Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-07-23, 01:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

23 lipca - Święto Świętej Brygidy Szwedzkiej, patronki Europy.

23 lipca - W Kościele katolickim trwa 25. Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztofa (21 lipca - 28 lipca). Modlitwa o bezpieczeństwo na drodze jest połączona z misyjną Akcją św. Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.
1373 - Zmarła Święta Brygida, szwedzka zakonnica, teolog, pisarka, założycielka Zakonu Najświętszego Zbawiciela. Obecnie patronka pielgrzymów i współpatronka Europy. Jej działalność publiczna i przepowiednie sprawiły, że miała ogromny autorytet wśród władców europejskich. Pisała do nich listy, aby skłonić ich do nawrócenia i wsłuchania się w wolę Bożą i budowania państw na chrześcijańskich zasadach. Swoje wizje uwieczniła w "Księdze objawień”, w której spisała przyszłe losy Kościoła, papieży, narodów, wybitnych osobistości jej czasów. Proces kanonizacji Brygidy rozpoczął się w 1377 i zakończył ogłoszeniem jej świętą w 1391 przez papieża Bonifacego IX. Urodziła się w 1303 roku.

1422 - Władysław Jagiełło wydał w Czerwińsku przywilej dla szlachty. Król zobowiązał się nie konfiskować dóbr szlacheckich bez wyroku sądowego oraz przyznał szlachcie przywileje ekonomiczne.

1683 - Położenie kamienia węgielnego pod kościół Przemienienia Pańskiego przy ulicy Miodowej w Warszawie. Świątynia powstała wraz z klasztorem w latach 1683-1694 z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego, jako wotum dziękczynne za zwycięstwa w bitwach z Turkami pod Chocimiem i pod Wiedniem. W czerwcu 1983 roku w czasie swojej drugiej podróży do Polski kościół odwiedził Jan Paweł II. Papież pomodlił się przed Najświętszym Sakramentem oraz przy urnie z sercem Jana III Sobieskiego w Kaplicy Królewskiej.

1757 - Zmarł Domenico Scarlatti, włoski kompozytor okresu baroku, organista i klawesynista. Był kapelmistrzem w teatrze dworskim polskiej królowej Marii Kazimiery, króla Portugalii oraz przez 25 lat na dworze królewskim w Madrycie. Autor oper, utworów organowych i pieśni oraz ponad 550 krótkich utworów klawesynowych. Urodził się 26 października 1685 roku.

1775 - Urodził się Étienne Malus, francuski inżynier wojskowy, badacz zjawisk optycznych, członek Francuskiej Akademii Nauk. Jego zasługą dla fizyki było odkrycie polaryzacji światła przy odbiciu. Jest również autorem prawa noszącego jego imię. Zmarł 24 lutego 1812 roku.

1792 - Stanisław August Poniatowski przystąpił do Konfederacji Targowickiej, spisku magnatów zawiązanego, by obalić Konstytucję 3 maja. Konfederacja targowicka zaprowadziła w Rzeczypospolitej rządy terroru - przy pomocy wojska rosyjskiego dokonywała licznych grabieży i kontrybucji dóbr patriotów. Zrujnowany kraj był dodatkowo obciążony skutkami finansowymi pobytu stutysięcznej rosyjskiej armii okupacyjnej. Miarą upadku targowiczan było uroczyste poselstwo przywódców konfederackich 14 listopada 1792 roku, do carycy Katarzyny II, którzy podziękowali jej za "przywrócenie wolności i ustroju republikańskiego w Polsce".

1829 - Zmarł Wojciech Bogusławski, aktor, reżyser, dramatopisarz, założyciel pierwszej szkoły dramatycznej w Warszawie. Jest nazywany ojcem teatru polskiego. Jego opera "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" była wystawiana w przededniu powstania kościuszkowskiego. Urodził się 9 kwietnia 1757 roku. 195. rocznica

1842 - Urodził się Henryk Jordan, lekarz, propagator wychowania fizycznego młodzieży i gier sportowych. Znany głównie z zakładania ogrodów zabaw dla dzieci, tak zwanych ogrodów jordanowskich. Zmarł 18 maja 1907 roku.

1883 - Urodził się Włodzimierz Stożek, matematyk, przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, profesor Politechniki Lwowskiej. Zajmował się między innymi teorią potencjału logarytmicznego i newtonowskiego. Zginął w grupie zamordowanych przez Niemców profesorów lwowskich, w nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku.

1886 - Urodził się Władysław Szafer, botanik, dyrektor krakowskiego Ogrodu Botanicznego, wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był twórcą polskiej szkoły paleobotanicznej, współtwórcą polskich parków narodowych, inicjatorem odtworzenia populacji żubra w Puszczy Białowieskiej. Zajmował się badaniami z zakresu anatomii i geografii roślin, paleobotaniki i fitosocjologii. Autor ponad 650 publikacji, poświęconych ochronie przyrody. Jeden z założycieli Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Zmarł 16 listopada 1970 roku.

1888 - Urodził się Raymond Chandler, amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych, mistrz czarnego kryminału, twórca słynnej postaci prywatnego detektywa Philipa Marlowe’a. Do jego najbardziej znanych powieści należą: "Żegnaj, laleczko”, "Tajemnica jeziora” oraz "Długie pożegnanie”. Wiele jego utworów zaadaptowano na potrzeby filmu. Pracował też, jako scenarzysta. Zmarł 26 marca 1959 roku.

1892 - Urodził się Haile Selasje, ostatni cesarz Etiopii w latach 1930-1936 i 1941-1974. W 1923 roku przyłączył kraj do Ligi Narodów i zakazał niewolnictwa. W 1931 ogłosił pierwszą w historii Etiopii konstytucję, przekształcając kraj w monarchię konstytucyjną. Pucz wojskowy 1974 roku odebrał cesarzowi władzę. Zmarł 27 sierpnia 1975. Według komunikatów prasowych nowego rządu wojskowego stało się to na skutek nieudanej operacji prostaty. Jednakże wielu historyków na podstawie zeznań naocznych świadków twierdzi, że cesarz został zamordowany.

1916 - Zmarł William Ramsay, brytyjski chemik, odkrywca czterech szlachetnych gazów - neonu, argonu, kryptonu i ksenonu. Za odkrycie tych gazów i ustalenie ich miejsca w układzie okresowym otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w roku 1904. Urodził się 2 października 1852 roku.

1920 - Urodziła się Amalia Rodrigues, portugalska pieśniarka fado, powszechnie uważana za najwybitniejszą reprezentantkę tego gatunku. Wielokrotnie występowała za granicą - do najważniejszych jej koncertów zalicza się występy w Paryżu, Londynie i Rzymie. Ważny dla jej popularności na świecie był udział w 1950 roku w koncertach związanych z planem Marshalla, gdzie z każdego kraju będącego jego beneficjentem wystąpił jeden artysta, artystka lub zespół. Chętnie występowała wspólnie ze śpiewakami operowymi. W 2008 miał premierę biograficzny film o jej życiu "Amalia. Królowa Fado”. Zmarła 6 października 1999 roku.

1921 - Urodził się Marek Domański, prozaik, autor sztuk scenicznych. Autor powieści: "Dom nad jeziorem", "Klipsy z Niebieskich Migdałów", "Porządek rzeczy", oraz sztuk - "Kobieta w trudnej sytuacji" i "Ktoś nowy". Zmarł w 2002 roku.

1922 - Urodził się Damiano Damiani, włoski reżyser i scenarzysta filmowy, autor i twórca dramatów psychologicznych i obyczajowych często nawiązujących do tematu mafii sycylijskiej. Twórca popularnego serialu, znanego również polskim widzom "Ośmiornica", z Michelem Placido w roli komisarza Corrado Cattaniego. Zmarł 7 marca 2013 roku.

1923 - Urodził się Józef Werle, fizyk, profesor Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Prowadził prace badawcze dotyczące mezonowej teorii sił jądrowych i tak zwanych potencjałów ekwiwalentnych. Autor prac "Termodynamika fenomenologiczna” i "Rozwój i perspektywy fizyki”. Zmarł 4 maja 1998 roku.

1930 - Urodziła się Maria Orwid, lekarz psychiatra, pracownik naukowy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była pionierem psychiatrii rodziny i terapii rodzinnej w Polsce. Inicjatorka projektu terapeutycznego dla Dzieci Holocaustu i Drugiego Pokolenia. Utworzyła pierwszą w Polsce Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie. Autorka pracy "Psychiatria dzieci i młodzieży”. Pochodziła z rodziny żydowskiej. Podczas II wojny światowej, po ucieczce z przemyskiego getta, była ukrywana wraz z matką w polskim domu. Liczna część jej rodziny zginęła w niemieckich obozach zagłady. Zmarła 9 lutego 2009 roku.

1943 - Niemcy zlikwidowali obóz pracy dla Żydów w Hłuboczku Wielkim w dawnym województwie tarnopolskim, zabijając 640 więźniów.

1944 - Wyzwolono niemiecki obóz koncentracyjny w Majdanku, w południowo-wschodniej części Lublina. W chwili wyzwolenia przebywało w nim około tysiąca więźniów, wśród nich żołnierze Armii Krajowej. Szacuje się, że przez obóz przeszło około 150 tysięcy osób, kilkudziesięciu narodowości. Wśród osadzonych najwięcej było Żydów i Polaków. W obozie zamordowano 78 tysięcy osób, wśród nich 59 tysięcy Żydów. 80. rocznica

1951 - W Warszawie zakończył się proces Juergena Stroopa, niemieckiego nazisty kierującego likwidacją getta warszawskiego. Skazany na śmierć, przed procesem był przetrzymywany w jednej celi z oficerem Armii Krajowej Kazimierzem Moczarskim, który napisał o tym książkę "Rozmowy z katem". Wyrok na Stroopie wykonano 6 marca 1952 roku.

1951 - Zmarł Philippe Petain, marszałek Francji, polityk. W 1916 roku wsławił się bohaterską obroną fortu Verdun. W latach 1917-18 był naczelnym wodzem armii francuskiej. Podczas II wojny światowej stał na czele rządu Vichy, współpracującego z Niemcami. Po wyzwoleniu - skazany na śmierć. Ze względu na zasługi w I wojnie światowej i podeszły wiek, wyrok zamieniono mu na dożywotnie więzienie. Urodził się 24 kwietnia 1856 roku.

1953 - W Otwocku urodził się Kamil Sipowicz, filozof, publicysta, poeta, rzeźbiarz, malarz. Od 1975 do 2003 współpracował z grupą Maanam, jako plastyk, autor tekstów i wydawca. W 1991 roku założył wytwórnię fonograficzną Kamiling Co. Po śmierci żony, wokalistki Maanamu - Kory zajął się jej upamiętnieniem. 17 grudnia 2018, na warszawskich Bielanach, odsłonił neon "Miłość to wieczna tęsknota".

1957 - Zmarł Giuseppe Tomasi di Lampedusa, włoski pisarz. Autor wydanej pośmiertnie głośnej powieści psychologicznej "Lampart", ukazującej zmierzch arystokracji włoskiej na tle przemian historycznych w okresie walki o zjednoczenie Włoch. Giuseppe Tomasi di Lampedusa pisał także opowiadania oraz eseje poświęcone literaturze Stendhala i Szekspira. Urodził się 23 grudnia 1896 roku.

1961 - Zmarł Józef Andrzej Teslar, pisarz, tłumacz, autor zbiorów poetyckich: "Gawędy duszy”, "Dla ciebie”, "Metamorfozy”, wspomnień - "Szlakiem bojowym Legionów”, opracowań - "Literatura polska Złotego Wieku”. Przetłumaczył na język francuski powieść "Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Od 1922 przebywał w Paryżu, gdzie prowadził Księgarnię Polską. Urodził się 30 listopada 1889 roku.

1965 - Urodził się Slash, właściwe nazwisko Saul Hudson, angielski muzyk rockowy, gitarzysta Guns’N Roses. W latach 2003-2008 grał z grupą "Velvet Revolver”. W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 15. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu "Guitar World".

1966 - Zmarł Montgomery Clift, amerykański aktor filmowy i teatralny, występował na scenach teatrów nowojorskich. Znany głównie z ról filmowych w dramatach wojennych: "Młode lwy”, "Wyrok w Norymberdze”, a także westernach: "Dzika rzeka”, "Skłóceni z życiem”, "Rzeka czerwona”. Urodził się 17 października 1920 roku.

1967 - Urodził się Philip Seymour Hoffman, amerykański aktor znany z filmów: "Kiedy mężczyzna kocha kobietę", "Sydney", "Zapach kobiety", "Wzgórza nadziei”, "Hazardzista” oraz "Idy marcowe”. Za rolę w filmie "Capote” otrzymał w 2005 Oscara. Zmarł 2 lutego 2014 roku.

1968 - Zmarł Henry Hallett Dale, angielski fizjolog i biochemik, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego. W działalności naukowej zajmował się badaniami nad działaniem acetylocholiny, adrenaliny i histaminy. Stworzył podział układu nerwowego na współczulny i przywspółczulny. Laureat Nagrody Nobla w 1936 roku, w dziedzinie medycyny, za badania wyjaśniające chemiczną naturę przewodzenia impulsów nerwowych. Urodził się 9 czerwca 1875 roku.

1968 - Pierwsze w historii i jedyne udane porwanie izraelskiego samolotu. Trzech arabskich terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, spodziewając się, że na pokładzie będzie ówczesny ambasador Izraela w USA Icchak Rabin, uprowadziło lecący z Rzymu do Tel Awiwu samolot linii El Al z 10 członkami załogi i 28 pasażerami. Maszyna została skierowana do Algierii, gdzie po 40 dniach terroryści zwolnili wszystkich zakładników.

1973 - Należący do Japan Airlines Boeing 747, lecący z Amsterdamu do Anchorage na Alasce, został porwany krótko po starcie przez czterech mężczyzn i kobietę. Przypadkowa detonacja ładunków wybuchowych zabiła napastniczkę, a samolot wylądował w Dubaju, skąd później wystartował do Damaszku, a następnie do libijskiego miasta Bengazi, gdzie pasażerowie i załoga zostali wypuszczeni, a samolot wysadzony w powietrze.

1978 - Zmarł Jerzy Duszyński, aktor teatralny i filmowy. Był najpopularniejszym amantem filmowym w pierwszych powojennych latach. Zagrał w filmach "Zakazane piosenki”, "Skarb”, "Cafe pod Minogą”, "Mąż swojej żony”, "Awantura o Basię”. Jego ostatnią wielką rolą filmową była postać Józefa Piłsudskiego w obrazie "Śmierć prezydenta" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1978. W 2005 roku ukazała się książka biograficzna "Jerzy Duszyński: Sława i przemijanie" Marka Gałęzowskiego. Jerzy Duszyński urodził się 15 maja 1917 roku.

1979 - Zmarł Joseph Kessel, francuski dziennikarz i pisarz, związany między innymi z "La Liberté" i "Figaro". Uczestnik I i II wojny światowej oraz francuskiego ruchu oporu. Autor około 80 powieści, z których wiele zostało zekranizowanych: "Piękność dnia”, ”Lew”, "Nieznajoma z Sans-Souci”. Członek Akademii Francuskiej. Od 1991 roku we Francji jest przyznawana literacka nagroda jego imienia Prix Joseph-Kessel. Urodził się 10 lutego 1898 roku. 45. rocznica

1983 - Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka, jako pierwsi Polacy, zdobyli szczyt Gaszerbrum I (8068 metrów nad poziomem morza), leżący w paśmie Karakorum - gór na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin.

1983 - Piloci kanadyjskiego Boeinga 767, nazwanego później "szybowcem z Gimli”, po zgaśnięciu silników na wysokości 8500 metrów sprowadzili bezpiecznie maszynę lotem ślizgowym na ziemię. Na pokładzie znajdowało się niemal 70 osób. Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi przeżyli i bezpiecznie ewakuowali się z samolotu. 10 osób doznało nieznacznych obrażeń podczas opuszczania maszyny.

2003 - Sejm RP przyjął ustawę o ochronie i opiece nad zabytkami. Zgodnie z ustawą istnieje pięć form ochrony zabytków: wpis do rejestru zabytków, wpis na Listę Skarbów Dziedzictwa, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego oraz ustalenie wymogów ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji lokalizacyjnej.

2006 - Zmarła Ewa Sałacka, aktorka, zagrała w filmach: "Tragarz puchu", "Och, Karol", "Sztuka kochania, "Druga strona Venus", "Klątwa Doliny Węży”, "Klasa na obcasach”, a także w serialu telewizyjnym "Tygrysy Europy". Aktorka zmarła w następstwie wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu osy. Urodziła się 3 maja 1957 roku.

2011 - Zmarła Amy Winehouse, angielska wokalistka soul, jazz i R&B oraz autorka tekstów piosenek. Popularność zyskała wydanym w 2006 roku albumem "Back to Black”, na którym znalazł się kultowy utwór "Rehab”. W 2008 roku artystka otrzymała pięć Nagród Grammy. Urodziła się 14 września 1983 roku.

2012 - Zmarła Sally Ride, amerykańska astronautka, pierwsza Amerykanka w przestrzeni kosmicznej. W 1983 roku odbyła lot na pokładzie wahadłowca Challenger. Rok później po raz drugi poleciała w kosmos. Urodziła się 26 maja 1951 roku.

2013 - W Polsce telewizja cyfrowa stała się faktem. Zakończył się proces przechodzenia z sygnału analogowego na cyfrowy.

2016 - Zmarła Małgorzata Bartyzel, dziennikarka, teatrolog, animator kultury, polityk, posłanka na Sejm V kadencji. Działaczka opozycyjna w okresie PRL między innymi w 1979 uczestniczyła w powstaniu Ruchu Młodej Polski, później działała w NSZZ "Solidarność”, w zarządzie Regionu Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność”, w redakcji "Solidarności Ziemi Łódzkiej”, prowadziła też łódzkie Biuro Informacji Prasowej Solidarności. Była prześladowana przez SB a po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana. Po przemianach ustrojowych pracowała w prasie łódzkiej, między innymi, jako redaktor naczelna pisma "Nowy świat", "Ty i szkoła". Udzielała się także, jako polityk i samorządowiec. Urodziła się 12 listopada 1955 roku.

2019 - Zmarła Barbara Zworska-Raziuk, artystka, plastyczka, profesor doktor habilitowana sztuk plastycznych, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzyła kompozycje ze szkła i ceramiki, mające cechy rzeźb i obiektów optycznych. Za swoją twórczość otrzymała brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Urodziła się 10 listopada 1959 roku. 5. rocznica

2021 - Zmarł Andrzej Biernacki, krytyk literacki, felietonista, nauczyciel akademicki, badacz i historyk literatury współczesnej, posługujący się pseudonimami artystycznymi: "abe", "an", "Idem" i "ABAD" (wspólnie z Andrzejem Doboszem). Już w czasie studiów współpracował z miesięcznikiem "Twórczość”, gdzie publikował artykuły, recenzje literackie, przekłady literatury pięknej. Publikował teksty na temat historii literatury, wydał także biogramy literatów. Był profesorem i wykładowcą Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej imienia Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Urodził 13 września 1931 roku.

2022 - Zmarła Barbara Martynowicz, aktorka teatralna i filmowa. Na scenie debiutowała w 1953 roku. Podczas kariery scenicznej grała między innymi w teatrach w Zielonej Górze, Kaliszu, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie i w Lublinie. W Warszawskiej Operze Kameralnej była asystentem reżysera. W 1985 roku stworzyła jedyną kreację filmową w karierze, występując w filmie "Rajska jabłoń" w reżyserii Barbary Sass. Urodziła się 9 września 1929 roku.

2022 - Zmarł Bob Rafelson, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jest uważany za jedną z kluczowych postaci w tworzeniu ruchu Nowego Hollywood w latach 70. Nominowany do Oscara w dwóch kategoriach - najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny filmu "Pięć łatwych utworów" z Jackiem Nicholsonem. Urodził się 21 lutego 1933 roku.

2023 - W nocy z 22 na 23 lipca Rosjanie dokonali ostrzału rakietowego historycznej części Odessy wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uszkodzonych zostało 25 zabytkowych budowli w tym Sobór Przemienienia Pańskiego. 1. rocznica

2023 - Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie koło Zielonej Góry w województwie lubuskim. Z ogniem, który pojawił się dzień wcześniej w hali z odpadami chemicznymi, około 200 strażaków walczyło całą noc. W hali magazynowane były materiały laboratoryjne i ropopochodne, lakiery i inne substancje toksyczne. 1. rocznica

2023 - Polskie Radio poinformowało, że z cmentarza w Lewaszowie, w rejonie Petersburga zniknął pomnik poświęcony Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni. Informację potwierdził Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski. To kolejne miejsce w Rosji, poświęcone martyrologii narodu polskiego, w którym nie ma już informacji o zbrodniach popełnionych na Polakach przez stalinowski reżim. Upamiętnienia zniknęły między innymi z Muzeum w Katyniu, kilku ośrodków syberyjskich, w tym z cmentarza Piwowarycha w Irkucku. 1. rocznica

2023 - kompozytor i multiinstrumentalista Romuald Lipko otrzymał pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Kazimierza Dolnego. Radni przypomnieli w uchwale, że współzałożyciel Budki Suflera często je odwiedzał Kazimierz Dolny, miał w nim swój dom. 1. rocznica

Zobacz także

2024-09-04, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 4 września - W Polsce obchodzone jest wspomnienie 11 błogosławionych męczennic, sióstr nazaretanek z Nowogródka, zamordowanych przez hitlerowców 1 sierpnia… » więcej 2024-09-03, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 3 września - Święto Niepodległości Republiki San Marino. 3 września - Dzień Wieżowców. » więcej 2024-09-02, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 2 września - Międzynarodowy Dzień Sępa. 2 września - Światowy Dzień Brody. 2 września - Dzień Dużego Rozmiaru. » więcej 2024-09-01, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 1 września - Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony w Polsce, od 1997 roku. 1 września - Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej… » więcej 2024-08-31, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności, ustanowiony przez Sejm 27 lipca 2005 roku, dla upamiętnienia podpisania w 1980 roku porozumień gdańskich. Polskie… » więcej 2024-08-30, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 30 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. 30 sierpnia - Dzień Taksówkarza » więcej 2024-08-29, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 29 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych, proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. 29 sierpnia - Dzień Straży… » więcej 2024-08-28, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 28 sierpnia - Święto Lotnictwa Polskiego, obchodzone wspólnie przez lotnictwo cywilne, wojskowe oraz przemysł lotniczy, 1993 roku. Upamiętnia zwycięstwo… » więcej 2024-08-27, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 27 sierpnia - Święto narodowe Mołdawii, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1991 roku. 27 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Gier Ksi… » więcej 2024-08-26, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 26 sierpnia - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, obchodzona przez Kościół katolicki w Polsce. Święto zostało ustanowione w 1904 roku… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »