Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-05-04, 07:00 Autor: IAR/B.Falkowska/dok.

Kartka z kalendarza

4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka, przypadający w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
1505 - (Podawana jest również data 5 maja.) Zmarł Władysław z Gielniowa, bernardyn, pierwszy znany poeta-pieśniarz piszący po polsku. Autor pieśni religijnych i poematów opartych na biblii, takich jak: „Pieśń o Bożym umęczeniu” i "Żółtarz Jezusów, czyli piętnaście rozmyślań o Bożym umęczeniu”. Został beatyfikowany w 1753 roku. Urodził się około 1440 roku.

1623 - Zmarł Asprillo Pacelli, kompozytor i dyrygent, od 1602 roku kapelmistrz muzyków króla Zygmunta III Wazy. Autor motetów, psalmów, madrygałów i utworów religijnych. Urodził się w 1570 roku.

1762 - Urodził się Karol Otto Kniaziewicz, generał dywizji Wojsk Polskich, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, jeden z dowódców Legionów Polskich, działacz emigracyjny i autorytet moralny Wielkiej Emigracji. Był twórcą i dowódcą Legii Naddunajskiej. Brał udział w kampanii napoleońskiej. Zmarł 9 maja 1842 roku.

1772 - Urodził się Friedrich Arnold Brockhaus, niemiecki księgarz, twórca firmy wydawniczej Brockhaus. Wydawca encyklopedii "Brockhaus Enzyklopädie", a także 81-tomowej "Biblioteki Pisarzy Polskich”. Zmarł 20 sierpnia 1823 roku.

1776 - Urodził się Johann Friedrich Herbart, niemiecki pedagog, psycholog i filozof. Jako pierwszy zainteresował się pedagogiką, jako nauką. Napisał między innymi pracę "Wykłady pedagogiczne w zarysie". Zmarł 14 sierpnia 1841 roku.

1780 - W południowoangielskim Epsom po raz pierwszy rozegrano słynne derby, czyli tradycyjne wyścigi konne. Pierwszy na metę przybiegł Diomed Sir Thomasa Charlesa Bunbury'ego, pod dżokejem Samem Arnullem.

1817 - Urodził się Florian Ceynowa, kaszubski działacz społeczny i narodowy, pisarz, publicysta, wydawca, badacz folkloru i języka kaszubskiego, był twórcą pisowni kaszubskiej i pierwszych kaszubskich utworów literackich, a także lekarzem. W latach 60. XIX wieku wydał kilka śpiewników, katechizm luterański, porady lekarskie oraz napisaną po niemiecku gramatykę języka kaszubskiego. Zmarł 26 marca 1831 roku.

1824 - Zmarł Jan Siestrzyński, lekarz, litograf i pedagog, nauczyciel w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. Wspólnie z Aleksandrem Chodkiewiczem zastosował po raz pierwszy w kraju technikę litograficzną. Utworzył w Warszawie pierwszy w Polsce warsztat litograficzny. Opublikował pracę "O litografii”. Urodził się 24 sierpnia 1788 roku. 200 rocznica

1825 - Urodził się Thomas Huxley, angielski zoolog, paleontolog, fizjolog i filozof, obrońca i propagator teorii Darwina, pionier kierunku ewolucyjnego w naukach zoologicznych, autor genealogii konia oraz teorii pochodzenia ptaków od gadów kopalnych i płazów od ryb. Napisał pracę "Stanowisko człowieka w przyrodzie”. Zmarł 29 czerwca 1895 roku.

1863 - Urodził się Edmund Osterloff, fotograf, pionier i współtwórca polskiej fotografii artystycznej. Od 1931 roku należał do Fotoklubu Polskiego, zrzeszającego artystów uprawiających fotografię, jako autonomiczną sztukę. Tworzył pod wpływem malarstwa pejzażowego Milleta, Chełmońskiego i Ruszczyca. Większość jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zmarł 21 czerwca 1938 roku.

1863 - Powstanie Styczniowe: w nocy z 4 na 5 maja oddział Ignacego Mystkowskiego urządził pod Stokiem na Mazowszu zasadzkę na wojska rosyjskie, odnosząc jedno z największych polskich zwycięstw podczas tego powstania. W walce rozbito kolumnę carską księcia Tichomirowa i Konstantego Rynarzewskiego, wzięto jeńców, zdobyto broń i sprzęt taborowy.

1887 - Śmiercią samobójczą zmarł we Florencji Julian Konstanty Ordon, oficer wojska polskiego, powstaniec listopadowy, ewangelik. Był dowódcą reduty numer 54 w Warszawie, znanej, jako reduta Ordona, w czasie powstania listopadowego. Jego imieniem nazwano ulicę na warszawskiej Woli. Urodził się 15 października 1810 roku.

1888 - Urodził się Witold Kapciuk, kapitan artylerii Wojska Polskiego, zamordowany w Katyniu między 4 a 7 kwietnia 1940 roku.

1898 - Urodziła się Halina Górska, pisarka, działaczka społeczno-oświatowa, autorka audycji radiowych dla dzieci i młodzieży oraz powieści: "Druga brama”, "Chłopcy z ulic miasta”, "Ślepe tory”. Zginęła rozstrzelana przez hitlerowców, 4 czerwca 1942 roku.

1901 - (Podawana jest również data 4 czerwca 1901 roku.) Urodził się Jerzy Bajan, pilot myśliwski i sportowy, twórca akrobacji sportowej w Polsce, zdobywca pierwszego miejsca w zawodach lotniczych w Zurichu, w 1932 roku. Podczas II wojny światowej dowodził polskimi dywizjonami myśliwskimi w Wielkiej Brytanii, po wojnie pozostał na emigracji. Zmarł w Londynie, 27 czerwca 1967 roku.

1910 - Urodził się Jerzy Waldorff, publicysta, krytyk muzyczny, działacz społeczny, inicjator społecznej zbiórki pieniędzy na odnowę warszawskich Starych Powązek. Zmarł 29 grudnia 1999 roku

1912 - W katastrofie kolejowej w okolicach wsi Marianka w dzisiejszym województwie lubuskim zginęły 24 osoby, a 16 zostało rannych.

1915 - Urodził się Florian Marciniak, prawnik, harcmistrz, instruktor harcerski, współzałożyciel i pierwszy naczelnik Szarych Szeregów, aresztowany przez Gestapo w maju 1943 roku. Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen, 20 lutego 1944.

1918 - Urodził się Adam Hoffmann, malarz, rysownik, grafik, ilustrator książek. Uczestniczył we wszystkich ważniejszych wystawach zbiorowych w Polsce oraz miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. W latach 50. projektował plakaty dla Teatru Groteska w Krakowie, autor prac krytyczno-teoretycznych z zakresu wychowania przez sztukę i pedagogiki artystycznej. Uczestniczył w pracach nielegalnego teatru eksperymentalnego Tadeusza Kantora. Zmarł 3 marca 2001 roku.

1918 - Francuski marszałek Ferdinand Foch został naczelnym wodzem sił Ententy na wszystkich frontach. Jako naczelny wódz wszystkich sił Sprzymierzonych na froncie zachodnim podpisał rozejm w Compiegne kończący działania wojenne z Niemcami 11 listopada 1918 roku. Gdy zawarto traktat wersalski wypowiedział się o nim następująco: "To nie pokój, lecz zawieszenie broni na dwadzieścia lat". Był nieprzejednanym wrogiem Niemiec, dążył do ostatecznego ich zniszczenia. Planował wspólne uderzenie z Polską na Niemcy, które miało polegać na "przecięciu" Niemiec na pół, a potem osobnym pacyfikowaniu części północnej i południowej. Znany był, jako przyjaciel Polski. Swą zdecydowaną postawą wymusił na rządzie niemieckim przerwanie kontrofensywy przeciwko powstańcom wielkopolskim.

1920 - Urodził się Tadeusz Kwiatkowski, pisarz, satyryk i scenarzysta, autor powieści sensacyjnych oraz dla dzieci i młodzieży. Animator życia kulturalnego, współpracownik teatrów Tadeusza Kantora i Mieczysława Kotlarczyka, kierownik literacki teatrów - Groteska i Słowackiego, współtwórca kabaretu w Jamie Michalika. Zmarł 7 marca 2007 roku.

1924 - W Paryżu rozpoczęły się VIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Po raz pierwszy w historii wzięła udział w tych zawodach reprezentacja Polski, licząca 81sportowców, których wyjazd ufundowano głównie ze zbiórki publicznej. W gronie Polaków była jedna kobieta - szpadzistka Wanda Dubieńska. Polacy wzięli udział w 10 dyscyplinach sportu: boksie, jeździectwie, kolarstwie, lekkiej atletyce, szermierce i żeglarstwie. 100 rocznica

1925 - Zmarł Giovanni Battista Grassi, włoski zoolog, specjalista anatomii porównawczej, ustalił między innymi, że przenosicielami malarii są komary. Urodził się 27 marca 1854 roku.

1929 - Urodziła się Audrey Hepburn, właściwe nazwisko Edda Kathleen van Heemstra Hepburn-Ruston, amerykańska aktorka filmowa, znana między innymi z obrazów: "Wojna i pokój", "Historia zakonnicy", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Doczekać zmroku", "My Fair Lady”, "Dwoje na drodze”. Za rolę w "Rzymskich wakacjach" w 1953 roku otrzymała Oscara. W 1992, za działalność humanitarną, jako ambasador UNICEF, otrzymała Prezydencki Medal Wolności. Zmarła 20 stycznia 1993 roku. 95 rocznica

1934 - Urodziła się Tatiana Samojłowa, rosyjska aktorka. Sławę przyniosła jej rola w filmie "Lecą żurawie” z 1957 roku. Otrzymała za nią nagrodę specjalną w Cannes. Wystąpiła też w obrazach: "Niewysłany list”, "Anna Karenina”, "Moskiewska saga”, "Miasto na Kaukazie”. Zmarła 4 maja 2014. 90 rocznica

1938 - W więziennym szpitalu zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki publicysta, działacz pacyfistyczny, sekretarz Niemieckiej Ligi Pokoju. W 1935 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Po powołaniu Adolfa Hitlera na urząd Kanclerza Rzeszy w 1933 i przejęciu władzy przez NSDAP, w konsekwencji wydanego po pożarze Reichstagu dekretu o stanie wyjątkowym i zawieszeniu swobód obywatelskich, został aresztowany i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym. Uwięziony był aż do śmierci. Urodził się 3 października 1889 roku.

1938 - Urodził się Adam Skorupka, kontrabasista jazzowy, pianista i aranżer. Grał między innymi w zespołach New Orleans Stompers, Trio Krzysztofa Komedy i Jazz Rockers. Kompozytor utworów instrumentalnych i piosenek dla wielu polskich piosenkarzy, a także do filmu "Hallo szpicbródka”. Na przełomie lat 60. i 70. współpracował z Włodzimierzem Kruszyńskim, muzykiem i klarnecistą jazzowym, wspólnie komponując, aranżując i nagrywając piosenki dla radia i telewizji. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1938 - Urodziła się Hanna Stankówna, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie. Występowała również w filmach: "Kariera Nikodema Dyzmy”, "Seksmisja”, "Trędowata”, "Panna z mokrą głową”, "Więzy krwi”, "Parę osób, mały czas”, a także w serialach telewizyjnych: "Na Wspólnej”, "Barwy szczęścia”. Wystąpiła w 180 słuchowiskach Teatru Polskiego Radia oraz w radiowej powieści "W Jezioranach". Zmarła 14 grudnia 2020 roku.

1939 - Urodził się Amos Oz, izraelski pisarz, nowelista i eseista, tworzący w języku hebrajskim. Napisał między innymi powieści: "Mój Anioł", "Czarna skrzynka", "Poznać kobietę", "Aż do śmierci”, "Opowieść o miłości i mroku”, "Rytm życia i śmierci”. Zmarł 28 grudnia 2018 roku. 85 rocznica

1940 - Polski okręt wojenny ORP "Grom", zbombardowany przez niemieckie samoloty, zatonął pod Narwikiem.

1942 - Na Morzu Koralowym rozpoczęła się bitwa powietrzno-morska między połączonymi flotami Stanów Zjednoczonych i Australii a Japońską Cesarską Marynarką Wojenną. Trwała do 8 maja. Biorąc pod uwagę straty w okrętach, zwycięstwo odniosła strona japońska, jednak w rzeczywistości bitwa stała się strategicznym sukcesem aliantów. Ekspansja Japonii w rejonie Pacyfiku została pierwszy raz zahamowana, a japońskie lotniskowce "Shokaku” i "Zuikaku” nie mogły wziąć udziału w bitwie o Midway, która miała miejsce w następnym miesiącu.

1942 - Polscy księża: Józef Czempiel i Franciszek Bryja zginęli w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. Prawdopodobnie ponieśli śmierć w komorze gazowej, w tak zwanym transporcie inwalidów. Obaj zostali uznani za męczenników za wiarę. Ksiądz Czempiel, urodzony 21 września 1883, społecznik i działacz narodowy, krzewiciel abstynencji został ogłoszony błogosławionym 13 czerwca 1999 przez papieża Jana Pawła II, wśród 108 Męczenników II wojny światowej. Ksiądz Franciszek Bryja, urodzony 31 maja 1910, jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z czasów II wojny światowej.

1944 - W Warszawie na lotnisku bielańskim, okupanci niemieccy stracili 8 samolotów transportowych w akcji dywersyjno-bojowej przeprowadzonej przez zespół z dyspozycyjnego oddziału Kedywu KG AK. Akcję "Bielany" przeprowadził 17-osobowy oddział AK w nocy z 3 na 4 maja. W okolicach wlewów paliwa 5 samolotów umieszczono ładunki wybuchowe, na skutek eksplozji i pożaru zapaliły się 3 kolejne maszyny. 80 rocznica

1944 - W Owczarni na Lubelszczyźnie, zostało zamordowanych 18 żołnierzy Armii Krajowej, a 13 raniono. Zbrodni dokonali członkowie oddziału Armii Ludowej. 80 rocznica 1950 - Urodził się Stanisław Bereś, poeta, historyk literatury, krytyk, tłumacz poezji francuskiej, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor zbiorku poezji "Wybór nieobowiązkowy”, szkiców - "Już tylko sen”, "Ostatnia wileńska plejada”.

1950 - Urodziła się Hanna Orsztynowicz, aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka. Grała między innymi w filmach: "Krab i Joanna”, "Hotel Palace”, "Wielka majówka”, a także w wielu serialach telewizyjnych, na przykład: "Czterdziestolatek", "Dom", "Egzamin z życia".

1950 - Urodził się Witold Kulesza, prawnik, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1998-2000, od początku lat 70. współpracownik Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W 2009 rada Polskiej Fundacji Katyńskiej nadała mu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

1953 - Ernest Hemingway otrzymał Nagrodę Pulitzera za opowiadanie "Stary człowiek i morze". Amerykański pisarz napisał ten utwór podczas pobytu na Kubie w 1951 roku. Książka opowiada o starym kubańskim rybaku Santiago, który walczy z wielką rybą, marlinem. Opowiadanie odniosło sukces i zostało uznane za jedno z najlepszych dzieł Hemingwaya. Opowiadanie w dużym stopniu przyczyniło się także do uzyskania przez pisarza w 1954 literackiej Nagrody Nobla.

1957 - Założono Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu, organizację społeczną skupiająca niemiecką mniejszość narodową na Dolnym Śląsku. Obecnie liczy 1,4 tysiąca członków zwyczajnych i wspierających, wśród nich również osoby pochodzenia polskiego zainteresowane kulturą niemiecką. Celem Towarzystwa jest - podobnie jak w PRL - pielęgnowanie i popularyzowanie języka niemieckiego oraz kultury Dolnego Śląska przy współpracy ze społecznością polską i władzami samorządowymi.

1960 - Urodziła się Beata Kozidrak, piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm, operująca ponad czterooktawową skalą głosu, wykonawczyni między innymi piosenek: "Siedzę i myślę”, "Teraz płynę”, "Białe skały”, "Martwa woda”, "Rzeka marzeń”, autorka tekstów i kompozytorka.

1960 - Urodziła się Małgorzata Pieczyńska, aktorka. Zagrała między innymi w filmach: "Wierna rzeka”, "Baryton”, "Piłkarski poker”, "Ekstradycja”, "Krótki film o zabijaniu”, "Komediantka”, "Panna Nikt”, "Psie serce”. Występowała w teatrach warszawskich: Powszechnym imienia Zygmunta Hübnera, Ateneum imienia Stefana Jaracza i Syrena.

1961 - Zmarł Maurice Merleau-Ponty, francuski filozof, przedstawiciel fenomenologii i egzystencjalizmu, autor prac - "Widzialne i niewidzialne”, "Fenomenologia percepcji” oraz "Pochwała filozofii”. Urodził się 14 marca 1908 roku.

1966 - Zmarł Adam Królikiewicz, jeździec, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, pierwszy polski medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej, uczestnik kampanii wrześniowej, po wojnie - trener i instruktor jeździecki. Urodził się 9 grudnia 1894 roku.

1966 - Zmarł Wojciech Brydziński, aktor i reżyser, role teatralne: tytułowa w "Hamlecie” Williama Szekspira, Mickiewicz w "Legionie” Stanisława Wyspiańskiego, Gustaw-Konrad w "Dziadach” Adama Mickiewicza, od 1914 do 1963 związany z przerwami z Teatrem Polskim w Warszawie Arnolda Szyfmana. Urodził się 28 stycznia 1877 roku.

1972 - Zmarł Edward Calvin Kendall, amerykański biochemik. W 1950 otrzymał Nagrodę Nobla, za badanie syntezy i zastosowań klinicznych hormonów nadnerczy. Urodził się 8 marca 1886 roku.

1973 - Premiera filmu "Motyle" w reżyserii Janusza Nasfetera. Akcja rozgrywa się wśród 12-latków, opowiada o pierwszych miłościach i zazdrościach. Główne role zagrali: Bożena Fedorczyk, Grażyna Michalska i Roman Mosior.

1979 - Margaret Thatcher została pierwszą kobietą premierem w historii Wielkiej Brytanii. Była też najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku. 45 rocznica

1980 - Zmarł Josip Broz Tito, jugosłowiański polityk, od 1920 roku działacz partii komunistycznej, podczas II wojny światowej - dowódca oddziałów partyzanckich. W latach 1945-1953 był premierem, a od 1953 roku - prezydentem. Po śmierci oskarżano go o tworzenie kultu wokół własnej osoby, dyktatorskie sprawowanie władzy i siłowe eliminowanie różnic narodowościowych w Jugosławii. Był jednym z założycieli Ruchu Państw Niezaangażowanych. Urodził się 25 maja 1892 roku.

1981 - Premiera filmu "Miś" Stanisława Barei. Został w nim zaprezentowany przejaskrawiony obraz rzeczywistości w PRL. Humorystyczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów pokazują absurd codziennej egzystencji Polaków, paradoksy życia z epoki gierkowskiej.

1987 - Zmarł Konstanty Jeleński, eseista, krytyk literacki i krytyk sztuki. W czasie II wojny żołnierz 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Był współredaktorem paryskiej "Kultury” i "Zeszytów Literackich”. Napisał monografie: "Hans Bellmer”, "Leonor Fini”, "Jan Lebenstein”. Uznany przez środowisko za jednego z wybitniejszych eseistów i publicystów emigracyjnych. Od 1939 przebywał na Zachodzie. Urodził się 2 stycznia 1922 roku.

1988 - Zmarł Jan Mazurkiewicz "Radosław", generał brygady, jeden z dowódców Armii Krajowej, działacz konspiracyjny, współorganizator w 1939 roku Tajnej Organizacji Wojskowej, zastępca szefa Kierownictwa Kedywu Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim dowódca Zgrupowania "Radosław”. W lutym 1949 został aresztowany i skazany na dożywocie. Na wolność wyszedł w wyniku amnestii, w 1956, a rok później został zrehabilitowany. Urodził się 27 sierpnia 1896 roku.

1988 - W nocy z 4 na 5 maja oddziały ZOMO przy użyciu petard i granatów łzawiących wtargnęły na teren Huty imienia Lenina.

1994 - W Kairze premier Izraela Icchak Rabin i przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasir Arafat podpisali porozumienie o ustanowieniu Autonomii Palestyńskiej w Strefie Gazy i na obszarze Jerycha. 30 rocznica

1997 - Pierwszy w historii Rom - Zefiryn Giménez Malla został beatyfikowany przez Jana Pawła II. Malla zginął w czasie wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku, za to, że bronił różańca.

1998 - Zmarł Józef Werle, fizyk, profesor Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Autor podręcznika "Termodynamika fenomenologiczna", monografii "Relativistic Theory of Reactions" i wielu artykułów popularno-naukowych. Urodził się 23 lipca 1923 roku.

1998 - Ukazał się album "Ostateczny krach systemu korporacji" grupy Kult. Album uzyskał status platynowej płyty. Z płyty pochodzą mięzy innymi takie utwory, jak: "Komu bije dzwon", "Lewy czerwcowy", "Gdy niema dzieci" i "Dziewczyna bez zęba na przedzie".

1998 - Amerykański terrorysta Theodore Kaczynski, znany jako "Unabomber”, został skazany przez sąd w Sacramento w Kalifornii na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Od 1978 do 1995 wysyłał listy bomby do różnych osób, zabijając trzy i raniąc 29. Działał przy tym bardzo ostrożnie, przez co był długo nieuchwytny. Stał się przedmiotem najdroższego, najdłuższego i najbardziej pracochłonnego w historii FBI śledztwa.

2002 - Zmarł Stanisław Niwiński, aktor, przez wiele lat związany z Teatrem Polskim w Warszawie. Wystąpił między innymi w filmach: "Hubal", "Bołdyn", "Virtuti", a także w serialu "Czarne chmury". Urodził się 8 maja 1932 roku.

2007 - Zmarł Tadeusz Kotula, historyk, profesor uniwersytetów - Wrocławskiego oraz Śląskiego w Katowicach, twórca polskiej szkoły historii starożytnej. Napisał liczne prace naukowe, w tym: "Afryka Północna w starożytności”, "Aurelian i Zenobia”, 'Kryzys III wieku w zachodnich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego”. Urodził się 22 grudnia 1923 roku.

2009 - Zmarł Dominick DeLuise (Dom DeLuise) amerykański aktor komediowy. Odnosił sukcesy w latach 70 i 80, występował w komediach Mela Brooksa, w tym "Nieme kino" i "Płonące siodła" Występował w duecie z Burtem Reynoldsem. Urodził się 1 sierpnia 1933. 15 rocznica

2010 - Zmarł Stefan Zabieglik, filozof, wykładowca Politechniki Gdańskiej, autor licznych publikacji na temat Szkocji, w tym pierwszej w języku polskim historii tego kraju "Historia Szkocji”. Urodził się 20 lipca 1945 roku.

2014 - Zmarła Tatiana Samojłowa, rosyjska aktorka. Sławę przyniosła jej rola w filmie "Lecą żurawie” z 1957 roku. Otrzymała za nią nagrodę specjalną w Cannes. Wystąpiła też w obrazach: "Niewysłany list”, "Anna Karenina”, "Moskiewska saga”, "Miasto na Kaukazie”. Urodziła się 4 maja 1934 roku. 10 rocznica

2014 - Zmarł Bohdan Skaradziński, dziennikarz, działacz społeczny, publicysta katolicki, związany z miesięcznikiem "Więź”. Interesował się w szczególności historią Polski XX wieku oraz relacjami Polaków z sąsiadami na Wschodzie. Urodził się 5 stycznia 1931 roku. 10 rocznica

2015 - Zmarł Józef Hajdasz, perkusista, współzałożyciel zespołu Breakout. Po rozstaniu z grupą udzielał się, jako muzyk sesyjny. W latach 80. XX wieku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 2014 po powrocie do Polski wspólnie z dawnymi kolegami z zespołu Breakout wznowili działalność. Urodził się 11 kwietnia 1941 roku.

2017 - Zmarł ksiądz Jan Augustynowicz, duchowny rzymskokatolicki, publicysta i dziennikarz związany z Płockiem. Pisał między innymi do miesięcznika homiletycznego "Verbum Domini”. Autor licznych publikacji, w tym: "Kapłański rachunek sumienia", "Miłosierdzie nade wszystko", "Myśli do kazań ślubnych". Był redaktorem naczelnym płockiej edycji katolickiego tygodnika "Niedziela” oraz diecezjalnym duszpasterzem środków społecznego przekazu w diecezji płockiej. Otrzymał Medal "Mater Verbi” za działalność dziennikarską. Urodził się w 1958 roku.

2020 - Zmarł profesor Andrzej Zięba, prawnik i politolog, wykładowca akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierował Katedrą Konstytucjonalizmu i Ustrojów Państwowych w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor licznych publikacji naukowych, w tym: " Współczesne brytyjskie doktryny polityczne" i "Konstytucjonalizm w państwach anglosaskich". Urodził się 21 kwietnia 1946 roku.

2021 - Zmarł Artur Przygoda, gitarzysta, kompozytor i realizator dźwięku, Był współtwórcą zespołów Farba, z którym grał przez 12 lat oraz Love. Pracował także, jako muzyk studyjny, był właścicielem studia Adventure. Współtworzył także zespół Mr. Jones z żoną Bogną Przygodą, autorką tekstów. Urodził się 29 czerwca 1964 roku.

2021 - Zmarł Ireneusz Krzysztof Szmidt, poeta związany z Gorzowem Wielkopolskim. Wydał dziewięć tomów poezji, wśród nich: "Człowiek ziemia i morze" z 1964 roku, "Ludzkie pojęcie" z 2005 i "Odpowiedź na pytanie Hamleta" z 2015. Był laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym brązowym i srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki za tom "Ludzkie pojęcie". W 2005 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 16 września 1935 roku.

2022 - Zmarł Zbigniew Kicka, pięściarz wagi półśredniej, trener boksu. Pierwszy medalista mistrzostw świata w boksie w Hawanie w 1974 roku, olimpijczyk z Montrealu. Stoczył w sumie 320 walk, 277 razy wygrywając. Przed igrzyskami w 1972 był sparingpartnerem Jana Szczepańskiego, późniejszego mistrza olimpijskiego z Monachium. Urodził się 9 kwietnia 1950 roku.

Zobacz także

2024-05-05, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 5 maja - Dzień Europy, święto państw europejskich, obchodzone 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-03, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, obchodzone w Polsce, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. 3 maja - Uroczystość Najświętszej… » więcej 2024-05-02, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto ustanowione w lutym 2004 roku. 2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą, uchwalony przez Sejm… » więcej 2024-05-01, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 1 maja - Święto Pracy, ustanowione w 1889 roku przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki. 1 maja - Kościół katolicki obchodzi… » więcej 2024-04-30, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 30 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Jazzu, święto proklamowane w 2011 roku, przez UNESCO. 30 kwietnia - Wietnam świętuje Dzień Zwycięstwa. 30 kwietnia… » więcej 2024-04-29, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 29 kwietnia - Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego - ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku. 29 kwietnia - Dzień Solidarności… » więcej 2024-04-28, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy. 28 kwietnia - Międzynarodowy… » więcej 2024-04-27, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 27 kwietnia - Święto narodowe RPA, obchodzone w rocznicę wejścia w życie tymczasowej konstytucji i rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 26 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. 26 kwietnia - Światowy Dzień Własności Intelektualnej, ustanowiony przez Światową… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »