyny narodowej. Tym meczem występy w biało-czerwonych barwach zakończył Stanisław Oślizło.

1973 - Zmarł Ludwig von Mises, austriacki ekonomista, profesor uniwersytetów w Wiedniu i Nowym Jorku, przedstawiciel szkoły austriackiej w ekonomii. W poglądach na gospodarkę reprezentował stanowisko głoszące, iż niemożliwe jest racjonalne funkcjonowanie gospodarki planowej. Urodził się 29. września 1881 roku.

1977 - Premiera filmu "Śmierć prezydenta" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, przedstawiającego zamach z 16 grudnia 1922 na Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta Polski. Film przedstawia nie tylko ostatnie dni życia Gabriela Narutowicza, ale także panoramę społeczną Polski tuż po I wojnie światowej. Wiele miejsca poświęca wydarzeniom towarzyszącym wyborowi i pierwszym dniom jego prezydentury, podejmuje próbę oddania atmosfery tamtych czasów. Główne role zagrali: Zdzisław Mrożewski, Marek Walczewski, Czesław Byszewski i Tomasz Zaliwski.

1979 - 34 górników zginęło w wyniku wybuchu pyłu węglowego w KWK "Dymitrow" w Bytomiu. Do eksplozji doszło podczas robót strzałowych na poziomie 774 metrów. 45. rocznica

1979 - Zmarł Guido Fanconi, szwajcarski pediatra, profesor Uniwersytetu w Zurychu. Odkrywca wielu chorób. Jego nazwiskiem zostało nazwanych 17 jednostek chorobowych, między innymi, niedokrwistość Fanconiego, zespół Fanconiego, zespół Fanconiego-Bickela. Urodził się 1 stycznia 1892 roku. 45. rocznica

1982 - W Rzymie papież Jan Paweł II kanonizował ojca Maksymiliana Kolbego, franciszkanina, który 14 sierpnia 1941 roku zmarł w bunkrze głodowym w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, dobrowolnie idąc na śmierć za jednego z więźniów - Franciszka Gajowniczka. 25 października 1944 Franciszek Gajowniczek został przeniesiony do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie doczekał się wyzwolenia przez wojsko amerykańskie.

1983 - Zmarł na emigracji w Anglii Aleksander Klemens Gabszewicz, noszący pseudonimy "Hrabia Oleś" lub "Gabsio", podpułkownik pilot Polskich Sił Zbrojnych, as myśliwski Polskich Sił Powietrznych, pułkownik (Group Captain) Królewskich Sił Powietrznych RAF, mianowany przez władze RP na uchodźstwie generałem brygady. Brał udział w Bitwie o Anglię w dywizjonie 607 "Durham", później latał w składzie dywizjonów 303 i 316. Po wojnie pozostał na emigracji. Urodził się 6 grudnia 1911 roku.

1984 - Urodziła się Chiaki Kuriyama, japońska modelka, gimnastyczka i aktorka. Najbardziej znana z filmów "Kill Bill" i "Kill Bill 2" Quentina Tarantino. Od dziecka trenuje gimnastykę sportową. 40. rocznica

1985 - Zmarł Orson Welles, amerykański reżyser, aktor i producent filmowy. Najbardziej znany z realizacji słuchowiska "Wojna światów" w 1938 roku i filmu "Obywatel Kane" z 1941. Słuchowisko zostało odebrane, jako rzeczywisty reportaż z inwazji Marsjan na Ziemię i wzbudziło w New Jersey panikę. Urodził się 6 maja 1915 roku.

1986 - Około 1500 osób zginęło w trzęsieniu ziemi w stolicy Salwadoru - San Salvador.

1989 - Zmarł Jan Gałkowski, poeta i autor tekstów piosenek, między innymi: "Pod papugami", "Jedziemy autostopem", "To było w maju", "W siną dal". Urodził się 28 marca 1926 roku. 35. rocznica

1991 - W Krakowie zastrzelony został Andrzej Zaucha, wokalista jazzowy, piosenkarz, saksofonista, perkusista. Był muzycznym samoukiem, z wykształcenia zecerem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, a także dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsze piosenki to: "Byłaś serca biciem”, "Baw się lalkami”, "C’est la vie - Paryż z pocztówki”, "Siódmy rok”, "Magia to ja”, "Wymyśliłem Ciebie”, "Smakować świat”, "Jak na lotni”, "Bądź moim natchnieniem” oraz "O cudzie w tancbudzie”. Współpracował z wieloma muzykami jazzowymi, między innymi z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańką, Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim, a także z zespołami jazzu tradycyjnego. Urodził się 12 stycznia 1949 roku.

1996 - Powołano Radę Krajową Akcji Wyborczej Solidarność, jej przewodniczącym został Marian Krzaklewski. AWS było to koalicyjne ugrupowanie polityczne o charakterze centroprawicowym, powstałe 8 czerwca 1996, sprawujące władzę w Polsce w latach 1997-2001, którego założycielem był Marian Krzaklewski. Skupiało wiele ugrupowań o różnym charakterze i poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i centroprawicowych. Przewodniczącym AWS, a później także Klubu Parlamentarnego AWS, był Marian Krzaklewski. Premierem z ramienia koalicji AWS z Unią Wolności był Jerzy Buzek.

1999 - W Kanadzie zmarł Benedykt Heydenkorn, dziennikarz, działacz emigracyjny, żołnierz II Korpusu Wojska Polskiego, współpracownik emigracyjnego tygodnika "Głos Polski", a od 1957 roku gazety "Związkowiec". Autor monografii o Stowarzyszeniu Kombatantów Polskich w Kanadzie. Urodził się 14 lipca 1906 roku. 25. rocznica

2001 - Prezydent USA George W. Bush zaprezentował listę 22 ściganych najgroźniejszych terrorystów. Po zamachu terrorystycznym z 11 września administracja prezydencka postanowiła doprowadzić do całkowitego rozbicia Al-Kaidy.

2003 - Zmarł Marek Nowicki - działacz społeczny, obrońca praw człowieka, z wykształcenia fizyk jądrowy. Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 1989 roku był jednym z głównych jej założycieli w Polsce. Był wykładowcą, autorem licznych publikacji, twórcą programów edukacyjnych. Z zamiłowania taternik, autor kilkunastu nowych dróg wspinaczkowych. Urodził się 21 lipca 1947 roku.

2004 - Zmarł Christopher D'Olier Reeve, amerykański aktor, producent filmowy, reżyser, scenarzysta i pisarz angielskiego pochodzenia. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Superman", "Okno na podwórze", "Przed zmierzchem", "Tajemnice Smallville". Urodził się 25 września 1952 roku. 20. rocznica

2006 - YouTube został kupiony przez Google za 1,65 miliarda dolarów. YouTube to serwis internetowy założony w lutym 2005 roku, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, nadawanie na żywo, ocenianie i komentowanie filmów. Każdego miesiąca strona jest odwiedzana przez 1,5 miliarda zalogowanych użytkowników. Na samych urządzeniach mobilnych użytkownicy spędzają średnio godzinę dziennie. Najpopularniejszym filmem na YouTube jest "Baby Shark Dance", który ma już prawie 11,5 miliarda wyświetleń, a najbardziej lubianym jest teledysk do piosenki "Despacito" w wykonaniu Luisa Fonsiego mający ponad 49 milionów "łapek w górę''.

2006 - Zmarł Mieczysław Poznański, operator polskich filmów animowanych, współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Wraz z bratem Zdzisławem był operatorem pierwszej serii filmu animowanego "Bolek i Lolek". Później był autorem zdjęć do serii takich jak "Reksio", "Przygody Błękitnego Rycerzyka" i "Porwanie Baltazara Gąbki". Zrealizował ponad 200 filmów. Ostatnim, przy którym pracował, jako operator, był film "Historia jednego drzewa" w 1985 roku. Urodził się 21 lipca 1923 roku.

2009 - Prezydent Lech Kaczyński ratyfikował w imieniu Polski Traktat lizboński. Podpisany 13 grudnia 2007 roku w Lizbonie traktat zlikwidował rotacyjne, półroczne przewodzenie w Radzie Europejskiej kolejno przez szefów państw i rządów krajów UE i ustanowił stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej, wybieranego na 2,5-letnią kadencję. Wzmocniona została rola Parlamentu Europejskiego, który został wyposażony w nowe kompetencje w dziedzinie prawodawstwa unijnego, budżetu i umów międzynarodowych oraz rola parlamentów krajowych, które zyskały większe możliwości udziału w pracach UE. 15. rocznica

2011 - 28 osób zginęło, a 212 zostało rannych podczas tłumienia przez wojsko pokojowej demonstracji Koptów w Kairze. Koptowie protestowali przeciwko niszczeniu chrześcijańskich kościołów w Górnym Egipcie.

2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych. Do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza: "Wyszedł z domu", "Stara kobieta wysiaduje", "Na czworakach", "Pułapka". Do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego: "Matka" i "Szewcy" oraz Sławomira Mrożka: "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret". W latach 1961-1998 reżyserował na deskach Starego Teatru imienia Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, od 2003 związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się 11 maja 1929 w Warszawie.

2013 - W Warszawie odsłonięto pomnik księdza Jana Twardowskiego, poety, twórcy liryki religijnej. Rzeźba znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu kościoła wizytek, którego rektorem był kapłan. Na pomnik, oprócz postaci księdza Twardowskiego, składa się też ławeczka, na której można usiąść, a po naciśnięciu klawisza, posłuchać kilku wierszy w wykonaniu poety.

2013 - Zmarł Franciszek Dzida - reżyser, scenarzysta i operator filmowy, plastyk. Założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps”. Był pierwowzorem postaci Filipa Mosza, bohatera filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Urodził się 17 października 1946 roku.

2015 - Ponad 100 osób zginęło, a około 400 zostało rannych w dwóch samobójczych zamachach bombowych na dworzec kolejowy w Ankarze. Według ustaleń tureckich władz, zamach przeprowadziło tak zwane Państwo Islamskie. Do eksplozji doszło w sobotę rano przed początkiem demonstracji przeciwko eskalacji walk między siłami rządowymi a Kurdami na południowym wschodzie Turcji.

2015 - Zmarła Lidia Kozubek, pianistka i pedagog. Dokonała nagrań muzyki Fryderyka Chopina dla Polskiego Radia. Urodziła się 19 stycznia 1927 roku.

2016 - Kersti Kaljulaid, jako pierwsza kobieta została zaprzysiężona na stanowisku prezydenta Estonii. Po objęciu urzędu swoje pierwsze oficjalne wizyty złożyła w Finlandii i na Łotwie. W 2019 złożyła wizytę w Rosji, gdzie spotkała się z prezydentem Władimirem Putinem. W 2017 zajęła 78. miejsce na liście "100 najbardziej wpływowych kobiet” według czasopisma "Forbes”. W 2021 sekretarz generalny ONZ António Guterres powierzył jej funkcję rzecznika do spraw zdrowia i dobrobytu kobiet, dzieci i młodzieży.

2017 - Teledysk do utworu "Despacito" w wykonaniu Luisa Fonsiego jako pierwszy w historii YouTube osiągnął cztery miliardy wyświetleń. Do dziś obejrzano go ponad osiem i pół miliarda razy.

2018 - Zmarł Zbigniew Ruciński, aktor. Grał na scenach teatrów krakowskich: imienia Słowackiego oraz Starego. Wystąpił też między innymi w filmach: "Karol. Człowiek, który został papieżem", "Tajemnica twierdzy szyfrów" oraz "Ach śpij kochanie". Urodził się 12 lipca 1954 roku.

2018 - Zmarł Piotr Soszyński, gitarzysta, współzałożyciel i członek zespołu Super Duo. Urodził się 28 listopada 1959 roku.

2019 - Zmarł Stefan Józef Pastuszka, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 2010-2016, polityk PSL i senator III kadencji z listy tego ugrupowania. Był historykiem i nauczycielem akademickim z tytułem profesora nauk humanistycznych. Miał na swoim koncie około 150 publikacji naukowych. Był związany z Instytutem Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zasiadał także we władzach prywatnych uczelni. Urodził się 21 sierpnia 1941 roku. 5. rocznica

2019 - Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok wcześniej z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Jury nagrodziło pisarkę za - jak ujęto - „narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke. Olga Tokarczuk wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Autorka jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Doceniono ją również za granicą - otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich - Man Booker International Prize - jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft. Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym - oprócz Olgi Tokarczuk - czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. 5. rocznica

2020 - Polska tenisistka Iga Świątek została zwyciężczynią French Open 2020 w grze pojedynczej. W meczu finałowym pokonała Sofię Kenin 6:4, 6:1 i została pierwszym polskim zwycięzcą turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej.

2020 - W Asyżu beatyfikowany został Carlo Acutis, który w 2006 roku, w wieku 15 lat zmarł na białaczkę, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Nazywany apostołem internetu, błogosławiony millenials był autorem stron internetowych poświęconych Eucharystii, którą kochał, cudom eucharystycznym i świętym katolickim. Kochał też piłkę nożną i gry wideo, choć - w ramach pokuty i duchowej dyscypliny - pozwalał sobie na granie tylko przez godzinę tygodniowo. Koledzy ze szkolnej ławy podkreślają, że nie był świętoszkiem. Przed śmiercią powiedział: „Cieszę się, że umieram, ponieważ przeżyłem życie, nie tracąc ani minuty na rzeczy, które nie podobają się Bogu”. W 2018 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Carla Acutisa, w lutym dwa lata późnej zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Zgodnie z pragnieniem nastolatka został on pochowany w Asyżu. W ulubionej bluzie dresowej, dżinsach i adidasach. Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 roku w Londynie, gdzie pracowali jego rodzice.

2021 - Zmarł Abdul Qadeer Khan, pakistański inżynier i naukowiec, twórca pakistańskiego programu atomowego. W 1974 roku napisał, przekazany za pośrednictwem pakistańskiej ambasady w Belgii, list do premiera Pakistanu Zulfikara Alego Bhutto z ofertą pomocy w uzyskaniu przez to państwo broni jądrowej. Ten przyjął ofertę i 28 maja 1998 roku Pakistan dołączył do klubu atomowego. Urodził się 1 kwietnia 1936 roku.

Zobacz także

2024-12-20, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 20 grudnia - Międzynarodowy Dzień Ludzkiej Solidarności, ustanowiony przez ONZ. 20 grudnia - Dzień Ryby, obchodzony w Polsce. » więcej 2024-12-19, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1741 - Zmarł Vitus Bering, duński żeglarz i odkrywca, w służbie rosyjskiej. Na polecenie cara Piotra I odbył wiele odkrywczych wypraw na Syberię i Kamczatkę… » więcej 2024-12-18, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 18 grudnia - Święto narodowe Nigru, obchodzone w rocznicę proklamowania republiki w 1958 roku. 18 grudnia - Światowy Dzień Języka Arabskiego ustanowiony… » więcej 2024-12-17, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 17 grudnia - Dzień bez Przekleństw, obchodzony w Polsce. 17 grudnia - Święto narodowe Bhutanu - Dzień Bhutanu, obchodzony w rocznicę wprowadzenia monarchii… » więcej 2024-12-16, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 16 grudnia - Święto narodowe Bangladeszu - Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę proklamowania niepodległości w 1971 roku. 16 grudnia - Święto narodowe… » więcej 2024-12-15, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 15 grudnia - Dzień Ludwika Zamenhofa, obchodzony w rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto w 1859 roku. 15 grudnia - Święto Służby… » więcej 2024-12-14, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1287 - Około 80 tysięcy osób zginęło na przybrzeżnych terenach Holandii i Niemiec podczas tak zwanej powodzi Świętej Łucji wywołanej przez sztorm na… » więcej 2024-12-13, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 13 grudnia - Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, obchodzony w Polsce. 13 grudnia - Światowy Dzień Skrzypiec. 13 grudnia - Dzień Księgarza, obchodzony… » więcej 2024-12-12, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 12 grudnia - Międzynarodowy Dzień Neutralności. Podkreśla znaczenie pokojowych relacji między krajami. 12 grudnia - Międzynarodowy Dzień Powszechnego… » więcej 2024-12-11, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 11 grudnia - Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich, ustanowiony przez ONZ w 2002 roku, na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich. 11 grudnia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »