Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-08-26, 01:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

26 sierpnia - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, obchodzona przez Kościół katolicki w Polsce. Święto zostało ustanowione w 1904 roku, przez papieża Piusa X. Jest obchodzone z inicjatywy kapucyna, teologa i prezbitera błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi - Królowej Polski. Dzień ten zwany jest też imieninami Matki Bożej, czczonej w Jasnogórskim Wizerunku.

26 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Psa.
1278 - W bitwie pod Suchymi Krutami, na terenie dzisiejszej Austrii, król Niemiec Rudolf Habsburg zwyciężył czeskiego króla Przemysła Ottokara II, który zginął na polu walki. Był to początek przyszłej potęgi Habsburgów.

1346 - Zmarł Jan I Luksemburski, król Czech od 1310 roku, wspomagał wyprawy krzyżackie na Polskę i Litwę, uczestnik licznych turniejów rycerskich. Nawet po utracie wzroku nie zmienił trybu życia. Poległ pod Crecy, walcząc po stronie francuskiej z Anglikami. Urodził się 10 sierpnia 1296 roku

1666 - Zmarł Frans Hals, holenderski malarz, jeden z najwybitniejszych portrecistów europejskich. Jako jeden z pierwszych posługiwał się kontrastami czystej bieli z ciemną tonacją obrazów, malował techniką alla prima, czyli bezpośrednio na płótnie. Tworzył portrety grupowe i indywidualne oraz sceny rodzajowe: "Błazen grający na lutni”, "Cyganka”, "Portret mężczyzny w kapeluszu”, 'Bankiet oficerów gwardii cywilnej świętego Jerzego”. Urodził się pomiędzy 1581 a 1585 rokiem.

1723 - Zmarł Antoni van Leeuwenhoek, holenderski przyrodnik, twórca podstaw mikrobiologii. Posługując się mikroskopem własnej konstrukcji, dokonał obserwacji czerwonych ciałek krwi i odkrył istnienie bakterii. Urodził się 24 października 1632 roku.

1728 - Urodził się Johann Heinrich Lambert, szwajcarski matematyk, fizyk, astronom i filozof, pochodzenia francuskiego. Udowodnił niewymierność liczby Pi, odkrył prawo fotometrii i wyznaczył orbity komet. Jako pierwszy posługiwał się funkcjami hiperbolicznymi. Na cześć uczonego jedną z planetoid nazwano 187 Lamberta. Zmarł 25 września 1777 roku.

1740 - Urodził się Joseph Michel Montgolfier, francuski wynalazca, który wraz z bratem zbudował pierwszy balon na gorące powietrze. 14 grudnia 1782 wypuszczony przez braci Montgolfier z przydomowego ogródka balon o objętości 18 metrów sześciennych osiągnął wysokość 250 metrów. Pół roku później na pierwszym pokazie publicznym na łące koło Annonay, ich napełniony rozgrzanym powietrzem płócienny balon "Ad Astra" wzniósł się na wysokość dwóch kilometrów i w ciągu dziewięciu i pół minuty przebył odległość blisko 2,5 kilometra. Joseph Michel Montgolfier zmarł 26 czerwca 1810 roku.

1743 - Urodził się Antoine Lavoisier, francuski chemik, uważany - obok Roberta Boyle'a i Johna Daltona - za twórcę współczesnej chemii. Sformułował pierwszą wersję prawa zachowania masy, odkrył, że tlen jest niezbędny przy spalaniu oraz w procesie produkcji kwasów, przyczynił się do zreformowania nomenklatury chemicznej. Jego praca "Elementarne zagadnienia chemii” uważana jest za pierwszy nowoczesny podręcznik chemii. Zmarł 8 maja 1794 roku.

1784 - W Paryżu zmarł Antoni Kazimierz Ostrowski, arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski i Litwy w latach 1777-1784, odznaczony Orderem Orła Białego, kawaler Orderu Świętego Stanisława. Urodził się 31 marca 1713 roku. 240. rocznica

1789 - Konstytuanta Republiki Francuskiej uchwaliła Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Był to programowy dokument Wielkiej Rewolucji Francuskiej, głoszący zasady równości wobec prawa, suwerenności narodów, podziału władz, niedopuszczalności oskarżenia i aresztowania poza wypadkami określonymi ustawą, a także wolności wyznania i wolności słowa. Deklaracja wywarła ogromny wpływ na dalsze kształtowanie się politycznych i społecznych stosunków w Europie. 235. rocznica

1813 - Przechodząca przez Kraków fala powodziowa na Wiśle zalała Stradom, Kazimierz i Podgórze, zerwała Most Karola i Most Stradomski. Była to największa powódź w historii miasta.

1842 - Urodził się Karol Roloff-Miałowski (podawana jest też data 4 listopada 1842), kubański generał, polskiego pochodzenia, uczestnik walk o niepodległość Kuby, generalny inspektor wojsk kubańskich, minister skarbu. Zmarł 17 maja 1907 roku w Hawanie.

1845 - Zmarł Philippe de Girard, inżynier, wynalazca i konstruktor maszyny do mechanicznego przędzenia lnu, założyciel fabryki wyrobów lnianych w Rudzie Guzowskiej - nazwanej od jego nazwiska Żyrardowem. Wynaleziona przez niego przędzarka potrafiła z kilograma lnu uprząść 150 kilometrów nici. Urządzenie to zrewolucjonizowało proces produkcji tkanin lnianych. Urodził się 1 lutego 1775 roku.

1850 - Urodził się Charles Robert Richet, francuski fizjolog, lekarz, poeta, profesor na uniwersytecie w Paryżu. Zajmował się leczeniem gruźlicy i padaczki. Za badania zjawiska anafilaksji otrzymał Nagrodę Nobla w 1913 roku, w dziedzinie medycyny. Zmarł 4 grudnia 1935 roku.

1880 - Urodził się Guillaume Apollinaire, właściwie Wilhelm Kostrowicki, francuski poeta, polskiego pochodzenia. Był jednym z przywódców francuskiej awangardy poetyckiej. Związany z kubizmem i surrealizmem. Piosenki do tekstów Apollinaire’a śpiewali między innymi: Yves Montand i Georges Brassens. Zmarł 9 listopada 1918 roku.

1882 - Urodził się James Franck, niemiecki fizyk. W 1925 roku otrzymał Nagrodę Nobla, za przeprowadzenie doświadczeń, które pozwoliły na zbadanie struktury atomu. Z powodu żydowskiego pochodzenia, w 1933 roku musiał opuścić Niemcy. Uczestniczył w badaniach nad konstrukcją bomby atomowej w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 21 maja 1964 roku.

1883 - Urodził się Kazimierz Pużak, w czasie II wojny światowej - organizator i sekretarz generalny Polskiej Partii Socjalistycznej - Wolność, Równość Niepodległość, komendant główny Gwardii Ludowej WRN, przewodniczący podziemnego parlamentu Rady Jedności Narodowej. Zmarł w więzieniu w Rawiczu, 30 kwietnia 1950 roku. Pośmiertnie, w 1989 roku, został uniewinniony. Odznaczony Orderem Orła Białego w 1996 roku.

1885 - Urodził się Louis Romains, francuski poeta, pisarz, publicysta, członek Akademii Francuskiej. Autor powieści: "Ludzie dobrej woli”, "Niezwykła kobieta”, "Trzeba być jasnowidzem”, sztuki teatralnej "Knock czyli triumf medycyny” Zmarł 14 sierpnia1972 roku.

1895 - Urodził się Jerzy Kuryłowicz, językoznawca, profesor uniwersytetów - Wrocławskiego i Jagiellońskiego. Jego prace stanowią podstawową lekturę z zakresu językoznawstwa indoeuropejskiego. Przyczynił się także do rozwoju metodologii językoznawstwa diachronicznego, w tym rekonstrukcji wewnętrznej. Do jego najważniejszych publikacji należą: "L'apophonie en indo-européen”, ”The Inflectional Categories of Indo-European”. Zmarł 28 stycznia 1978 roku.

1896 - Grupa rewolucjonistów ormiańskiego pochodzenia zajęła Bank Osmański w Stambule. W odwecie doszło do masakry około 50 tysięcy Ormian. Szacuje się, że w latach 1894-1896 śmierć poniosło około 300 tysięcy Ormian. W 1890 roku na terenie Imperium Osmańskiego, głównie w podbitej przez Turków Armenii Zachodniej, mieszkało ponad 2,5 miliona Ormian. Podobnie jak chrześcijańskie narody bałkańskie, tureccy Ormianie, widząc słabość imperium w obliczu rosyjskich planów przejęcia Konstantynopola, żądali autonomii. By ich zastraszyć, sułtan Abdülhamid II zachęcał Kurdów do mordowania Ormian, do zabijania Ormian wysyłał też regularną turecką armię.

1897 - Urodził się Bohdan Pniewski, architekt, profesor Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciel modernizmu. Zaprojektował budynek Sądów Grodzkich na Lesznie, Dom Chłopa, gmach Sejmu i Teatru Wielkiego, budynek Patria w Krynicy Górskiej. Zmarł 5 września 1965 roku.

1898 - Urodziła się Peggy Guggenheim, amerykańska kolekcjonerka i propagatorka sztuki XX wieku, założycielka dwóch ważnych galerii sztuki - Guggenheim Jeune w Londynie i Art of This Century w Nowym Jorku. Zmarł 23 grudnia 1979 roku.

1908 - Urodziła się Natalia Gałczyńska, pisarka i tłumaczka literatury rosyjskiej, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, żona Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zmarła 22 listopada 1976 roku.

1910 - Urodziła się Matka Teresa z Kalkuty, katolicka siostra zakonna, z pochodzenia Albanka, posiadająca obywatelstwo indyjskie, prowadząca w Indiach działalność humanitarną, założycielka kongregacji sióstr Miłosierdzia Bożego. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 roku. Beatyfikowana w 2003 roku, kanonizowana w 2016. Zmarła 5 września 1997 roku.

1910 - Zmarł William James, amerykański filozof i psycholog, inicjator psychologii funkcjonalnej i współtwórca pragmatyzmu, metody filozoficznej oceniającej twierdzenia metafizyczne według praktycznych konsekwencji. Przeciwstawiał się poszukiwaniu prawdy absolutnej na rzecz koncepcji "względności prawdy”, czyli jej uzależnienia od użyteczności w zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Urodził się 11 stycznia 1842 roku.

1911 - Premiera filmu "Dzieje grzechu" w reżyserii Antoniego Bednarczyka, uznawanego za pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny. Jest to ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem. Obecnie obraz ten uważa się za zaginiony. Główne role zagrali: Maria Mirska, Teodor Roland i Stanisław Knake-Zawadzki.

1912 - Urodził się ks. Edward Jung, duchowny katolicki, wikariusz parafii w Knyszynie. Był niesłusznie oskarżony przez żołnierzy sowieckich o sprzyjanie Niemcom, został zamordowany w lesie pod Knyszynem przez patrol czerwonoarmistów. Zginął prawdopodobnie 24 czerwca 1941 roku.

1914 - Urodził się Julio Cortázar, argentyński pisarz, w którego utworach przeplata się świat rzeczywisty i fantastyczny. Autor opowiadań: "Koniec zabawy”, "Dla wszystkich ten sam ogień”, "Ośmiościan”, a także powieści: "Gra w klasy”, "Książka dla Manuela”, "Egzamin”. Zmarł 12 lutego 1984 roku. 110. rocznica

1914 - Urodził się Witold Zacharewicz, aktor filmowy i teatralny. Sławę zdobył, występując w filmach Michała Waszyńskiego i Józefa Lejtesa. W 1938 roku osiągnął szczyt popularności. Ostatnim filmem z jego udziałem była "Gehenna". W 1942 został zatrzymany przez gestapo za produkcję fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów. Został zamordowany w niemieckim KL Auschwitz 16 lutego 1943 roku. 110. rocznica

1920 - Urodził się Stefan Stuligrosz, dyrygent, muzykolog, profesor akademii muzycznej w Poznaniu. W 1945 roku zorganizował chór chłopięco-męski Poznańskie Słowiki, którego został kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Chór pod jego dyrekcją koncertował w: Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. W 1992 roku wystąpił podczas Dnia Narodowego Polski na Wystawie Światowej EXPO w Sewilli. Skomponował ponad 600 dzieł, przede wszystkim religijnych utworów chóralnych. Kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł 15 czerwca 2012 roku.

1922 - Rządy Polski i Niemiec podpisały układ regulujący opiekę ubezpieczeniową społeczną i zdrowotną na obszarach Górnego Śląska, gdzie granice między Polską a Niemcami zmieniły się w wyniku plebiscytu. Podstawą ustaleń były postanowienia konwencji górnośląskiej zawartej w Genewie w maju 1922 roku. Spółka bracka "Oberschlesischer Knappschaftsverein" została podzielona na część polską i niemiecką, a osoby, które zamieszkiwały obszar przygraniczny mogły korzystać z wydzielonych instytucji na swoim obszarze. Był też uregulowany obustronny dostęp do świadczeń specjalistycznych, na zasadzie wzajemności lub zwrotu kosztów pomiędzy stroną polską i niemiecką.

1923 - W Radomiu ukazało się pierwsze wydanie tygodnika "Życie Robotnicze", organu Polskiej Partii Socjalistycznej, struktur radomskich. Pismo poruszało problematykę nierówności społecznych, dostępu do edukacji i odpowiadało na pytania czytelników. Nakład wynosił od tysiąca do ponad trzech tysięcy egzemplarzy.

1924 - Urodził się Stanisław Komornicki-Nałęcz, major artylerii Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, ofiara zbrodni katyńskiej. Po agresji ZSRR na Polskę wzięty do niewoli sowieckiej, osadzony w obozie w Szepietówce, potem w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD wiosną 1940 w Charkowie, pochowany potajemnie w masowym grobie w Piatichatkach. Obecnie spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 100. rocznica

1930 - Urodził się Stanisław Kulon, rzeźbiarz i pedagog, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez wiele lat związany z grupą "Rekonesans”; uprawia rzeźbę monumentalną, ceramiczną i ceramikę, autor pomników - Marii Konopnickiej i Chwała Saperom w Warszawie, a także pomnika Poległym w Bieżuniu.

1930 - Zmarł Lon Chaney, amerykański aktor kina niemego, zwany "człowiekiem o tysiącu twarzach”, jedna z pierwszych gwiazd horrorów. Jego najbardziej znanymi rolami były tytułowe w filmach niemych "Upiór w operze", "Dzwonnik z Notre Dame" oraz w zaginionym później i odtworzonym filmie "Londyn po północy". Grywał przede wszystkim role główne - potworów. W 1957 powstał film "Człowiek o tysiącu twarzy" będący biografią Lona Chaneya. Urodził się 1 kwietnia 1883 roku.

1936 - Zmarł Wojciech Stpiczyński, polityk, publicysta, jeden z przywódców radykalnego skrzydła piłsudczyków, redaktor naczelny "Głosu Prawdy" i "Kuriera Porannego"; prezes Związku Strzeleckiego. W styczniu 1920 Polska Organizacja Wojskowa powołała Stpliczyńskiego do zorganizowania III powstania śląskiego - był reprezentantem polskiego rządu przy dowództwie powstania. W czasie zamachu majowego w 1926 roku stanął po stronie Józefa Piłsudskiego, organizując kwaterę prasową. Przeprowadzał pierwsze wywiady prasowe udzielane przez Marszałka. Twórca określenia "sanacja". Urodził się 23 kwietnia 1896 roku.

1938 - Zmarł Teodor Axentowicz, malarz, rysownik i grafik, pochodzenia ormiańskiego, przedstawiciel Młodej Polski. Był autorem obrazów rodzajowych i symbolicznych, portretów kobiet i dzieci. Profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków w Krakowie. Urodził się 13 maja 1859 roku.

1939 - W Warszawie eksperymentalna stacja telewizyjna w budynku Prudential wyemitowała pierwszy film - "Barbarę Radziwiłłównę" w reżyserii Józefa Lejtesa. W dramacie historycznym z czasów Polski i Litwy XVI wieku, opowiadającym historię Barbary Radziwiłłówny i jej romansu z królem Zygmuntem Augustem, w roli tytułowej wystąpiła Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie 20-lecia międzywojennego. 85. rocznica

1939 - Incydent jabłonkowski: niepoinformowani o zmianie daty ataku na Polskę niemieccy dywersanci napadli na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa i próbowali przejąć tunel kolejowy pod Przełęczą Jabłonkowską na Śląsku Cieszyńskim. 25 sierpnia wieczorem Polska podpisała umowę o wzajemnej pomocy z Wielką Brytanią. To wydarzenie spowodowało, iż Adolf Hitler zmienił termin ataku na Polskę. Jednak rozkaz o przesunięciu daty agresji na 1 września nie dotarł na czas do dywersantów, którzy wieczorem wyruszyli już na akcję. 85. rocznica

1941 - Benito Mussolini przybył ze swą pierwszą wizytą do kwatery głównej Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem.

1941 - W Maniewiczach na Wołyniu Sicherheitsdienst z Kowla wraz z ukraińską policją rozstrzelało 327 Żydów. Rok później dla około tysiąca pozostałych przy życiu Żydów, a także przesiedlonych z okolicznych wsi, założono getto, zlikwidowane zaledwie trzy dni później.

1942 - Wojna na Pacyfiku: wojska japońskie zajęły wyspę Nauru. Okupacja japońska trwała do września 1945 roku. W tym czasie Nauru stało się jednym z bastionów japońskiej armii w centralnej części Oceanu Spokojnego.

1943 - Oddział partyzancki Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej podporucznika Antoniego Burzyńskiego "Kmicica" został podstępnie rozbity nad jeziorem Narocz przez partyzantkę sowiecką. Sowieci rozstrzelali "Kmicica", 56 partyzantów oraz 20 członków konspiracji terenowej.

1943 - Pod Ożarowem w zasadzce zorganizowanej przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plutonowego Tomasza Wójcika pseudonim "Tarzan” zginął generał Kurt Renner. Był to jedyny niemiecki oficer tak wysokiego stopnia zabity przez polskie podziemie. Wraz z Rennerem śmierć poniosło dwóch oficerów sztabowych i pięciu ochraniających ich żołnierzy Waffen-SS.

1943 - Urodził się Tadeusz Nalepa, kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, nazywany "ojcem polskiego bluesa”. Największe przeboje grupy Blackout, do której należał, to: "Gdybyś kochał, hej!”, "Poszłabym za tobą”, "Kiedy byłem małym chłopcem”. Zespół działał do 1980 roku, później artysta występował i nagrywał pod własnym nazwiskiem. Zmarł 4 marca 2007 roku.

1944 - 26. dzień Powstania Warszawskiego. Powstańcy nadal bronili pozycji na Starym Mieście, które coraz mocniej było atakowane przez Niemców. Utrzymywali pozycje w Banku Polskim i pasażu Simonsa, w ruinach Ratusza oraz pałac Blanka. Nadal skutecznie bronili barykad na Starówce. Udało się także wyprzeć Niemców z niższych pięter gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Natomiast opanowali oni szpital Jana Bożego przy Bonifraterskiej. W gruzach zbombardowanej kamienicy przy Freta ponieśli śmierć dowódcy walczących w Powstaniu oddziałów Armii Ludowej. Zginęli między innymi: dowódca Obwodu Warszawskiego AL Bolesław Kowalski pseudonim "Ryszard”, Stanisław Nowicki "Feliks”, Edward Lanota "Edward” i Anastazy Matywiecki "Nastek”. Tego dnia poległ też Ludwik Lubomirski "Ludwik II" szwoleżer z pułku "Baszta". Z okazji święta Matki Boskiej Jasnogórskiej, tam gdzie była taka możliwość, odprawiono msze święte. 80. rocznica

1944 - Ponad tysiąc osób zginęło wskutek niemieckiego bombardowania kościoła św. Jacka przy ulicy Freta na warszawskiej Starówce. W czasie Powstania Warszawskiego w podziemiach świątyni mieściła się filia Centralnego Powstańczego Szpitala Chirurgicznego. Przebywali tam chorzy i szukająca schronienia ludność cywilna. Ranni i uciekinierzy gromadzili się także w nawie bocznej kościoła i zabudowaniach klasztornych. W klasztorze dominikanów miał swoją siedzibę dowódca Armii Krajowej Grupy "Północ" - pułkownik Karol Ziemski "Wachnowski", który dowodził stamtąd obroną Starego Miasta. 2 września oddziały SS weszły na teren kościoła. Podpaliły i wysadziły resztki zabudowań oraz klasztor, w którym mieścił się sierociniec. Jego personel i ciężko ranni pacjenci szpitala zostali rozstrzelani. 80. rocznica

1946 - Urodził się Mark Snow, amerykański kompozytor, autor ścieżek dźwiękowych do wielu filmów i seriali, z czego najbardziej znaną okazała się ta dla serii "Z Archiwum X". Kilkakrotnie był nagradzany i nominowany do wielu nagród, między innymi Emmy.

1948 - Urodziła się Bożena Dykiel, aktorka, przez wiele lat związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Zagrała między innymi w filmach: "Ziemia obiecana”, "Akcja pod Arsenałem”, "Wyjście awaryjne”, 'Sztuka kochania”, 'Rozmowy kontrolowane”, "Smuga cienia”, "Dzień świra”, "Wielki tydzień”. Jedna z bohaterek telewizyjnych seriali -"Dom” i 'Na Wspólnej”.

1950 - Zmarł Krzysztof Sobieszczański, żołnierz Marynarki Wojennej RP i Armii Krajowej, powstaniec warszawski, więzień niemieckiego obozu w Auschwitz. Elementy jego życiorysu Roman Bratny połączył z życiorysem Stanisława Likiernika i wykorzystał w powieści "Kolumbowie. Rocznik 20", tworząc postać Kolumba. Urodził się 16 lipca 1916 roku.

1951 - Premiera musicalu filmowego "Amerykanin w Paryżu" w reżyserii Vincente Minnelliego. Został nagrodzony pięcioma Nagrodami Akademii Filmowej, w tym Oscarem dla najlepszego filmu roku oraz Złotym Globem dla najlepszego filmu komediowego lub musicalu. Film powstał na podstawie poematu symfonicznego "Amerykanin w Paryżu" autorstwa George’a Gershwina z 1928 roku. Główne role zagrali: Gene Kelly, Leslie Caron i Oscar Levant.

1955 - Urodził się Roman Rogowiecki, dziennikarz muzyczny, publicysta, wieloletni prezenter Radiowej Trójki i Radiowej Jedynki, DJ, menedżer i przedsiębiorca, dyrektor muzyczny Polskiego Radia RDC. Pracę w radiu rozpoczął na początku lat 80. W połowie lat 70. publikował na łamach miesięcznika "Jazz", potem "Non Stop" i "Magazyn Muzyczny". Sprowadził do Polski na koncerty takie gwiazdy jak między innymi: Chris Rea, Nick Cave i The Corrs.

1956 - W Częstochowie podczas manifestacji społeczeństwa biskup Michał Klepacz odczytał pod nieobecność uwięzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego, napisany przez niego, tekst "Ślubów Jasnogórskich". Było to nie tylko publiczne wyznanie wiary przez Polaków i znak poparcia dla Kościoła i Prymasa Polski, ale też jawne podważanie nowego ustroju i sprzeciw wobec dyktatury rządzących naszym krajem komunistów. Tekst "Ślubów Jasnogórskich" nawiązywał do ślubów Jana Kazimierza, złożonych w katedrze lwowskiej w 1656 roku, kiedy to monarcha zawierzył swoje królestwo Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej.

1956 - Zmarł Władysław Zaczkiewicz, major obserwator Wojska Polskiego w II RP, pułkownik ludowego Wojska Polskiego, historyk wojskowości. Uczestniczył w wojnach o niepodległość i granice II RP z lat 1918-1921, w tym w wojnie z bolszewikami. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku służył, jako oficer operacyjny w Dowództwie Lotnictwa Armii "Łódź”. W 1951 roku został aresztowany przez Główny Zarząd Informacji. Należał do kilkudziesięciu oficerów fałszywie oskarżonych o stworzenie i działalność w organizacji dywersyjno-szpiegowskiej w ludowym Wojsku Polskim. Po ciężkim śledztwie został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Zmarł wkrótce po zwolnieniu z więzienia w 1956 roku. Urodził się 20 marca 1896 roku.

1963 - Zmarł biskup Czesław Kaczmarek, biskup kielecki, w latach 1951-1956 więziony przez władze komunistyczne. Czesław Kaczmarek ukończył seminarium duchowne we Francji i tam został duszpasterzem polskich robotników w Lille. W 1938 roku został biskupem kieleckim. W czasie II wojny światowej nie popierał działalności konspiracyjnej, nawoływał wiernych do postawy umożliwiającej przetrwanie - za swoją postawę spotkał się z napiętnowaniem w biuletynie AK, a po wojnie z zarzutem wspierania nazistów. W 1951 roku został aresztowany, a dwa lata później skazany na 12 lat więzienia. Na krótko odzyskał wolność w 1955 roku, ponownie został aresztowany w 1956 i zesłany na odosobnienie do klasztoru w Rywałdzie Królewskim. W 1957 śledztwo wobec niego zostało umorzone z powodu braku dowodów winy. W 1990 biskup Kaczmarek został pośmiertnie uniewinniony i zrehabilitowany, a w 2007 pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Biskup Kaczmarek urodził się 16 kwietnia 1895 roku.

1964 - Urodził się Mariusz Bonaszewski, aktor teatralny i filmowy. Związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Zagrał między innymi w sztukach: "Edward II", "Noc listopadowa", "Wiśniowy sad". Wystąpił w filmach: "Marszałek Piłsudski", "Jak narkotyk", "Wrota Europy", "Chaos”. 60. rocznica

1967 - Zmarł Marian Walentynowicz, grafik i karykaturzysta, prekursor komiksu w Polsce, twórca ilustracji do "Przygód Koziołka Matołka" oraz "Awantur i wybryków małej małpki Fiki-Miki” autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Architekt, korespondent wojenny, zaprojektował. Znak Spadochronowy, używany, jako symbol 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, a także odznaczenia dla zasłużonych spadochroniarzy. Urodził się 20 sierpnia 1896 roku.

1968 - Praska Wiosna: w Moskwie podpisano porozumienie, w którym władze czechosłowackie zobowiązały się do znormalizowania sytuacji w kraju w zamian za stopniowe wycofywanie wojsk radzieckich. Alexander Dubček pozostał na stanowisku pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

1968 - Ukazał się singiel "Hey Jude" grupy The Beatles. Ta trwająca siedem minut i dziewięć sekund piosenka w Stanach Zjednoczonych była na szczycie listy magazynu "Billboard” przez dziewięć tygodni, co stanowi rekord, jeśli chodzi o piosenki tego zespołu. Był to drugi najlepiej sprzedający się singiel zespołu, zaraz po "I Want to Hold Your Hand”. Piosenka, pierwotnie zatytułowana "Hey Jules", została napisana przez McCartneya dla syna Johna Lennona, Juliana, aby załagodzić jego cierpienia związane z rozwodem ojca.

1970 - Podczas próby porwania lecącego z Katowic do Warszawy należącego do PLL LOT samolotu An-24 porywacz przypadkowo zdetonował kostkę trotylu, którą usiłował sterroryzować pasażerów i załogę. Dwie minuty po starcie na wysokości około tysiąca metrów, nastąpiła eksplozja. Piloci bezpiecznie zdołali wylądować. Rannych zostało 28 osób. Porywacz, który był na pokładzie samolotu z narzeczoną, żądał lotu do Wiednia. Trotyl ukrył w torcie. Sąd w pokazowym procesie skazał porywacza na 25 lat więzienia.

1971 - Polska wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady dokonała pierwszego wejścia na szczyt siedmiotysięcznika Kunyang Chhish w paśmie Karakorum w Pakistanie. Szczyt liczy 7852 metry - jest to dwudziesty czwarty szczyt Ziemi pod względem wysokości nad poziomem morza. Podczas wyprawy zginął polski wspinacz Jan Franczuk.

1972 - Zmarł sir Francis Chichester, brytyjski żeglarz, który na przełomie roku 1966 i 67 wsławił się samotną podróżą dookoła świata na jachcie Gypsy Moth IV. Autor licznych książek i podręczników żeglarstwa. Francis Chichester był także lotnikiem. Urodził się 17 września 1901 roku.

1974 - Zmarł generał Charles Lindbergh, amerykański pionier lotów samolotowych. W 1927 roku pierwszy samotnie przeleciał przez Atlantyk, bez międzylądowań. Trasę liczącą blisko sześć tysięcy kilometrów pokonał w 33,5 godziny. Urodził się 4 lutego 1902 roku. 50. rocznica

1976 - Zmarł generał Roman Abraham, obrońca Lwowa w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej oraz obrońca Warszawy w 1939 roku. W okresie międzywojennym formował oddziały polskiej kawalerii w Wielkopolsce. We wrześniu 1939 roku dowodził Wielkopolską Brygadą Kawalerii w składzie Armii "Poznań” generała Tadeusza Kutrzeby. Walczył między innymi w bitwie nad Bzurą. W czasie kampanii wrześniowej dowodzone przez niego oddziały nie poniosły ani jednej porażki. Po wycofaniu się z Wielkopolski walczył w obronie Warszawy, jako dowódca Zbiorczej Brygady Kawalerii, aż do kapitulacji stolicy 28 września. Został ciężko ranny, trafił do obozu jenieckiego. Po wojnie pracował w Czerwonym Krzyżu, organa bezpieczeństwa uniemożliwiły mu powrót do wojska. Urodził się 28 lutego 1891 roku.

1976 - W Zairze, obecnie Demokratycznej Republice Konga, został odkryty wirus Ebola. Jest najbardziej niebezpiecznym, pod względem liczby zakażeń i śmiertelności, z pięciu gatunków wchodzących w skład tego rodzaju wirusów. Cztery z nich wywołują gorączkę krwotoczną Ebola - ciężką chorobę zakaźną u ludzi i innych naczelnych. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy rzeki Ebola w północnej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołanej tym wirusem.

1978 - Patriarcha Wenecji kardynał Albino Luciani został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł I. Sprawował swój pontyfikat tylko 33 dni. Zmarł nagłą śmiercią, 28 września 1978 roku. Jego następcą został Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. Albino Luciani urodził się 17 października 1912 roku.

1978 - Zmarł Charles Boyer, francuski aktor filmowy, czterokrotnie nominowany do Oscara. Zagrał w obrazach: "Pani Walewska”, "Guwernantka”, "Algier”, "Gasnący płomień”. Urodził się 28 sierpnia 1899 roku.

1979 - Zmarł Mika Waltari, fiński pisarz i krytyk literacki, jeden z najbardziej pracowitych i znanych na świecie fińskich pisarzy. Napisał 29 powieści, 15 nowel, sześć zbiorów opowiadań, sześć tomów poezji oraz ponad 20 sztuk teatralnych. Był także autorem scenariuszy, słuchowisk radiowych, reportaży i artykułów. Jego utwory przetłumaczono na ponad 40 języków. Autor powieści: "Obcy przyszedł na farmę”, "Krwawy ślad”, "Niebezpieczna gra”, "Egipcjanin Sinuhe”, "Tajemnice Królestwa”. Urodził się 19 września 1908 roku. 45. rocznica

1980 - Prymas Polski Stefan Wyszyński wygłosił na Jasnej Górze homilię, w której zaapelował do władz i opozycji o rozwagę. Wzywał również do dojrzałości narodowej i obywatelskiej. Jednocześnie nie szczędził słów krytyki pod adresem komunistów. Kazanie zostało wyemitowane w telewizji i radiu. Komuniści dopuścili się jednak manipulacji i zniekształciły jego przekaz. Z przemowy wycięto fragmenty krytyki pod adresem władz, co miało wywołać wrażenie, że kardynał Wyszyński nie jest przeciwnikiem komunistów.

1980 - Urodził się Macaulay Culkin, amerykański aktor i muzyk, "cudowne dziecko” kina amerykańskiego początku lat 90., bohater filmów "Kevin sam w domu” i "Kevin sam w Nowym Jorku”. W 2013 roku założył zespół rockowy The Pizza Underground.

1981 - Amerykańska sonda Voyager 2 zbliżyła się na najmniejszą odległość do Saturna - 101 tysięcy kilometrów od szczytów chmur. Ta bezzałogowa sonda kosmiczna wysłana w 1977 roku w przestrzeń kosmiczną z Przylądka Canaveral przez amerykańską agencję kosmiczną NASA jest jedynym statkiem kosmicznym, który dotarła zarówno do Urana i Neptuna. Po zakończeniu eksploracji planet, głównym zadaniem misji jest badanie krańcowych obszarów heliosfery oraz pomiar właściwości fizycznych przestrzeni międzygwiezdnej. Przewiduje się, że zasilanie w energię elektryczną wystarczy do utrzymania funkcjonowania sondy i łączności z Ziemią do około 2025 roku.

1981 - Urodziła się Barbara Maciejczyk, stewardesa, pracownik 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego imienia Obrońców Warszawy. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za "wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu".

1981 - Zmarł Kazimierz Zembrzuski, inżynier mechanik, konstruktor; długoletni pedagog, profesor Politechniki Warszawskiej od 1936 roku, ekspert i konsultant przy Ministerstwie Komunikacji; członek PAN. Autor ekspertyz, opinii, prac naukowych i wielu publikacji. Był twórcą pierwszych w Polsce, zaprojektowanych całkowicie samodzielnie, parowozów. Jeden z jego projektów został wyróżniony złotym medalem na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 roku. Urodził się 18 kwietnia 1905 roku.

1982 - Zmarł Adam Kreczmar, poeta, dramaturg, autor piosenek, twórca kabaretowy, autor słuchowisk radiowych: "Wspomnienia prokuratora”, "Administrator”, "Okno na świat”, "Przygody Holmesa". Wraz z Jonaszem Koftą i Janem Pietrzakiem prowadził Kabaret pod Egidą. Urodził się 17 czerwca 1944 roku.

1982 - Zmarła Anna German (podawana także data 25.08), popularna piosenkarka i kompozytorka. Do jej największych przebojów należą: "Tańczące Eurydyki", "Człowieczy los", "Bal u Posejdona" i "Zakwitnę różą". Wydała 12 płyt w językach - polskim, rosyjskim i włoskim. W ostatnich latach życia komponowała psalmy kościelne. Po śmierci artystki, rosyjska astronom Tamara Smirnowa, po odkryciu niewielkiego asteroidu, krążącego między Marsem a Jowiszem, nazwała go Anna German. Urodziła się 14 lutego 1936 roku.

1988 - Zmarł Gustaw Heczko, pseudonim „Skorpion”, żołnierz broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, cichociemny. Jako młody chłopak nie otrzymał powołania do wojska w 1939 roku, po agresji Niemiec opuścił Polskę i przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do batalionu pancernego10 Brygady Kawalerii Pancernej. Później z tym batalionem znalazł się w Anglii, służył między innymi w 16 Brygadzie Pancernej. Odbył szkolenie podchorążych i zgłosił się do służby w kraju. Zrzucony w kwietniu 1944 roku, dostał się do Okręgu Nowogródzkiego AK. Po wojnie posługiwał się nazwiskiem Gustaw Kalinowski, został nauczycielem, później księgowym. Urodził się 19 maja 1920 roku.

1989 - Zmarł Irving Stone, amerykański pisarz, autor zbeletryzowanych biografii - artystów, pisarzy i uczonych. Bohaterami jego powieści byli - Vincent van Gogh - "Pasja życia”, Michał Anioł - "Udręka i ekstaza”, Abraham Lincoln - "Miłość jest wieczna” i Zygmunt Freud -"Bezmiar sławy”. Urodził się 14 lipca 1903 roku. 35. rocznica 1989 - Zmarła Wanda Żółkiewska, pisarka, autorka sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych - "Historia żółtej ciżemki”, a także książek dla dzieci i młodzieży: "Ślady rysich pazurów”, "Przyjaciele mojego dzieciństwa”, "Szabla z perłą”, "Sekrety Amelki” i "Czarodziej”. Urodziła się 10 stycznia 1912 roku. 35. rocznica

1991 - Polska uznała niepodległość Litwy. 11 marca 1990 roku Litwa ogłosiła deklarację niepodległości, na co stanowczo zareagował Związek Radziecki wprowadzając na ulice Wilna czołgi. W 1992 odbyły się pierwsze wolne wybory do Sejmu Republiki Litewskiej. W 1991 Litwa została członkiem ONZ, a od 2004 należy do NATO i Unii Europejskiej.

1991 - Linus Torvalds opublikował na grupie dyskusyjnej comp.os.minix informację o powstaniu nowego systemu operacyjnego Linux. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania - jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany. Od kwietnia 2017 roku Android, a tym samym Linux, oficjalnie jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Pierwsza wersja Linuxa została udostępniona publicznie 17 września 1991 dla architektury komputera PC.

1992 - Największy w powojennej historii Polski pożar lasu wybuchł koło Kuźni Raciborskiej. Spłonęło ponad dziewięć tysięcy hektarów na terenie dwóch ówczesnych województw - katowickiego i opolskiego. Zginęły trzy osoby - dwóch strażaków i kobieta potrącona przez wóz strażacki. Do szpitali trafiło 50 osób. Nie spłonęły żadne zabudowania. Akcja gaśnicza trwała do 30 sierpnia.

1992 - Premierzy Václav Klaus i Vladimír Mečiar podpisali w Brnie umowę o podziale Czechosłowacji od 1 stycznia 1993 roku. Rozmowy były kolejną turą w cyklu debat o nowej organizacji stosunków między Czechami a Słowakami, które toczyły się od 1990 roku. Miały one nietypowy charakter. Najistotniejsze decyzje zostały, bowiem podjęte w poufnej rozmowie przez dwóch polityków - nie powstał żaden protokolarny zapis ich rozmowy ani nikt nie był jej świadkiem.

1993 - Zmarł Zygmunt Konrad Nowakowski profesor nauk prawnych, cywilista. Podczas II wojny światowej walczył poza granicami kraju. Należał do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, Brał udział w obronie twierdzy Tobruk. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, dwoma Krzyżami Walecznych oraz innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi. Urodził się 19 lutego 1912 roku.

1995 - Zmarł John Brunner, brytyjski pisarz science fiction. Jego najbardziej znane powieści to "Wszyscy na Zanzibarze" z 1968, "The Jagged Orbit" z 1969 i "Ślepe stado" z 1972. Pierwsza z nich otrzymała Nagrodę Hugo za najlepszą powieść. W zapowiadającej nurt cyberpunkowy powieści "Na fali szoku" z 1975 roku użył terminu "robak komputerowy" - "computer worm". Urodził się 24 września 1934 roku.

1996 - Zmarł Czesław Zgorzelski, historyk literatury polskiej, znawca literatury romantycznej, edytor dzieł Adama Mickiewicza. Był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcą Uniwersytetu Wileńskiego. Urodził się 17 marca 1908 roku.

2000 - Zmarł Wojciech Żukrowski, pisarz, autor utworów o tematyce wojenno-okupacyjnej i współczesnej. Do najbardziej znanych należą: opowiadanie "Z kraju milczenia" oraz powieści - "Dni klęski" i "Kamienne tablice". Jest także autorem reportaży i szkiców z Wietnamu, Laosu i Indii. W czasie II wojny światowej działał w AK. Pracował też w kamieniołomach Solvay pod Krakowem. Tam zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą, utrzymywali kontakt aż do śmierci pisarza. Urodził się 14 kwietnia 1916 roku.

2000 - Zmarł Rudolf Gołębiowski, aktor Teatru Narodowego i Teatru Syrena w Warszawie, wystąpił w filmach: "Szkice węglem”, "Polskie drogi”, "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie...”, 'Miłość ci wszystko wybaczy”. Varsaviansita, kolekcjoner pamiątek życia kulturalnego, przede wszystkim teatralnego. Urodził się 4 stycznia 1919 roku.

2002 - Na dnie Bałtyku polscy nurkowie odkryli wrak zatopionego przez radziecki okręt podwodny w 1945 roku niemieckiego statku "Goya”. W swoim ostatnim rejsie statek płynął w konwoju okrętów wiozących niemieckich uciekinierów z Prus Wschodnich i Gdańska. 16 kwietnia 1945 u wybrzeży południowego cypla Mierzei Helskiej - po czterech godzinach od wyjścia z portu - został zaatakowany i uszkodzony przez radzieckie bombowce. Zginęło co najmniej sześć tysięcy osób. Odnaleziony w 58. rocznicę zatonięcia wrak był dobrym stanie, choć pokryty sieciami rybackimi. Wrak został uznany przez Polskę za mogiłę wojenną, w związku z czym zakazane jest nurkowanie na zatopiony statek i w promieniu 500 metrów od niego.

2005 - Zmarł Janusz Bąkowski, fotograf, grafik, malarz, rzeźbiarz, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, współtwórca Małej Galerii w Warszawie. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Urodził się 4 listopada 1922 roku.

2005 - W Gdańsku odbył się koncert Jean-Michela Jarre’a, upamiętniający 25. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Wraz z artystą i jego ekipą wystąpił Chór Uniwersytetu Gdańskiego i Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej. Wykonane zostały znane utwory Jarre’a, jak i nowe, skomponowane specjalnie na tę okazję, nazwane "Suitą Gdańską". Wykorzystano w niej fragmenty piosenki Jacka Kaczmarskiego, "Mury”. Koncert oglądało na żywo ponad 170 tysięcy osób.

2006 - "Przegląd Sportowy" opublikował tak zwaną Listę Fryzjera. Zawierała ona dossier 28 polskich I- i II-ligowych sędziów piłki nożnej, z którymi utrzymywać miał kontakty Ryszard F. pseudonim ."Fryzjer”, główny oskarżony w wielkim śledztwie dotyczącym korupcji w polskim futbolu. Zarówno Fryzjer jak i większość wymienionych arbitrów została skazanych za udział w ustawianiu meczów piłkarskich. Publikacja była nominowana do nagrody "Grand Press” miesięcznika "Press” za 2006 roku w kategorii news.

2007 - Zmarł Gaston Thorn, luksemburski polityk, premier Luksemburga w latach 70. Od 1981 do 1985 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Następnie był między innymi prezesem Ruchu Europejskiego i przewodniczącym Międzynarodówki Liberalnej. Urodził się 3 września 1928 roku.

2008 - Zmarł Mieczysław Klimowicz, historyk literatury, profesor i rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad 150 publikacji naukowych, poświęconych polskiemu Oświeceniu - "Prekursorzy Oświecenia”, "Początki teatru stanisławowskiego”. Urodził się 14 grudnia 1919 roku.

2011 - Zmarła Maria Ginter, pisarka, rzeźbiarka, malarka i sportsmenka. Uczestniczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej, powstaniec warszawski. Po wojnie, nie mogąc znaleźć pracy, została pierwszą w Polsce kobietą - zawodowym kierowcą ciężarówki. Była członkinią polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Europejskiej Unii Kobiet, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Urodziła się 23 listopada 1922 roku.

2011 - W Dęblinie otwarto Muzeum Sił Powietrznych. Najważniejszym jego zadaniem jest, obok gromadzenia i ochrony zabytków kultury narodowej związanych z dziejami oręża polskiego w odniesieniu do sił powietrznych, właściwe ich utrzymywanie oraz udostępnianie do celów naukowych, dydaktycznych i wychowawczych, tak aby służyły nauce oraz popularyzacji wiedzy o polskiej historii wojskowości. W dniu otwarcia Muzeum eksponowane było kilkadziesiąt samolotów, kilka śmigłowców, radary i rakiety przeciwlotnicze.

2011 - Zmarła Kazimiera Kijowska, dziennikarka. Była oficerem Armii Krajowej i uczestniczką opozycji demokratycznej w PRL. W stanie wojennym zaangażowała się w ruch pomocy humanitarnej koordynowany przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Warszawie. Pod pseudonimem "Jagoda Jędrychowska" opublikowała w "Kulturze Paryskiej” "Rozmowy niekontrolowane”. Wśród ukrytych pod literami greckiego alfabetu rozmówców autorki, znaleźli się Józef Tischner, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Olszewski i Stefan Bratkowski. Opublikowany po 1989 roku kolejny tom rozmów z działaczami emigracyjnymi nosił tytuł: "Widzieć Polskę z oddalenia". Urodziła się 4 marca 1926 roku.

2013 - Zmarł Józef Łukaszewicz, wybitny matematyk, uczeń Hugo Steinhausa, żołnierz 7. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, działacz opozycji antykomunistycznej. W PRL informacje na temat Józefa Łukaszewicza podlegały cenzurze. Urodził się 26 marca 1927 roku.

2015 - 27-letni James Holmes, który 20 lipca 2012 roku w kinie w Denver zastrzelił 12 i zranił 58 osób, został skazany na dożywocie bez możliwości ułaskawienia oraz na 3 318 lat więzienia. Strzelanina miała miejsce podczas premiery filmu "Mroczny rycerz powstaje".

2017 - Zmarł Grzegorz Miecugow, dziennikarz radiowy i telewizyjny, były dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia. Był związany z Trójką od lat 80., szefował audycji "Zapraszamy do Trójki", przez lata prowadził audycje popołudniowe. W 1989 roku przeszedł do Telewizji Polskiej, gdzie został prezenterem i wydawcą "Wiadomości". W 1997 roku przeniósł się do mediów komercyjnych. Pracował w prywatnej stacji telewizyjnej, prowadził program, w którym komentował bieżące wydarzenia polityczne i społeczne w kontakcie z widzami. Urodził się 22 listopada 1955 roku.

2017 - Zmarł Adam Wójcik, koszykarz, wielokrotny reprezentant Polski, czterokrotnie uczestniczył w turniejach finałowych mistrzostw Europy. Ośmiokrotny mistrz Polski, czternastokrotny medalista mistrzostw Polski, mistrz Belgii i dwukrotny medalista mistrzostw Belgii. W całej profesjonalnej karierze koszykarskiej rozegrał 1268 meczów. W sumie zdobył 17 718 punktów. Urodził się 20 kwietnia 1970 roku.

2018 - Zmarł Neil Simon, amerykański dramaturg i scenarzysta filmowy żydowskiego pochodzenia. Był jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów na świecie. Laureat Nagrody Pulitzera w 1991 roku. Napisał scenariusze do około 30 filmów. W komediach według jego scenariuszy grali między innymi: Walter Matthau, Jack Lemmon, Peter Sellers, Peter Falk, George Burns i Woody Allen. Urodził się 4 lipca 1927 roku.

2020 - Zmarł André-Paul Duchâteau, belgijski pisarz i dziennikarz, autor powieści kryminalnych, nowelista i scenarzysta komiksów. W latach 1976-1979 był redaktorem naczelnym magazynu komiksowego "Tintin”. W Polsce jest najbardziej znany, jako autor komiksowego cyklu "Yans", tworzonego we współpracy z polskimi rysownikami: Grzegorzem Rosińskim i Zbigniewem Kasprzakiem. Urodził się 8 maja 1925 roku.

2021 - Zmarł Franciszek Gąsior, piłkarz ręczny - zawodnik i trener. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich z Monachium w 1972 roku i zdobywca tytułu Mistrz Sportu w 1973 roku. Był doceniany jako zawodnik uniwersalny, dobrze grający na różnych pozycjach i precyzyjnie realizujący zadania taktyczne. Urodził się 21 kwietnia 1947 roku.

2022 - Zmarła w wieku 111 lat Wanda Szajowska z domu Zarzycka, pianistka i pedagog, absolwentka Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie, oraz magister historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczała w Eksperymentalnym Studium Muzycznym, otworzonym przez Krystynę Longchamps-Druszkiewicz. Urodziła się 12 lutego 1911 roku.

2023 - Na cmentarzu miejskim w Białymstoku spoczęły prochy generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, bohatera walk o wolność i niepodległość Polski. Przez pół wieku był pochowany w Anglii. Ludwik Kmicic-Skrzyński urodził się 26 sierpnia 1893 w Odessie, walczył w Legionach Polskich, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Przed II wojną światową przez 10 lat był związany z Białymstokiem. Dowodził Podlaską Brygadą Kawalerii, pełnił funkcję komendanta białostockiego garnizonu. Od października 1939 roku do końca wojny przebywał w niemieckiej niewoli. Potem wyjechał do Anglii. Zmarł 14 lutego 1972 roku w Manchesterze. 1. rocznica

2023 - Dwanaście medali - cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe - zdobyli reprezentanci Polski na XXXVII. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. W ich finale w ośmiu kategoriach zmierzyło blisko 400 osób z jedenastu krajów. Najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w kategorii uczniów szkół średnich, w której Polacy zajęli wszystkie miejsca na podium. Sukcesy odnieśli także reprezentujący Polskę uczniowie szkół podstawowych i dorośli. Finał zawodów nazywanych nieoficjalnymi mistrzostwami świata po raz pierwszy odbył się w Polsce. Zawody były rozgrywane na Politechnice Wrocławskiej. 1. rocznica

Zobacz także

2024-09-05, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 5 września - Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. » więcej 2024-09-04, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 4 września - W Polsce obchodzone jest wspomnienie 11 błogosławionych męczennic, sióstr nazaretanek z Nowogródka, zamordowanych przez hitlerowców 1 sierpnia… » więcej 2024-09-03, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 3 września - Święto Niepodległości Republiki San Marino. 3 września - Dzień Wieżowców. » więcej 2024-09-02, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 2 września - Międzynarodowy Dzień Sępa. 2 września - Światowy Dzień Brody. 2 września - Dzień Dużego Rozmiaru. » więcej 2024-09-01, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 1 września - Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony w Polsce, od 1997 roku. 1 września - Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej… » więcej 2024-08-31, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności, ustanowiony przez Sejm 27 lipca 2005 roku, dla upamiętnienia podpisania w 1980 roku porozumień gdańskich. Polskie… » więcej 2024-08-30, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 30 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. 30 sierpnia - Dzień Taksówkarza » więcej 2024-08-29, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 29 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych, proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. 29 sierpnia - Dzień Straży… » więcej 2024-08-28, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 28 sierpnia - Święto Lotnictwa Polskiego, obchodzone wspólnie przez lotnictwo cywilne, wojskowe oraz przemysł lotniczy, 1993 roku. Upamiętnia zwycięstwo… » więcej 2024-08-27, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 27 sierpnia - Święto narodowe Mołdawii, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1991 roku. 27 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Gier Ksi… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »